Czy w obecnym czasie można bezpiecznie zajść w ciążę? Czy przekładać planowanie rodziny? Czy dziecko może się zarazić od matki koronawirusem? Czy w czasie porodu będzie mógł nam towarzyszyć partner? Jak będzie wyglądać poród w czasie szalejącej pandemii? Czy zdecydować się na poród domowy? Czy karmić dziecko piersią?

Na te i inne pytanie odpowiadają położne i studentki położnictwa, które zjednoczyły się w społecznej inicjatywie "Położne dla ciebie". Ta akcja wzruszyła Polki. Jak ważna okazała się dla przyszłych młodych mam, świadczy prawie 4,5 tys. obserwujących oficjalny profil akcji.

"Każdego dnia na naszym profilu na Instagramie pojawiać się będą tematyczne posty. Każdy dzień tygodnia to post z innej kategorii: od ciąży przez poród i połóg aż po opiekę ginekologiczną", poinformowały położne.

"Jeśli chcesz wesprzeć naszą akcję, zrób zdjęcie, na którym trzymasz kartkę z hasztagiem #położnedlaciebie, i opublikuj je w mediach społecznościowych. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy odbiorców i właśnie TY możesz nam w tym pomóc. Wykorzystaj ten czas jak najlepiej, bo pracownicy ochrony zdrowia odczuwają go zupełnie inaczej. Zadbaj o siebie i o innych. #zostańwdomu", napisały na Instagramie.

"To wyjątkowa idea, a chyba jej największą zaletą jest obecność, aż tylu kobiet doświadczonych, z pasją i ogromem wiedzy.", chwalą akcję obserwatorki, które często z powodu epidemii pozbawione są częstego kontaktu z lekarzem i stresują się już nie tylko samym porodem, ale także bezpieczeństwem dziecka w szpitalu w dobie koronawirusa. Inicjatywa ponad 41 profesjonalistek pomaga rozwiać wątpliwości kobietom oczekującym potomstwa i poczuć się im choć odrobinę spokojniej. "Nie jesteś sama", to najbardziej dodające otuchy słowa, jakie można dać przyszłej mamie i to nie tylko w tak trudnym jak dziś czasie.