Tych imion dla dzieci rodzice w Katowicach nie mogli zarejestrować

Imiona dla dzieci to w wielu rodzinach temat wciąż sporny. Zwolennicy tradycyjnych imion dla dzieci mają łatwiej i nie muszą obawiać się, że spotkają się z odmową w urzędzie, jak to miało miejsce w Katowicach.

Kierownik urzędu stanu cywilnego odmówił nadania dziewczynce imienia Toshiba, a chłopcu – Sosnowiec. Dlaczego?

"Choć są imiona nawiązujące do nazw geograficznych, to nie są one wprost nazwami np. miast. Dlatego nie zarejestrowano imienia Sosnowiec, choć z miastem chętnie współpracujemy i się lubimy. Gdyby ktoś chciał zarejestrować imię Katowice, decyzja również byłaby odmowna" – powiedziała dla Onetu rzeczniczka urzędu miasta Katowice Ewa Lipka.

Jak się okazuje w mijającym roku w Katowicach zarejestrowano kilka nietypowych imion: Aurora, Mila, Flora, Megan, Dylan, Al, Taras.

Zobacz także: Imiona dla dzieci: w Katowicach urodził się Wiedźmin i Merida. Czy to nowy trend w nadawaniu imion?

Czy pandemia miała wpływ na nadawanie imion dla dzieci?

Jak dodaje rzeczniczka urzędu w Katowicach pandemia koronawirusa nie miała wpływu na trendy w nadawaniu imion dla dzieci:

Mijający rok zdominował koronawirus, na szczęście żaden z rodziców w Katowicach nie chciał nazwać swojego dziecka Pandemia, Sars, Covid czy Kwarantanna, choć w innych częściach Polski podobno takie pomysły się pojawiały. Ten rok w naszym mieście należał zdecydowanie do Julii i Franciszka.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

"Wśród imion żeńskich liderką po raz pierwszy została Julia, która została nadana 146 razy, o pięć oczek więcej od Hanny, która była liderką w 2017 i 2019 roku. Zuzanna - liderka z 2018 roku zajęła 7. pozycję i musiała uznać jeszcze wyższość trzech innych, pięknych imion. Do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion w Katowicach awansowała po raz pierwszy Laura" -  mówi Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

"Na czele męskiego rankingu znalazł się Franciszek. Ten wybór może nieco zaskakiwać. W latach 70., 80., 90. pojawiało się ono raz, dwa razy na rok. Dwadzieścia lat temu czworo rodziców wybrało je dla swego dziecka. W tym roku aż 167 razy. O drugie miejsce zażarcie walczył Jakub z Janem, który w zeszłym roku był numerem jeden" - dodaje kierownik Kańtor podsumowując męskie imiona.

Zobacz także:

Zobacz także: Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2020: oto najnowsze trendy imion dla dziewczynek i chłopców [LISTA]