Imiona dla dzieci 2020: czy trendy się zmieniają?

Rodzice, którzy w 2020 roku oczekują narodzin dziecka z pewnością śledzą najpopularniejsze imiona nadawane w 2019 roku. Chociaż są i tacy, którzy chcą nadać dziecku imię oryginalne i nie oglądają się na modę i trendy. Ta ostatnia ścieżka wyboru imienia dla dziecka jest bardziej słuszna, o ile rodziców nie poniesie zbytnio fantazja, a jak się okazuje, to się często zdarza.

Urzędnicy z Katowic przedstawili ranking najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek i chłopców. Tutaj królują: Jan i Zuzanna, ale w rankingu pojawiły się też imiona niespotykane jak: Wiedźmin, Merida, Horyw, Wiliam czy Sofija. Jeszcze kilka lat temu taka zgoda nie miałaby miejsca, jednak jak widać światowa popkultura wpływa również na polskie urzędy i urzędników.

Urzędnicy nie zgodzili się natomiast na nadanie imion takich jak: Joint, Koka, Pipa, Nirvana, Rambo, Batman czy Nutella. Trzeba przyznać, że niektórych rodziców ponosi wyobraźnia.

Popularne imiona dla dzieci

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w 2019 roku w Katowicach była już drugi rok z rzędu Zuzanna. W minionym roku to imię otrzymało aż 147 dziewczynek. Kolejnymi na liście są: Hanna, Alicja, Zofia, Julia, Maja, Emilia, Lena, Pola i Amelia. Julia, Zosia, Alicja, Maja i Lena.

Jako ciekawostkę można podać, że ani razu nie nadano imienia Krystyna czy Barbara, które kiedyś w naszym mieście były popularne - powiedział kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach Mirosław Kańtor.

Z kolei imię Jan królowało w 2019 roku u chłopców. Jaśków było 147. Jak poinformował katowicki urząd imię Jan awansowało z drugiej pozycji, wyprzedzając Jakuba.

Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 20 lat Jakub przestał być najpopularniejszym imieniem dla chłopców. Spadł na trzecią pozycję, tuż za Franciszkiem. Z kolei najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki, na ósme miejsce, po raz pierwszy awansował Leon - powiedział kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach Mirosław Kańtor.

W pierwszej dziesiątce imion męskich znaleźli się też: Filip, Szymon, Aleksander, Adam i Mikołaj.

Wybierając imię dla dziecka warto jednak przemyśleć temat, żeby po jakimś czasie nie żałować. Moda przemija, upodobania się zmieniają, a dziecko nosi imię przez całe życie. Lepiej, żeby było z niego zadowolone i nie miało do nas żalu.