Kiedy są imieniny Zofii?

Imieniny Zofii w maju przypadają dwukrotnie 15 i 24 dnia tego miesiąca. Najpopularniejszą datą jest 15 maja. Według ludowych tradycji dzień ten nazywany jest „zimną Zośką”. Wraz z przypadającymi w sąsiednich dniach imieninami Pankracego, Bonifacego i Serwacego, nazywanych „zimnymi ogrodnikami”, oznaczają kilka majowych dni, kiedy po dłuższym okresie utrzymywania się wyżu barycznego pojawia się niż przynoszący chłodne powietrze. Potem najczęściej następuje wyraźna poprawa pogody i ocieplenie.

Zofia może też świętować imieniny 30 kwietnia, 2,18 lub 30 września, a także 18 grudnia.

Imieniny Zofii – życzenia

Zgodnie z obowiązującą zasadą, życzenia Zofii składamy w dzień imienin, który wypada w najbliższą datę tuż po urodzinach. Jeśli chcesz złożyć Zosi ciekawe życzenia, a nie masz pomysłu, możesz zainspirować się jedną z naszych propozycji:

„W dzień imienin sto osób niech się do ciebie zgłosi

by zakrzyknąć chórem: wszystkiego najlepszego dla naszej Zosi!”

„Uśmiechu Zosiu, codziennie od rana,

Zobacz także:

radości z życia, pieniędzy i wiele kochania!”

„Zofia znaczy mądrość.

Niech więc ta wspaniała cecha prowadzi Cię przez życie.

Wszystkiego najlepszego w dniu Twoich imienin.”

Zofia – pochodzenie imienia

Imię Zofia pochodzi z języka greckiego. Dużą popularność zyskało w krajach śródziemnomorskich. W Polsce znane było już od XII wieku, a szczyt popularności przeżywało w XIX wieku, po ukazaniu się poematu Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Aktualnie imię Zofia znów cieszy się sporym zainteresowaniem.

Znaczenie imienia Zofia

Imię Zofia pochodzi od greckiego słowa sophia i oznacza mądrość. Po przyjęciu przez Greków chrześcijaństwa słowo sofia było często używane jako personifikacja Mądrości Bożej. W kręgu kultury bizantyńskiej wznoszono też kościoły pod tym wezwaniem, jak np. słynna Haga Sofia w Konstantynopolu.

"Zosia to nie imię" – jaka jest Zosia?

Kobieta o imieniu Zofia jest energiczna i pełna życia. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania i ma zdolności przywódcze. Jest bardzo elokwentna i gadatliwa. Wyróżnia ją duża pogoda ducha, szybko zjednuje sobie ludzi, dzięki czemu ma zazwyczaj spore grono znajomych i przyjaciół.

Zofia łatwo odnajduje się w każdym towarzystwie i potrafi z każdym znaleźć wspólny język. Wrodzona empatia i analityczny umysł czynią z niej dobrego psychologa. Swoim bliskim chętnie służy radą i dobrym słowem, ale nie narzuca się z pomocą nieproszona.

Zofia nie znosi nudy. Uwielbia podróże i spotkania towarzyskie, które chętnie sama organizuje. Wesoła i impulsywna, bywa też nieco apodyktyczna i od najmłodszych lat próbuje wszystkimi rządzić.

Łatwo przyciąga uwagę mężczyzn i ma dużo adoratorów. Sama też łatwo się zakochuje, a dla miłości potrafi robić szalone rzeczy. Zofia nie szuka jednak przelotnych romansów, bardzo ważny jest dla niej stały związek. Jako partnerka bywa zazdrosna i zaborcza o swojego ukochanego, czasem też może on mieć poczucie, że Zofia go osacza.

Ma analityczny umysł i łatwo przyswaja wiedzę. Lubi się uczyć i przychodzi jej to z dużą łatwością. Zofia jest pracowita i sumienna, skutecznie rozwiązuje pojawiające się problemy. Jest niezwykle przedsiębiorcza i zaradna, a porażki nie przytłaczają jej. Potrafi bez problemu prowadzić równolegle kilka różnych projektów. Doskonale sprawdza się w zawodach wymagających kontaktów z ludźmi i budowania relacji.

Zdrobnienia imienia Zofia

Imię Zofia posiada wiele zdrobnień. Do najpopularniejszych należą: Zosia, Zosieńka, Zosiunia Zośka, Zocha, Zonia, Zońka, Zofka, Zochna, Sofi, Sofija, Sonka, Zochula, Zochunia, Zoff, Zofija, Zofijka, Zofik, Zofina, Zoja, Zojka, Zola, Zonka, Zosiaczek, Zosiak, Zosica, Zosieczka, Zosiek, Zosik, Zosiula, Zosiunia, Zoszka, Zońcia, Zunia, Zusia.