Imieniny Wiesławy – kiedy są?

Imieniny Wiesławy w kalendarzu pojawiają się trzykrotnie w ciągu roku: 22 maja, 7 czerwca i 9 grudnia. Najpopularniejsza jest data majowa, ale dużo pań o tym imieniu świętuje też imieniny Wiesławy w czerwcu.

Imieniny Wiesławy – życzenia

Jeśli chcesz złożyć Wiesławie imieninowe życzenia, możesz skorzystać z naszych propozycji:

W dniu Twoich Imienin

niech najsłodsze owoce

wypełnią Twe życie,

byś mogła zasmakować

w ich rajskiej słodyczy!

Zobacz także:

 

W dniu imienin przyjmij, proszę,

najszczerszych życzeń pełne kosze.

W banku  sum bajecznych,

dzieci zdrowych, mądrych, grzecznych.

I urody wciąż w rozkwicie

Niech w miłości płynie Twoje życie!

 

Dzień radosny, dzień jedyny,

dziś są Twoje imieniny.

Szczęścia, zdrowia, powodzenia,

najlepsze życzenia w dniu imienia.

Pochodzenie i znaczenie imienia Wiesława

Wiesława to żeński odpowiednik męskiego imienia Wiesław. Imię to pochodzi z języka staropolskiego i początkowo występowało w formie Wielisława. Można je przetłumaczyć jako „ta, która pragnie sławy”. Według niektórych badaczy może mieć jakiś związek z rzeką Wisłą. W Polsce imię Wiesława występuje od XIII wieku. Choć przez te wszystkie wieki było wciąż używane, należy raczej do rzadko nadawanych imion.

"Wiesia to nie imię" – jaka jest Wiesława?

Kobieta o imieniu Wiesława kieruje się w życiu jasnymi i prostymi zasadami, którym jest wierna nawet wtedy, kiedy wymaga to od niej poświeceń. Jest zawsze szczera, brzydzi się kłamstwem, krętactwem i naginaniem zasad moralnych. To osoba godna zaufania, na której zawsze można polegać.

Wiesława ceni sobie porządek i harmonię. Choć od czasu do czasu lubi wybrać się na imprezę, na co dzień jest domatorką ceniącą wartości rodzinne i towarzystwo najbliższych. Nie przepada za zmianami. Ważny jest dla niej rozwój duchowy i zdobywanie nowej wiedzy. Choć ma doskonałą intuicję, nie jest impulsywna, zawsze bierze pod uwagę również logiczne aspekty danej sytuacji i nie daje się ponieść emocjom.

Wiesława jest urodzoną gadułą. To dobra i lojalna przyjaciółka, a także oddana żona i matka. Od swojego partnera dużo wymaga. Powinien on być pracowity, odpowiedzialny i obowiązkowy. Niedopuszczalne są dla niej zdrada czy agresja. Jednak Wiesia potrafi też dać bardzo dużo od siebie. Jest skłonna do poświęceń, a szczęście najbliższych często bywa dla niej ważniejsze niż jej własne.

Wiesława doskonale sprawdza się w zawodach, które wymagają dużej odpowiedzialności i samodyscypliny. Jest bardzo samodzielna i zaradna, chętnie też niesie pomoc innym i angażuje się w sprawy społeczne. Kwestie materialne nie są dla niej istotne. W swoim środowisku Wiesława zazwyczaj jest bardzo ceniona i stanowi duży autorytet dla innych.

Znane osoby o imieniu Wiesława

Wiesława Czapińska – scenarzystka, pisarka, dziennikarka, krytyk filmowy

Wiesława Grochowska - aktorka

Wiesława Kwaśniewska - aktorka teatralna

Wiesława Kwiatkowska - dziennikarka

Wiesława Przybylska - piosenkarka

Wiesława Sós - piosenkarka

Wiesława Tomaszewska - brydżystka

Wiesława Ziółkowska - polityk, ekonomista

Zdrobnienia imienia Wiesława 

Wśród zdrobnień imienia Wiesława najczęściej spotyka się wersje: Wiesia, Wiesiaczek, Wiesinka, Wiesiula, Wiesiuleńka, Wiesiulka, Wiesiunia, Wieśka, Winia, Wisia, Wiecha, Wienia, Sława, Sławcia, Sławka.