Kiedy są imieniny Stanisława?

Imieniny Stanisława wypadają cztery razy w roku: 5 i 8 maja, 18 września i 13 listopada. Najczęściej obchodzi się jednak imieniny Stanisława w maju, wypadające w ósmy dzień tego miesiąca. Jest to w Kościele katolickim wspomnienie św. Stanisława ze Szczepanowa, średniowiecznego biskupa krakowskiego, męczennika i jednego z głównych patronów Polski.

Drugą popularną datą imienin jest 13 listopada, czyli dzień wspomnienia św. Stanisława Kostki, polskiego jezuity, patrona dzieci i młodzieży oraz jednego z patronów Polski. W naszym kraju jego wspomnienie wyjątkowo ustanowiono na 18 września.

Imieniny Stanisława – życzenia

Imieniny Stanisława to często huczna i pełna gości impreza, gdyż panowie noszący to imię uwielbiają świętowanie, a w towarzystwie czują się jak ryba w wodzie. Na taką okazję warto przygotować dla solenizanta specjalne życzenia.

Stanisławowi możemy życzyć sukcesów w pracy i szczęśliwej rodziny, gdyż są to dla niego bardzo ważne aspekty życia. Ojcom dobrze będzie wspomnieć o ich pociechach, gdyż dzieci są dla Stanisławów wielką dumą i radością. Koniecznie życzmy też zdrowia - Staś ciągle musi być w ruchu i mieć siłę do pracy, bo inaczej czuje się nieszczęśliwy. Wspomnieć można także o pieniądzach - Stanisław szczególnie zwraca na nie uwagę. Często bierze na swoje barki utrzymywanie najbliższych, a samo gromadzenie środków finansowych sprawia mu przyjemność.

Stanisław do wszystkiego w życiu stara się dochodzić sam, ale przyda mu się także uśmiech losu. Życzmy więc szczęścia i wszelkiej pomyślności.

Stanisław – pochodzenie imienia

Imię Stanisław jest pochodzenia słowiańskiego i ma korzenie staropolskie. Składa się z dwóch członów:  Stani- (czyli stać się, stawać) oraz -sław (sława). Dosłownie oznacza więc "stać się sławnym". Dawniej występowało także jako Stasław lub Tasław.

Imię to było niezwykle popularne w średniowieczu. W czasach późniejszych również utrzymywało się w ścisłej czołówce, zwłaszcza po soborze trydenckim w XVI wieku, kiedy to zakazano katolikom nadawania dzieciom imion spoza kalendarza liturgicznego. Dzięki temu, że patronem Polski jest biskup ze Szczepanowa, imię Stanisław stało się w tamtym okresie bardzo pożądane.

Zobacz także:

Spadek jego powszechności przypada dopiero na lata 60. ubiegłego wieku. Obecnie miano Stanisława nie jest nadawane dzieciom tak często jak dawniej, ale na fali powrotu do klasycznych polskich imion jego popularność rośnie.

Stanisław w innych językach to: Stanislaus (łacina), Stanislas (francuski), Estanislao (hiszpański), Szaniszló (węgierski). Wbrew obiegowej opinii angielski Stanley nie jest odpowiednikiem naszego Stanisława, ponieważ posiada inny źródłosłów.

Żeńską formą imienia Stanisław jest Stanisława.

Znaczenie imienia Stanisław

Co oznacza imię Stanisław? Jak się okazuje, nie tylko możliwość "stania się sławnym". Według dawnego znaczenia mężczyzna noszący to miano może poszczycić się uznaniem otoczenia dzięki zadbanemu domostwu i zgodnej, szanowanej rodzinie. Ponadto przynosi dumę swojemu rodowi i umacnia go. Jest to kolejny z powodów, dla którego przez wieki imię Stanisław było tak chętnie wybierane zwłaszcza wśród szlachty.

"Stasiu to nie imię" – jaki jest Stanisław?

Stanisław jest pewny siebie i mocno stąpa po ziemi. Zawsze ma własne zdanie na dany temat i sam decyduje, co jest dla niego najlepsze. Gdy podejmie decyzję, nie znosi sprzeciwu i uparcie stoi przy swoim. Lubi gromadzić pieniądze, przez co niekiedy bywa skąpy. Jest tradycjonalistą.

Stasia cechuje też pracowitość, zaradność i niespożyta energia - nie potrafi siedzieć bezczynnie i stale szuka sobie jakiegoś zajęcia. Zwykle od najmłodszych lat wie, jaki zawód chce wykonywać. W pracy jest świetnym fachowcem. Źle radzi sobie z porażkami - ma tendencję do obwiniania za nie innych, a nigdy siebie. Staś uwielbia ubarwiać swoje przeżycia i przygody, ale robi to w niezwykle wdzięczny sposób, gdyż ma dar do opowiadania. Dzięki temu często jest duszą towarzystwa.

W życiu uczuciowym Stanisław jest zaborczy i niekiedy samolubny. Dba o drugą osobę, ale robi to na własnych warunkach i niekiedy zapomina, że podstawą związku jest współpraca. Rodzina jest jednak dla niego niezwykle ważna - Stanisław zrobi wszystko, aby zapewnić bliskim byt i dobre życie. Ponadto jest dobrym i opiekuńczym ojcem. Bardzo kocha dzieci i wspiera je w każdej sytuacji.

Zdrobnienia imienia Stanisław

Stanisława możemy zdrobnić na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to: Stasio, Staszek, Staś, Stasiu, Stach, Stachu, Stasiek. W średniowiecznej Polsce imię to zdrobnianie było także jako Stańko, Stanek, Stańczyk, Stachnik i Staszel.

Od Stanisława pochodzi wiele nazwisk, m.in.: Stachowiak, Staszewski, Stachyra, Stasiak, Stanisławski, Stankiewicz, Stachura i Stachowski.

Poznaj znaczenie innych imion ->>