Imieniny Piotra – daty

Imieniny Piotra obchodzone są aż 56 razy w ciągu roku! Osoba o imieniu Piotr może więc wybrać dowolną datę z kalendarza, obchodząc swoje święto na przykład tuż po urodzinach, albo w drugiej połowie roku. Większość Piotrów świętuje 29 czerwca, kiedy to przypadają imieniny Piotra i Pawła, jednak istnieją i inne daty imienin. Obchodzone są: 1 stycznia, 3 stycznia, 5 stycznia, 9 stycznia, 10 stycznia, 12 stycznia, 14 stycznia, 15 stycznia, 16 stycznia, 18 stycznia, 28 stycznia, 30 stycznia, 1 lutego, 2 lutego, 8 lutego, 14 lutego, 21 lutego, 3 marca, 4 marca, 12 marca, 14 marca, 30 marca, 15 kwietnia, 25 kwietnia, 27 kwietnia, 28 kwietnia, 29 kwietnia oraz 30 kwietnia. Warto dodać, że w tej części roku popularna jest szczególnie data 9 stycznia i 29 kwietnia. Swoje imieniny Piotr może świętować również 3, 7, 15, 19 i 21 maja, 2, 7, 12, 17 i 29 czerwca, 4, 8, 19 i 30 lipca, 1, 3 oraz 30 sierpnia, 9, 10, 11, 14, 17 i 23 września, 18, 19, 21 i 29 października, 25 listopada, a w grudniu dnia 6, 9, 21, a także 25 grudnia.

Zdrobnienia imienia Piotr

Imieniny Piotra obchodzone są wiele razy w ciągu roku, choć najczęściej osoby o tym imieniu świętują 29 czerwca. Czy istnieją jakieś zdrobnienia tego imienia? Owszem, i to wiele! Najpopularniejsze jest pieszczotliwe określenie Piotruś oraz zdrobnienie Piotrek. Sporo osób bierze też przykład z języka angielskiego i nazywa Piotra Peter lub Piter. Znaczenie imienia Piotr wiąże się ze słowem greckim, od którego pochodzi. W grece "petros" znaczy skała, a więc człowiek o tym imieniu jest niezłomny jak skała. 

Pochodzenie imienia Piotr

Imieniny Piotra przypadają przede wszystkim na dzień 29 czerwca. To właśnie wtedy obchodzona jest uroczystość świętego Piotra i Pawła. Święty Piotr Apostoł jest głównym patronem osób o tym imieniu. Szymon był kiedyś rybakiem, który później został uczniem Jezusa. To męczennik chrześcijański i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. To właśnie Chrystus nadał mu przydomek "Piotr", czyli "skała". Powiedział, że na tej skale zbuduje swój kościół. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Piotr stał się pierwszą głową Kościoła - pierwszym papieżem, biskupem Rzymu. Imię Piotr nadawane jest w tej chwili wielu osobom na całym świecie - jest to także niezwykle popularne imię w Polsce. Każdy imiennik świętego Piotra ma w sobie wiele ambicji i siły woli. Posiada zdolności przywódcze, chociaż także wybuchowy charakter. 

Znaczenie imienia Piotr

Imię Piotr wywodzi się od przydomka świętego Piotra Apostoła. Jezus nazwał Szymona Piotrem, a konkretnie nadał mu imię "Petros", co oznacza "skała" oraz "opoka". Pochodzenie imienia Piotr jest więc grecko-łacińskie. Osoby noszące to imię posiadają wiele zalet, choć cechują się również pewną nerwowością. Mają nieco wybuchowy charakter i uważają, że wszystko wiedzą najlepiej. Każdy Piotr jest mężczyzną ambitnym, życzliwym i uczynnym. Cechuje go upór oraz szczerość. Nie lubi hipokryzji i agresji. Jest to człowiek serca, którego szczęśliwym kolorem jest pomarańczowy, a szczęśliwą cyfrą 6. Imię to najlepiej współgra z osobami urodzonymi w znaku Byka lub Barana. 

Piotr to nie imię – jaki jest Piotr?

Imieniny Piotra mogą być świętowane w każdym miesiącu, jednak najczęściej obchodzone są 29 czerwca. Wówczas swoje święto celebrują mężczyźni uparci, inteligentni, wrażliwi, a jednocześnie ambitni. Tacy, którzy zawsze chcieliby mieć rację i którzy posiadają wiele cech przywódczych, ale jednocześnie nie są obojętni na krzywdę innych ludzi. Potrafią nieść pomoc potrzebującym i chętnie włączają się w akcje charytatywne. Z uwagi na poczucie humoru, energię i optymistyczne podejście do życia są to osoby bardzo lubiane. Towarzystwo lubi Piotra, ponieważ wzbudza on zaufanie, a przy tym jest kulturalny i uprzejmy. Zawsze wie co wypada, a czego nie wypada robić, choć momentami traci nad sobą panowanie - jest bowiem nerwowy. Piotr podoba się kobietom, a kiedy już wejdzie w związek, oczekuje od wybranki swojego serca pełnego oddania i wierności. Sam jednak nie przyjdzie do niej ze swoimi kłopotami, ponieważ nie lubi się nikomu zwierzać - swoje sprawy załatwia samodzielnie. Jest pracowity i radzi sobie na kierowniczych stanowiskach. Sprawdzi się jednak także w branży artystycznej, w dziedzinach związanych z ekonomią, a nawet w służbach mundurowych. 

Znane osoby o imieniu Piotr

Imieniny Piotra obchodzone są hucznie przez wiele sławnych osób z całego świata. Imię to nosi między innymi Piotr Szwedes, Pedro Almodovar, Piotr Kraśko, Piotr Adamczyk czy Piotr Fronczewski. Znani mężczyźni o tym imieniu to także Piotr Czajkowski, Piotr Michałowski i Piotr Skarga.