Imieniny Oskara – daty

Imieniny Oskara przypadają tylko raz w roku. Świętuje się je 3 lutego. To właśnie tego dnia w Kościele Katolickim przypada wspomnienie świętego Oskara. Jest on znany również pod imionami Ansgar, Anscharius, Anskarius oraz Ansger. Niektóre źródła podają, że mężczyźni o imieniu Oskar mogą również celebrować swoje imieniny 2 lutego, 3 marca, 31 lipca i 1 grudnia. Nie są to jednak popularne, a nawet znane szerszej grupie osób daty. Imię Oskar zostało spopularyzowane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, która co roku przyznaje Oscary - nagrody w dziedzinie filmu. Przyczyniło się to niewątpliwie to wzrostu częstotliwości nadawania tego imienia dzieciom. 

Zdrobnienia imienia Oskar

Imieniny Oskara przypadają 3 lutego. To właśnie wówczas mężczyźni noszący to imię świętują z rodziną i przyjaciółmi. Jak do osób o tym imieniu można się zwracać na co dzień? Czy są jakieś zdrobnienia dla tego imienia? Wiele zależy od inwencji twórczej otoczenia - istnieje bowiem sporo stosowanych wariantów, skrótów i pieszczotliwych określeń. Najpopularniejszy jest Oskarek, albo Oskaruś, ale niektórzy mówią też do Oskara Oskunio, Oskusio czy Oskuś. Można też nazywać Oskara Ansgarem czy Anskarem - to formy tego imienia, które występują w innych językach. Znaczenie imienia Oskar wiąże się zresztą ze słowami germańskimi, czyli "ans" (bóg) i "ger" (oszczep, włócznia). 

Poznaj znaczenie innych imion ->>

Pochodzenie imienia Oskar

Imię Oskar wywodzi się najprawdopodobniej z języka staro-wysoko-niemieckiego. Germańskie określenie "ans" oznaczało "boga", a "ger" włócznię. Całe imię można zatem przetłumaczyć jako "włócznia boga". Jest jednak możliwe, że imię to pochodzi z języka iryjskiego, czyli irlandzkiego, należącego do języków celtyckich. W języku tym "os" oznacza "jelenia", a "cara" "przyjaciela". Wówczas imię Oskar można przetłumaczyć jako "przyjaciel jeleni". Kiedy są imieniny Oskara? Mężczyźni noszący to imię świętują wedle tradycji 3 lutego. 

Oskar to nie imię – jaki jest Oskar?

Imieniny Oskara przypadają na dzień 3 lutego. Wówczas swoje święto mają osoby, które cechują się rozsądkiem, a jednocześnie zdecydowaniem. Przy tym unikają niepotrzebnego ryzyka, a jeśli już wprowadzają do swojego życia zmiany, to ich celem jest osiągnięcie jakiejś znacznej korzyści. Mężczyźni noszący to imię lubią czytać książki, oglądać filmy i słuchać dobrej muzyki. Chętnie leniuchują, jednak mają zmysł do handlu, w związku z czym raczej nie narzekają na biedę w życiu. Zawsze wiedzą jak się ustawić i mają zdolność wynajdywania luk w prawie, ale nigdy nie będą postępować wbrew niemu. Są osobami sprawiedliwymi i odpowiedzialnymi. Żaden Oskar nigdy nie działa pochopnie. Także by założyć rodzinę musi wcześniej uporządkować swoją sytuację zawodową i materialną. Nie jest to zresztą typ mężczyzny, który uganiałby się za kobietami. Osoby noszące to imię są pogodne i lojalne wobec bliskich, dlatego są ogólnie lubiane w towarzystwie. Cieszą się sporą sympatią otoczenia. 

Znane osoby o imieniu Oskar

Imieniny Oskara obchodzone są 3 lutego. Kto wówczas świętuje i jakie znane postacie historyczne nosiły to imię? Patronem osób o tym imieniu jest oczywiście święty Oskar. Do znanych osób o tym imieniu należy:

  • Oskar Kokoschka,
  • Oskar Kolberg,
  • Oskar Schindler,
  • Oscar Wilde.

Także królowie Szwecji i Norwegii, Oskar I Bernadotte i Oskar II Bernadotte, nosili to imię.

Zobacz także:

Spopularyzowane zostało w tej chwili szczególnie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, która co roku przyznaje specjalne nagrody filmowe - Oscary. Czyni to od 1929 roku. Imię to stało się popularne w Europie również w XVIII wieku. To wówczas pojawiły się "Pieśni Osjana". Syn głównego bohatera miał na imię właśnie Oskar.