Kiedy są imieniny Moniki?

Imieniny Moniki wypadają: 18 stycznia, 4 maja, 27 sierpnia, 10 września i 6 października. Najczęściej obchodzone są imieniny Moniki w maju, ponieważ w tym dniu w Kościele Katolickim wspomina się świętą patronkę tego imienia.

Imieniny Moniki – życzenia

Imieniny Moniki są okazją do hucznego świętowania, ponieważ kobiety noszące to imię cenią sobie nie tylko towarzystwo innych, lecz również dobrą zabawę. Wyprawienie dużej imprezy w gronie rodziny i znajomych jest więc rzeczą oczywistą. Z okazji imienin Moniki warto pomyśleć o odpowiednich życzeniach.

Monika jest osobą niezwykle ambitną, lubiącą wyzwania. Życzmy jej więc sukcesów na polu zawodowym oraz ciągłego rozwoju we wszelkich zamierzonych planach. Ze względu na to, że Monika przywiązuje wielką wagę do wartości rodzinnych, z pewnością doceni również życzenia zdrowej, licznej i szczęśliwej rodziny.

Warto wspomnieć o podróżach, ponieważ zwiedzanie rozmaitych zakątków świata jest jedną z największych pasji Moniki. Jeżeli więc będziemy życzyć jej długich wypraw w nieznane miejsca, sprawimy jej wiele radości.

Monika – pochodzenie imienia

Pochodzenie imienia Monika nie jest do końca jasne. Najprawdopodobniej wywodzi się z języka greckiego, a konkretnie od słowa monos, oznaczającego "jedyny", "sam", "samotny".  Inne źródła wskazują na greckie słowo monaché, co znaczy "odosobniona". Ze względu na swoje znaczenie, imię to niegdyś było zwyczajowo nadawane jedynaczkom.

Po raz pierwszy stało się popularne dzięki matce św. Augustyna, która uważana była za wzór matczynych cnót. Na ziemiach polskich imię to funkcjonuje od późnego średniowiecza, jednak upowszechniło się dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Znaczenie imienia Monika

Co oznacza imię Monika? Paradoksalnie cechy związane z tym imieniem nie mają nic wspólnego z samotnością, od której się wywodzi. Imię utożsamiane jest z nieustanną potrzebą przebywania wśród innych w roli silnego lidera. Siła i temperament idą jednak w parze z wyrozumiałością i niesieniem wsparcia dla bliskich zawsze wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebują.

Zobacz także:

Wspomniana wcześniej św. Monika jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek i kobiet zamężnych. Nie powinno więc dziwić, że imię Monika silnie związane jest z tradycyjnymi wartościami rodzinnymi. Małżeństwo, macierzyństwo oraz dbanie o ciepło domowego ogniska to podstawowe wartości kojarzone z tym imieniem.

Szczęśliwym kolorem Moniki jest różowy, fortunnym kamieniem - kwarc, natomiast pomyślna liczba to 9.

Poznaj znaczenie innych imion ->

"Monika to nie imię" – jaka jest Monika?

Monika jest osobą, której nie da się wejść na głowę. Twardo stąpa po ziemi, nie waha się walczyć o swoje i nie ulega wpływom innych. Ze względu na jej dominujący charakter i żelazną wolę wszystko zawsze musi odbywać się po jej myśli. Monika jest typem przywódcy bez względu na otoczenie - czy to w domu, wśród przyjaciół czy w pracy lubi podporządkowywać sobie wszystkich wokół.

Wesoła natura i wieczny optymizm sprawiają, że każdy chętnie poddaje się urokowi Moniki pomimo jej wybuchowego temperamentu. Silny charakter skrywa w sobie dużą wrażliwość, empatię i zrozumienie. Dlatego jest ona osobą, którą dobrze mieć przy boku w trudnych chwilach. Stanowi dla najbliższych silne oparcie i źródło dobrych rad.

Twardy charakter, otwartość oraz asertywność Moniki czynią z niej idealną kandydatkę na wszelkie stanowiska kierownicze i takie, w których kontakt z drugim człowiekiem jest podstawą. Zarządzanie zespołem, kontakty z klientem oraz zarządzanie skomplikowanymi projektami to obszary, w których Monika czuje się jak ryba w wodzie. Ze względu na wrodzone zamiłowanie do rywalizacji jest również typem karierowiczki, która nie spocznie, póki nie osiągnie wszystkich wyznaczonych celów i nie znajdzie się na szczycie.

W życiu uczuciowym Monika woli zdobywać niż być zdobywaną. Nie spieszy się z doborem obiektu uczuć i jest przy tym bardzo wybredna. Kiedy już znajdzie odpowiedniego partnera, nie pozwoli mu się zdominować, dążąc uparcie do równowagi w związku. Moniki nie interesują przelotne romanse, tylko znalezienie partnera, z którym stanie na ślubnym kobiercu i rozpocznie wspólne życie. Jej ukochana osoba może liczyć na pełne wsparcie bez względu na trudy życia i przeciwności losu. Powinna jednak przy tym pamiętać, że Monika bardziej od czułych gestów ceni sobie pragmatyzm.

Zdrobnienia imienia Monika

Imię Monika możemy zdrobnić na wiele różnych sposobów. Najpowszechniejsze zdrobnienia to: Monisia, Moniś, Monia, Monikuś. Monila oraz Nika.

Monika w większości języków brzmi niemal identycznie, z kilkoma wyjątkami. W języku francuskim imię brzmi Monique, w norweskim: Mona natomiast w irlandzkim: Muinice. Warto też dodać, że od tego imienia powstało wiele nazwisk takich jak: Moniak, Moniuszko, Moniuk, Monikewicz czy Monikowski.