Imieniny Marty – daty

Imieniny Marty są najczęściej obchodzone 22 lutego oraz 29 lipca. Marta może świętować imieniny również: 19 stycznia, 23 lutego, 18 marca, 21 czerwca, 5 lipca lub 19 września.

Data 22 lutego jest o tyle ciekawa, że tego dnia nie przypada żadne wspomnienie świętej o imieniu Marta. Najprawdopodobniej obchodzenie imienin Marty w tym dniu wynika z pomyłki. Możliwe, że błędna data miała związek z przypadającym na 23 lutego wspomnieniem św. Marty z Astorgii lub poprzez zniekształcenie imienia Marold, którego imieniny przypadają właśnie na 22 lutego. Jednak imieniny Marty tego dnia tak mocno utarły się już w tradycji, że na stałe weszły do kalendarza i wiele Mart świętuje właśnie tego dnia.

Zdrobnienia imienia Marta

Popularne zdrobnienia imienia Marta to: Martusia, Marteczka, Martunia, Martuchna, Martitka, Martolina, Martulinka, Martulina, Martka, Martucha, Martoszka, Martula, Martulek, Martita, Martinka, Marti.

Imię to jest nadawane w wielu krajach, w niektórych z nich w nieco zmienionej pisowni, np. we Francji - Marthe , w Niemczech czy Anglii – Martha.

Pochodzenie imienia Marta

Imię Marta pochodzi z języka aramejskiego, od rzeczownika mar(a)tha. Znaczenie imienia Marta to „pani”, „władczyni”, „gospodyni”. W Polsce jest obecne od XIII wieku. Szczególną popularność zyskało w latach 80-tych XX wieku i do dzisiaj jest chętnie używane.

Najpopularniejszą Martą była biblijna siostra Łazarza i Marii, pochodząca z Betanii. Rodzeństwo było zaprzyjaźnione z Jezusem, który często u nich bywał. Według Ewangelii św. Łukasza, Marta była zapobiegliwą gospodynią, która strofowała swoją siostrę za to, że nie pomaga jej usłużyć gościowi. Jezus zwrócił jej uwagę, że ważniejsze od domowych obowiązków jest słuchanie Słowa Bożego. W Biblii Marta pojawia się jeszcze kilkukrotnie, m.in. w scenie wskrzeszenia Łazarza.

Św. Marta w ikonografii jest przedstawiana z pękiem kluczy. Jest patronką gospodyń domowych, sprzątaczek kucharek oraz pracowników hotelowych.

Zobacz także:

Istnieje aż dziesięć świętych katolickich o tym imieniu. Najbardziej znane z nich, to oprócz Marty z Betanii:

  • św. Marta z Astorgi;
  • bł. Marta le Bouteiller;
  • św. Marta, matka św. Szymona Słupnika.

Marta to nie imię... – jaka jest Marta?

Kobieta o imieniu Marta cechuje się optymistycznym podejściem do życia. Zgodnie z biblijnym pierwowzorem Marta uważana jest za wzór praktyczności i zapobiegliwości. Twardo stąpa po ziemi, jest poukładana i dobrze zorganizowana, ale jest też indywidualistką, która bardzo ceni sobie wolność i możliwość wyboru. Samodzielna i zaradna, dzielnie stawia czoła wszystkim życiowym przeciwnościom. Potrafi znaleźć odpowiednie wyjście z każdej sytuacji.

Jest realistką, która potrafi dobrze ocenić swoje możliwości. Zdarza się, że ma tak liczne talenty i tak wiele zainteresowań, że nie potrafi zdecydować, na czym się skupić. Jest uparta i konsekwentna. Wytrwale dąży do celu, a jeśli ktoś próbuje odwieść ja od tego, co sobie postanowiła, może się jej mocno narazić. Lubi zajmować się zadaniami, które są praktyczne i dają wymierne korzyści. Jest skłonna do poświęceń, kiedy widzi w tym sens.

Kobieta o imieniu Marta zazwyczaj ma wielu przyjaciół i bardzo ceni sobie życie towarzyskie. Na co dzień wesoła i uśmiechnięta, zaraża swoim optymizmem, jednak kiedy ma gorszy dzień potrafi być kapryśna i przejawiać zmienne nastroje, co może dać się w kość jej otoczeniu. Marta jest szczera i często mówi prawdę prosto z mostu. Nie zawsze zdaje sobie sprawę, że może w ten sposób ranić mniej odporne i słabsze psychicznie osoby. Sama nie przejmuje się zbytnio opinią innych, a krytycznych uwag, w szczególności wygłaszanych przez obcych, nie bierze za bardzo do siebie i nie rozpamiętuje ich w nieskończoność. Łatwo też wybacza różne urazy i nie potrafi się długo gniewać.

Ma duże powodzenie u płci przeciwnej, ale ponieważ wierzy w przeznaczenie, czeka na tego jedynego. Nie zawraca sobie głowy przelotnymi romansami. Jest wierną i oddaną żoną, która sumiennie i z dużą satysfakcja wypełnia obowiązki domowe. Uchodzi za wzorową gospodynię i matkę. Jej mąż zawsze może liczyć na dobrą radę, a dzieci nigdy nie wychodzą z domu bez śniadania. Czasem bywa nadopiekuńcza i nadgorliwa, co może być uciążliwe dla jej najbliższych.

Poznaj znaczenie innych imion ->

Znane osoby o imieniu Marta

Martha Argerich – argentyńska pianistka

Marta Fox – poetka, powieściopisarka i eseistka

Marta Klubowicz – polska aktorka teatralna i filmowa

Marta Lipińska –aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna

Marta Matyjasik – Miss Polonia 2002

Marta Nieradkiewicz – aktorka teatralna i telewizyjna

Marta Przeździecka –szachistka, mistrzyni międzynarodowa

Martha Scott – amerykańska aktorka

Martha Stewart – amerykańska osobowość telewizyjna

Marta Tomaszewska – pisarka, poetka i autorka słuchowisk radiowych

Marta Vieira da Silva – brazylijska futbolistka

Marta Wiecka – polska zakonnica, błogosławiona katolicka

Marta Żmuda-Trzebiatowska – aktorka