Imieniny Marianny – kiedy są?

Imieniny Marianny w kalendarzu nie występują tak często jak wiele innych popularnych imion. Panie o tym imieniu mogą świętować trzy razy w roku: 17 lutego, 2 czerwca lub 8 września. Najpopularniejsze są imieniny Marianny w czerwcu.

Imieniny Marianny – życzenia

Życzę Ci wspaniałej zabawy,

filiżanki ciepłej kawy,

wiele prezentów - małych i dużych

i od chłopaka najpiękniejszej róży,

dużo szczęścia i słodyczy

z okazji imienin życzy…

Zobacz także:

 

W dniu imienin życzę Ci

by się spełniły wszystkie Twoje sny.

Abyś zawsze żyła jak w niebie

i mnóstwo przyjaciół miała koło siebie.

Oby miłości nie zabrakło Ci

i żebyś wiedziała, co to znaczy żyć!

 

Pochodzenie i znaczenie imienia Marianna

Pochodzenie imienia Marianna nie jest do końca jasne. Wywodzi się ono z łaciny i możliwe, że pochodzi od męskiego imienia Marian lub Mariusz i oznacza „należący do Mariuszów” czy też „osobę z rodu Mariuszów”. Jednak według znanego językoznawcy, Jana Grzenia, imię Marianna oznacza „należąca do Marii”, „służebnica Matki Boskiej”. Badacz podkreśla, że niesłuszne jest wywodzenie imienia Marianna od połączenia imion Maria i Anna. Mylące może być tutaj angielskie imię Maryann.

W Polsce imię Marianna znane jest od XIII wieku. W średniowieczu występowało też w formie Maryjenna i Maryjanna. Od XVII do XIX stulecia imię Marianna było najpopularniejszym imieniem żeńskim zaraz po Annie. Nadawano je zamiast imienia Maria, które uważano za święte i zarezerwowane jedynie dla Matki Chrystusa. Dziś imię Marianna nie jest już tak często spotykane, jednak wciąż niektórzy rodzice wybierają je dla swoich córek.

"Marianna to nie imię" – jaka jest Marianna?

Marianna to kobieta niezależna, samodzielna i bardzo pewna siebie. Doskonale wie, czego chce od życia, a wrodzony upór, pracowitość i cierpliwość sprawiają, że prawie zawsze to osiąga.

Marianna jest tradycjonalistką. Nie lubi zmian, woli kiedy życie toczy się ustalonym torem. Nie interesują jej nowinki, ani nowoczesne postawy i obyczaje. Jej światem rządzą ponadczasowe reguły. Jest świetnie zorganizowana, lubi mieć nad wszystkim kontrolę, a o pomoc prosi wtedy, gdy już naprawdę nie widzi innego wyjścia.

Marianna nie należy do osób wylewnych, a okazywanie uczuć jest dla niej krępujące. Choć jest twarda i może sprawiać wrażenie obojętnej, w głębi duszy marzy o miłości i rodzinnym cieple. Kiedy już znajdzie odpowiedniego partnera, nie boi się zobowiązań i deklaracji. Jako żona jest wierna i lojalna. W stosunku do dzieci jest bardzo wymagająca. Zależy jej na tym, aby były dobrze wykształcone, dlatego też często narzuca im duży rygor i dyscyplinę.

Kobieta o imieniu Marianna ma silną osobowość i lubi zarządzać innymi ludźmi. Jest ambitna i nie boi się ciężkiej pracy. Ma też dużo cierpliwości i wytrwałości, wszystko robi na 100% i nie chodzi na skróty. Uparcie dąży do celu dopóki go nie osiągnie, a nawet wtedy nie spoczywa na laurach, tylko od razu wyznacza sobie kolejny. Sukces i kariera są dla niej bardzo ważne. Również dobra materialne mają dla Marianny duże znaczenie i zazwyczaj nie ma problemu z ich zdobywaniem.

Znane osoby o imieniu Marianna

Marianna Biernacka - błogosławiona Kościoła Katolickiego

Mariana Díaz-Oliva - argentyńska tenisistka

Marianne Faithfull - brytyjska piosenkarka

Marianna Longa - włoska biegaczka narciarska

Marianne Moore - amerykańska pisarka i poetka

Marianna Orańska - niderlandzka królewna

Marianna Habsburg - królowa Hiszpanii, druga żona ostatniego króla z dynastii Habsburgów

Marianna Lubomirska - polska księżna

Marianne Weber - niemiecka działaczka walcząca o prawa kobiet

Zrobnienia imienia Marianna

Zdrobnienia imienia Marianna bywają podobne do tych używanych dla imienia Maria. Do najczęściej spotykanych należą: Mania, Marylka, Marysia, Maniusia, Mańka, Marianka, Marysieńka, Maria, Anna, Ania.