Imieniny Leszka – kiedy są?

Pomimo dużej popularności imienia Leszek wśród mężczyzn, imię to zostało przypisane jedynie do jednego dnia z kalendarza. Dniem tym jest 3. czerwca.

Lech czy Leszek?

Wiele osób twierdzi, że imię Leszek jest zdrobnieniem od imienia Lech. Nic bardziej mylnego! Chociaż etymologia obu imion jest trudna do określenia, to chronologia ich pojawienia się historii jasno wskazuje na fakt, iż Leszek jest imieniem pierwotnym, a Lech jego pochodną.

Imieniny Leszka – życzenia

Leszek jest postacią twardo stąpającą po ziemi. Cechuje go powaga i zrównoważenie, dlatego składane mu życzenia powinny zachować stonowany i głęboki charakter. Leszkowi możemy życzyć przykładowo:

Przyjaciół, z którymi warto być!

Miłości, bez której nie da się żyć!

Radości , którymi warto się dzielić!

Marzeń, o które warto walczyć!

Zobacz także:

Nadziei, bez której nie da się istnieć!

Pochodzenie i znaczenie imienia Leszek

Imię Leszek jest rdzennym imieniem polskim. Uznaje się, iż to pierwotna forma imienia Lech. Do XIII wieku imię to było używane w formie „Lestek”. Leszek oznacza tego, który działa chytrze i podstępnie.

„Leszek to nie imię” – jaki jest Leszek?

Leszek zdecydowanie realizuje postawione sobie plany, chociaż musiałby pokonywać przy tym ogrom przeciwności i trudności. Niepowodzenia go nie zrażają, one dają mu motywację do działania. Jest bardzo pewny siebie oraz posiada nieugiętą wolę, co sprawia iż często uważany jest za pysznego i zarozumiałego. Ponadto kocha rywalizację i lubi walczyć o pozycję społeczną. Nie jest łatwo nakłonić go do swojego zdania. Leszek kocha spokój, porządek oraz ciszę.

Wbrew stwarzanym pozorom, Leszek jest łagodny i ugodowy. Nie łatwo zdobywa przyjaciół, ale gdy to już nastąpi, to pragnie ich utrzymać przy sobie na całe życie. Jest im oddany i wierny. Zawsze można liczyć na jego pomoc. Stara się nigdy nikogo nie krzywdzić. Wśród znajomych stara się zachowywać pozycję biernego obserwatora. Raczej nie odzywa się niepytany.

W związku Leszek najmocniej ceni sobie miłość swojej partnerki. Wymaga od niej stałego i silnego okazywania uczuć, chociaż sam często nie potrafi tego zrobić. Ciężko mu zdobyć i utrzymać przy sobie partnerkę, ponieważ jest niesamowicie skryty w sprawach sercowych i mocno wymagający w dziedzinie seksu. Gdy założy rodzinę, potrafi okazać jej czułość i ciepło. Stanowi ona dla niego najwyższe dobro. Chętnie poświęca czas swoim pociechom. Lubi się z nimi uczyć oraz bawić. Jest zaborczy o swoją partnerkę.

W życiu zawodowym Leszek zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w działaniu. Skutecznie realizuje własne cele, z powodzeniem zakańcza wszelkie projekty i inwestycje. Niestety łatwo wpada w kompleks wyższości. Cechuje go doskonała intuicja oraz pamięć. Chętnie poznaje świat. Zdecydowanie nie odnajdzie się na monotonnych stanowiskach biurowych, on musi działać i zdobywać. W swojej branży ceniony jest za dokładność oraz profesjonalizm.

Znane osoby o imieniu Leszek

Wśród znanych postaci o imieniu Leszek, należałoby w szczególności wyróżnić:

 • Leszka Długosza – poetę i bada Piwnicy pod Baranami,
 • Leszka Teleszyńskiego – aktora,
 • Leszka Kołkowskiego – filozofa,
 • Leszka Herdegena – aktora,
 • Leszka Drogosza - pięściarza .

Zdrobnienia imienia Leszek

Wśród najbardziej popularnych zdrobnień imienia Leszek można wyróżnić:

 • Lesio,
 • Lesiu,
 • Leszko,
 • Lestek,
 • Lechu,
 • Lenio,
 • Leś.