Imieniny Joanny – daty

Imieniny Joanny przypadają wiele razy w roku. Każda osoba o tym imieniu może świętować 2 lutego, 4 lutego, 1, 28 i 31 marca, 28 kwietnia, 12 maja, 30 maja, 27 czerwca, 9 lipca, 23 lipca, 8, 12, 17, 24 oraz 26 sierpnia, a także 9 listopada. Najczęściej jednak imieniny Joanny Zuzanny obchodzone są wspólnie przez osoby o tych imionach 24 maja. Inną, popularną datą jest 21 sierpnia. 

Zdrobnienia imienia Joanna

Imieniny Joanny obchodzone są przez wiele osób, ponieważ jest to dość popularne imię. To żeński odpowiednik imienia Jan, które w języku hebrajskim oznacza dokładnie "Bóg jest łaskawy". Najczęściej osoba o imieniu Joanna nazywana jest też zdrobniale Joasią, Joaśką, Jasią czy Asiunią. Najpopularniejszy jest skrót Asia lub Aśka. W języku angielskim Joanna to Jane, albo też Joan. W języku niemieckim i francuskim formy tego imienia są podobne - odpowiednio Johanna i Jeanne. Z kolei w języku włoskim Joanna to Gianna. 

Pochodzenie imienia Joanna

Imię Joanna pochodzi z języka hebrajskiego i jest żeńskim odpowiednikiem imienia Jan. W języku hebrajskim Jan to Jo-hannan, co znaczy "Jahwe jest łaskawy". Najsłynniejszą patronką kobiet o tym imieniu jest Joanna d'Arc, nazywana też Dziewicą Orleańską. To francuska bohaterka narodowa i święta Kościoła Katolickiego. To właśnie ona - oznajmiając, że kieruje nią Bóg - poprowadziła Francuzów do kilku istotnych zwycięstw nad Anglikami, w trakcie trwania Wojny stuletniej, która toczyła się z przerwami w latach 1337–1453. Joanna d'Arc została spalona na stosie w wieku 19 lat, jednak nieco później dokonano rewizji przeprowadzonego wówczas sądu kościelnego i nie tylko uniewinniono Joannę, ale po wiekach nawet kanonizowano ją (została świętą w roku 1920). 

Znaczenie imienia Joanna

Imieniny Joanny obchodzone są najczęściej 24 maja. Jest to imię żeńskie, oznaczające "Bój jest łaskawy". Pochodzi od męskiego odpowiednika tego imienia, czyli od Jana. W Polsce imię to obecne jest od XIII wieku. Chcąc poznać znaczenie imienia Joanna w życiu konkretnej osoby, warto zapoznać się z cechami przypisanymi kobietom o tym imieniu. Mówi się, że są one uparte, pełne wiary we własne umiejętności, odpowiedzialne i opanowane. Każda Joanna to realistka, która jednocześnie cechuje się dużą wrażliwością. Jest towarzyska i ma duże poczucie humoru. W związku z tym jest lubiana i wielu mężczyzn widzi w niej idealną towarzyszkę życia. 

Asia to nie imię – jaka jest Joanna?

Imieniny Joanny to ważna data dla wszystkich osób, które przyjaźnią się z jakąś Asią. Kobiety te są bardzo lubiane - miłe, towarzyskie i bez trudu nawiązujące nowe kontakty. Joanny często bywają na różnego rodzaju imprezach i spotkaniach towarzyskich oraz równie często same je organizują. Lubią ludzi i nie przyjaźnią się jedynie z tymi, którzy są w stanie coś im załatwić, ale ze wszystkimi. Cechuje je realistyczne podejście do życia, więc dość szybko porzucają marzenia dotyczące kwestii niemożliwych do spełnienia. Myślą o tym, co faktycznie mogą osiągnąć - przewidują, organizują, zarządzają. Nadają się na kierownicze stanowiska. Są też osobami bardzo rodzinnymi, choć dość późno decydują się na założenie swojej rodziny. Kiedy już jednak się na to zdecydują, są bardzo oddane swoim bliskim i zrobiłyby dla nich wszystko. To kobiety bardzo dzielne i wytrwałe, które jednocześnie dbają bardzo o swoją prezencję. Wiedzą doskonale co jest akurat trendy, w czym dobrze wyglądają i dbają o swoją sylwetkę oraz ubiór. Wiąże się to z koniecznością pewnych wyrzeczeń, jako że wszystkie Joanny to łakomczuchy. Na szczęście kochają też sport, więc aktywność fizyczna pozwala im spalić nadmiar spożytych kalorii. Joanny dobrze sprawdzają się w roli lekarek, terapeutek, fryzjerek, modelek, kosmetyczek czy nauczycielek. Podobno najszczęśliwszym kolorem dla osób o tym imieniu jest kolor łososiowy, a najszczęśliwszą liczbą 1. Najszczęśliwsze miesiące dla każdej Asi to marzec, sierpień i listopad. Dni pomyślne to wtorek i niedziela. Imię to pasuje do osób urodzonych w znaku Barana, Lwa, a także Skorpiona. 

Znane osoby o imieniu Joanna

Imieniny Joanny obchodzone są najczęściej 24 maja. Kto wtedy świętuje? Jest wiele znanych osób o tym imieniu i mnóstwo postaci historycznych, które również nosiły to imię. Najbardziej znana jest Joanna d'Arc, ale warto wymienić również takie osoby jak Joanne K. Rowling, Joan Rivers, Jane Fonda, Joan Collins, Jane Austen czy Jane Seymour. Jeśli chodzi o polskie, znane osobistości, noszące to imię, warto wspomnieć choćby o Joannie Kulig, Joannie Szczepkowskiej, Joannie Brodzik, Joannie Chmielewskiej, Joannie Jabłczyńskiej czy Joannie Koroniewskiej. W historii było też wiele władczyń o tym imieniu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Joannę I z Nawarry, Joannę I Andegaweńską, Joannę II Andegaweńską i Joannę Szaloną.