Imieniny Jacka – daty

Imieniny Jacka, podobnie jak w przypadku innych popularnych imion, pojawiają się w kalendarzu wielokrotnie w ciągu całego roku. Kiedy są imieniny Jacka? Mogą być obchodzone 10 lutego, 16 marca, 3, 4,17 i 26 lipca, 17 sierpnia, 9 i 11 września, 29 października, a także 6 listopada. Najpopularniejsze są imieniny Jacka w sierpniu.

Zdrobnienia imienia Jacek

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Jacek to: Jacuś, Jacul, Jacula, Jacuszek, Jacunio, Jacor, Jaciet, Jacuchna, Jacur, Jacuszek, Jaculinka, Jacynt, Jacio, Jac, Jaca, Jacas, Jaculek, Jacusiek, Jacuszek, Cacek, Cunio.

Imię to jest nadawane także w innych krajach, w różnych wersjach:

Anglia - Hyacinth,

Niemcy - Hyazinth,

Francja - Hyacinthe,

Hiszpania - Jacinto,

Zobacz także:

Włochy – Giacinto,

Węgry – Jacint.

Pochodzenie imienia Jacek

Imię Jacek pochodzi z języka greckiego. W Polsce przejęte zostało z łacińskiej formy imienia Hiacynt (Hiacyntus). Zaczęto go używać w XII wieku, początkowo w wersji Jacenty, która występowała jeszcze do XX wieku. Imię Jacek znacznie zyskało na popularności w XVII wieku i jest chętnie używane do dziś.

Znaczenie imienia Jacek

Imię Jacek pochodzi od greckiego słowa hyakinthos, które oznacza hiacynta. Według mitologii greckiej imię Hiacynt nosił królewicz spartański. Był on młodzieńcem o niezwykłej urodzie, kochankiem boga Apollina. O jego względy zabiegał także bóg Zefir, który został jednak odtrącony. W akcie zemsty tak pokierował dyskiem Apollina, że ten śmiertelnie zranił pięknego królewicza. Z krwi Hiacynta wyrosły kwiaty, nazwane od jego imienia hiacyntami.

Poznaj znaczenie innych imion ->>

Jacek to nie imię... – jaki jest Jacek?

Osobę o imieniu Jacek wyróżnia radosne i optymistyczne podejście do życia. Jest on niezwykle otwarty i towarzyski. To ekstrawertyk, który uwielbia przebywać wśród ludzi. Ma bardzo dużo energii. Jacek lubi znajdować się w centrum wydarzeń i dobrze czuje się, kiedy dookoła wiele się dzieje.

Pomimo wielu zalet, mężczyzna o tym imieniu ma raczej trudny charakter. W relacjach bywa apodyktyczny. Lubi tez udzielać rad, o które nikt go nie prosi. Choć łatwo nawiązuje nowe znajomości, nie przywiązuje wagi do ich podtrzymywania. Często wykorzystuje ludzi do własnych celów. Bardzo ceni sobie swobodę i nie lubi, kiedy ktoś go ogranicza.

Jego praca nie może być nudna, źle sprawdza się w zawodach wymagających trzymania się sztywnych zasad. Nie dla niego etat w korporacji. Doskonale sprawdzi się za to w wolnych zawodach. Jest samodzielny i pewny siebie. Nie umie przyznać się do błędu, jednak porażki nie przytłaczają go, a motywują do wzmożonej pracy. Jest doskonałym strategiem, często posiada też duży potencjał twórczy.

Jacek jest bardzo uparty, rzadko zdarza mu się zmieniać zdanie pod wpływem innej osoby. Łatwo odnajduje się w nowych sytuacjach, jednak nie idzie za głosem większości, jeśli nie zgadza się z ich zdaniem. Uwielbia podejmować wyzwania, jest też gotowy poświecić się w imię ważnej dla niego idei, ale od innych oczekuje tego samego. Nie znosi cwaniactwa i kręcenia.

W relacjach z płcią przeciwną Jacek potrafi być uwodzicielski i z łatwością zdobywa kobiece serca. Niestety bywa niestały w uczuciach, a partnerki zmienia jak rękawiczki. Jednak, kiedy już trafi na tę jedyną, potrafi być wiernym i oddanym mężem, choć nigdy pantoflarzem. Bardzo ceni sobie rodzinę, a swoim bliskim stara się zapewnić wygodne życie na wysokim poziomie.

Znane osoby o imieniu Jacek

Jacek Borkowski - aktor filmowy i teatralny

Jacek Braciak - aktor

Jacek Cygan - autor piosenek, poeta

Jacek Fedorowicz - satyryk i aktor

Jacek Gmoch - trener piłkarski

Jacek Kaczmarski - poeta

Jacek Kawalec - aktor filmowy i dubbingowy

Jacek Krzynówek - piłkarz

Jacek Kuroń - polityk, opozycjonista

Jacek Malczewski - malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu

św. Jacek Odrowąż - dominikanin, założyciel licznych klasztorów

Jacek Poniedziałek - aktor teatralny i filmowy

Jacek Rozenek - aktor filmowy, teatralny i dubbingowy

Jacek Wójcicki - aktor i piosenkarz

Jacek Żakowski - dziennikarz