Imieniny Grzegorza – daty

Imieniny Grzegorza pojawiają się w kalendarzu bardzo często. Kiedy są imieniny Grzegorza? Najpopularniejsze przypadają 12 marca. Z datą tą wiąże się przysłowie: ”Na świętego Grzegorza idzie zima do morza”. Grzegorz może świętować również 2, 4, 10 stycznia, 11 i 13 lutego, 24 i 26 kwietnia, 4, 9, 25 maja, 13 czerwca, 25 sierpnia, 3 i 30 września, 16 października, 17, 20, 23 i 28 listopada lub 10,19 i 24 grudnia.

Zdrobnienia imienia Grzegorz

Imię Grzegorz posiada wiele zdrobnień. Najczęściej spotykane to: Grzesiu, Grześ, Grzesiek, Grzechu, Greniu, Grigori, Greger, Grzecho, Grigorij, Gregory, Groszek, Greg, Grisz, Gregi, Grochal, Greguś, Gregu, Grzech, Grzechol, Gregor, Grze, Gregoras, Grigi, Grigor, Grigory, Griszka.

Pochodzenie imienia Grzegorz

Imię Grzegorz pochodzi od greckiego słowa grêgorikós. Rozpowszechniło się poprzez łacińską formę Gregorius. Znaczenie imienia Grzegorz to „czujny”, „czuwający”, „gorliwy”.

Pierwszym, który przyjął imię w łacińskiej formie Gregorius, był jeden z Ojców Kościoła, papież Grzegorz I Wielki. W kolejnych wiekach w historii kościoła, było aż 17 papieży o tym imieniu. Również wielu świętych i błogosławionych nosiło imię Grzegorz (np. Grzegorz z Nyssy, Grzegorz z Tours, Grzegorz z Utrechtu).

W Polsce imię to stało się bardzo cenione po II wojnie światowej, a szczyt jego popularności przypadł na lata 70-te XX wieku. Imię Grzegorz nadal jest często spotykane. Występuje w wielu językach, w różnych formach:

hiszpański, włoski - Gregorio

fiński - Reijo, Reko

Zobacz także:

czeski - Řehoř

kraje południowo-słowiańskie - Gligorije, Gligor, Gregor, Grgur, Grigor

rosyjski - Grigorij, Grisza

niemiecki - Gregorius, Gregor

węgierski - Gergely, Gergö

słowacki - Gregor, Jerguš

angielski - Gregory

francuski - Grégoire

litewski - Grigas, Grigalis, Grigalius

Grzegorz to nie imię – jaki jest Grzegorz?

Mężczyzna o imieniu Grzegorz jest bardzo pewny siebie i skupiony na skutecznym działaniu. Jest śmiały i odważny, nie lubi tracić czasu i szybko przechodzi od słów do czynów. Wyróżnia go duża elastyczność, potrafi dobrze odnaleźć się w każdej sytuacji. To człowiek, który ma poczucie życiowej misji. Cieszy się dużym uznaniem otoczenia, choć nie należy do osób szczególnie taktownych. Zawsze ma swoje zdanie i nienaruszalne zasady moralne. Nie ulega presji otoczenia. Jest oddanym przyjacielem, choć jego chęć rządzenia innymi oraz przekonanie, że na wszystkim zna się najlepiej, bywają męczące.

Grzegorz bywa nieprzewidywalny. Nie znosi nudy i monotonii. Wrodzona aktywność sprawia, że kocha sport i przygody. Żyje chwilą i ma skłonność do podejmowania ryzyka. Jednak jego decyzje, nawet jeśli podejmowane pod wpływem impulsu, nader często okazują się bardzo trafne. Grzegorz jest bardzo wymagający, nie tylko w stosunku do innych, ale przede wszystkim do siebie. Źle za to znosi porażki. Zdarza się, że niepowodzenia mogą na pewien czas przystopować jego zapał, jednak zawsze potrafi wziąć się w garść i iść dalej do przodu z nową energią.

Czujność, umiejętność skupienia i koncentracji sprawiają, że Grzegorz świetnie radzi sobie z wieloma trudnymi zadaniami. Jest też bardzo pracowity i często robi błyskotliwą karierę. Doskonale sprawdza się w pracy zespołowej, a szczególnie dobrze czuje się na kierowniczych stanowiskach. Bardzo ważne jest dla niego poczucie kontroli. Jako szef bywa despotyczny i surowy, jednak zawsze jest bardzo sprawiedliwy. Jego zespół nie ma zbyt wiele swobody działania, za to wszystko chodzi jak w zegarku.

Założenie rodziny nie jest dla Grzegorza priorytetem. Nie lubi komplikacji uczuciowych, nie dla niego subtelności, flirty czy miłosne wyznania. Nie umie rozmawiać o emocjach, ani ukazywać uczuć. Kiedy już zdecyduje się związać z kimś na stałe, musi czuć, że jest głową rodziny. Jednak dla swojej partnerki potrafi być prawdziwą opoką i wsparciem. Jest bardzo wymagający wobec dzieci i rządzi w domu twardą ręką, ale też zawsze troszczy się, aby jego bliskim niczego nie brakowało.

Poznaj znaczenie innych imion ->

Znane osoby o imieniu Grzegorz

Grzegorz Braun – reżyser filmów dokumentalnych, publicysta, polityk, historyk

Grzegorz Ciechowski – muzyk

Grzegorz Czajka – polski judoka

Gregor Deschwanden – szwajcarski skoczek narciarski

Grzegorz Dolniak – polityk

Grigorij Fichtenholz – rosyjski matematyk

Grzegorz Halama – aktor kabaretowy

Greg Hancock – żużlowiec

Grzegorz Hyży – piosenkarz

Grzegorz Kajdanowicz – dziennikarz

Grzegorz Kołodko – ekonomista i polityk

Grzegorz Krychowiak – piłkarz

Grzegorz Markowski – wokalista

Grzegorz Mendel – biolog

Grzegorz Miecugow – dziennikarz

Grzegorz Napieralski – polityk

Gregory Peck – aktor

Grzegorz Pilarz – siatkarz

Grzegorz Piotrowski – oficer SB, zabójca ks. Jerzego Popiełuszki

Grzegorz Rasiak – piłkarz

Grzegorz Schetyna – polityk

Grzegorz Skawiński – muzyk, wokalista

Grzegorz Szymański – siatkarz

Grzegorz Szamotulski – piłkarz

Grzegorz Turnau – piosenkarz

Grzegorz Wieczorek – judoka

Grzegorz Wieczorek – klarnecista

Grzegorz Wojtkowiak – ekonomista, prezes Narodowego Banku Polskiego

Grzegorz Zengota – żużlowiec