Imieniny Gabrieli – daty

Imieniny Gabrieli świętujemy wiele razy w ciągu roku. Chodzi o następujące daty: 8 lutego, 27 lutego, 23 kwietnia, 6 listopada, 18 listopada, a także 19 grudnia. Ostatnia data jest najpopularniejsza - większość osób o imieniu Gabriela świętuje właśnie w ostatnim miesiącu w roku, dnia 19 grudnia. Kobieta, która nosi imię Gabriela może też świętować 27 lutego wraz z mężczyznami o imieniu Gabriel - wówczas przypadają imieniny obojga. 

Zdrobnienia imienia Gabriela

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Gabriela? Można oczywiście zwracać się do nich pełnym imieniem, ale można też zdrabniać, mówiąc do dziewcząt na przykład Gabcia, Gabi, Gabruś, Gabrynia, Gabrysia, Gabunia, Gabusia, albo Gaba. Wariantów jest wiele i każdy wybiera taki, jaki najbardziej mu odpowiada. Znaczenie imienia Gabriela wiąże się ze służbą Bogu i pochodzi od męskiego odpowiednika, czyli Gabriela. 

Pochodzenie imienia Gabriela

Imieniny Gabrieli obchodzone są w Polsce najczęściej 19 grudnia. Samo imię - choć w tej chwili jest bardzo popularne - w naszym kraju rozpowszechniło się jednak dopiero w XIX wieku. Pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza wojownika Bożego. Gabriel był boskim posłańcem, archaniołem, który zwiastował Pannie Maryi, że urodzi Syna Bożego. Imieniny Gabrysi związane są zaś przede wszystkim z patronką osób o tym imieniu, którą jest błogosławiona Gabriela Bourla, francuska urszulanka z Kondei i jedna z męczennic z Valenciennes. Innymi patronkami żeńskiej formy tego imienia są błogosławiona Gabriela Maria Sagheddu oraz Gabriela de San Juan de la Cruz.

Znaczenie imienia Gabriela

Gabriela jest odpowiednikiem imienia "Gabriel", które posiada semickie pochodzenie i wywodzi się od hebrajskiego słowa oznaczającego tyle co "mąż Boży". Gabriela ma w sobie rzeczywiście dużo waleczności i sporo energii. Świetnie czuje się w zawodach wymagających wiele ruchu i kontaktu z ludźmi. Jest osobą, która trzyma się na uboczu, jednak zna swoją wartość. Nie spieszy się do zakładania rodziny, jednak jej uczucia są silne i szczere. Stara się jednak nad nimi panować i dobrze jej to wychodzi - to osoba stateczna i wytrwała. Kiedy są imieniny Gabrieli? Najpopularniejsza data ich obchodzenia to 19 grudnia. 

Gabriela to nie imię – jaka jest Gabriela?

Imieniny Gabrieli przypadają przede wszystkim na okres zimy i jesieni, jednak każda osoba o tym imieniu posiada osobowość przypominającą raczej wiosnę - energiczną, ruchliwą i pełną życia. Gabriele są pewne siebie i asertywne, pogodne, wesołe, nie rozpamiętują porażek i nie zniechęcają się zbyt szybko. Wyróżniają się doskonałą pamięcią, dociekliwością, a przy tym są otwarte na świat. Mają wielu przyjaciół i mnóstwo znajomych - są bardzo towarzyskie. Osoby o tym imieniu mają też twórcze dusze, dlatego dobrze odnajdują się w zawodach artystycznych. Mogą zostać pisarkami, aktorkami, reżyserkami czy muzykami. Najbardziej jednak odpowiadają im zawody takie jak dziennikarz, redaktor, pedagog czy handlowiec. Wśród Gabriel znajdziemy również modelki, stewardessy czy dekoratorki wnętrz. To osoby dobrze odbierane przez innych, które lubią pomagać i to nie po to, żeby się popisać przed ludźmi, tylko z potrzeby serca. Nie uważają, że pieniądze są ważniejsze od ludzi, dlatego chętnie włączają się w akcje charytatywne. Nie oznacza to jednak oczywiście, że nie cenią sobie życia w dobrobycie. 

Znane osoby o imieniu Gabriela

Imieniny Gabrieli obchodzone są najczęściej 19 grudnia. Kto właśnie wówczas świętuje? Między innymi Gabriela Sabatini, argentyńska tenisistka, Gabriela Elena Spanic Ulterra, wenezuelska aktorka, piosenkarka i modelka, a także polska aktorka Gabriela Muskała. Znane kobiety o tym imieniu to również: Gabriela Kownacka, Gabriela Zapolska, Coco Chanel (Gabrielle Bonheur Chanel) oraz Sidonie-Gabrielle Colette.