Kiedy są imieniny Filipa?

Imieniny Filipa możemy świętować 23 stycznia, 2 lutego, 11 kwietnia, 1, 6, 11 i 26 maja, 10 lipca, 23 sierpnia, 13 września, 22 lub 24 października oraz 4 grudnia. Najpopularniejsze są imieniny Filipa w maju - 6 dnia tego miesiąca, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne św. Filipa Apostoła - męczennika z czasów Dioklecjana, który za swoją wiarę został ukamienowany i ukrzyżowany.

Imieniny Filipa – życzenia

Jeśli chcesz złożyć Filipowi wesołe, niebanalne życzenia, możesz skorzystać z jednej z naszych propozycji:

W każdym miejscu, w każdej chwili

Niech szczęśliwy będzie Filip.

Ani fakt, że ciężko bywa,

Ani większy koszt paliwa,

Zobacz także:

Ani kryzys, bezrobocie,

Ani bardzo wścibskie ciocie,

Ani nastrój dość ponury,

Ani deszcze, ani chmury,

Ani katar, ani grypa –

Niech nie dotknie to Filipa.

W tym wesołym dniu Twoich imienin

składam Ci serdeczne życzenia długich lat życia,

pełnych zdrowia i szczęścia,

pogody ducha, pomyślności i wszelkiej życzliwości,

dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego,

co najpiękniejsze i najlepsze w życiu.

W dniu imienin, Twego święta,

ktoś Cię lubi, ktoś pamięta.

Pamięta o Tobie i śle życzenia,

by się spełniły wszystkie Twe marzenia.

Filip – pochodzenie imienia

Filip to imię pochodzenia greckiego, nadawane dzieciom w wielu krajach europejskich. W Polsce znane jest od średniowiecza. Cieszyło się dużą popularnością do XVII wieku, potem zostało zapomniane. Dopiero pod koniec XX wieku znów wróciło do łask. Dziś Filip mieści się w pierwszej setce najczęściej nadawanych imion męskich.

Znaczenie imienia Filip

Imię Filip pochodzi od greckiego słowa filihippos (phillos - miłujący, hippos - koń) i można je przetłumaczyć jako „kochający konie”, „przyjaciel koni”, „znawca koni”.

Z imieniem tym wiąże się potoczne sformułowanie „jak filip z konopi”, którego używa się na określenie kogoś, kto zrobił coś przedwcześnie czy wyrwał się z czymś niestosownym. Określenie to wzięło się z gwary myśliwskiej, w której filipem nazywano zająca. W pierwotnym znaczeniu miało zatem oznaczać kogoś zdezorientowanego, zaskoczonego.

"Filip to nie imię" – jaki jest Filip?

Filip jest bardzo aktywny i pewny siebie. W życiu stawia głównie na działanie, nie lubi zbyt długo rozmyślać. Wyróżnia się dużą energią i pomysłowością. Jest dobrym organizatorem, uwielbia imprezy, wycieczki i spotkania towarzyskie. Nie jest zbyt gadatliwy, dlatego nowo poznanym osobom może wydawać się nieśmiały i skryty. Jednak jest to tylko złudzenie. Tak naprawdę Filip bardzo lubi przebywać w towarzystwie, a swoich znajomych zaraża optymizmem i radością życia.

 Mężczyzna o imieniu Filip jest oddanym przyjacielem, zawsze skłonnym do pomocy. Dostrzega pozytywne cechy otaczających go ludzi i zawsze znajduje czas dla bliskich. Wie co zrobić, żeby poprawić innym humor. Jest zawsze gotowy każdego wysłuchać, służyć dobrą radą i pomocą, co więcej nie oczekuje nic w zamian. Czasem bywa jednak despotyczny i próbuje narzucać innym swoje zasady i tempo życia.

Filip bierze pod uwagę zdanie innych osób i nie ma problemu z przyjmowaniem uzasadnionej krytyki. Nie ulega jednak wpływom i zawsze ma własną opinię na każdy temat.

Swoim urokiem przyciąga kobiety, z którymi łatwo znajduje wspólny język, potrafi nawet doradzić w kwestiach mody. Sam przykłada dużą wagę do nienagannego wyglądu, zawsze jest elegancki i starannie ubrany.

 Jest oddanym mężem, który potrafi być romantyczny, a swojej wybrance nie żałuje komplementów. Troszczy się o byt rodziny i przykłada dużą wagę do tego, aby zabezpieczyć finansową przyszłość swoich dzieci.

Filip jest skrupulatny i poukładany. Lubi, kiedy wokół niego panuje ład i porządek. Jest doskonałym gospodarzem. Dobrze odnajduje się w kuchni i ma talenty kulinarne, które chętnie wykorzystuje gotując dla przyjaciół.

Mężczyzna noszący imię Filip ceni sobie komfort i wygodę. Ważne są dla niego dobra materialne, do których dąży ciężką i wytrwałą pracą. Dzięki swojej determinacji, pomysłowości oraz wyważonym, przemyślanym decyzjom, zazwyczaj udaje mu się osiągnąć sukces. Dobrze sprawdza się na kierowniczych stanowiskach i chętnie angażuje się w odpowiedzialne projekty. Jeśli dostaje zadania poniżej swoich możliwości, bywa, że staje się bierny i brakuje mu motywacji, żeby zaangażować się w nie w pełni.

Zdrobnienia imienia Filip

Filip to imię , które ma liczne zdrobnienia: Filipek, Fafik, Fajfo, Fajlip, Fefer, Fifa, Fifal, Fifcio, Fifcu, Fifcun, Fifcyś, Fifczek, Fifczyk, Fifeczek, Fifek, Fifi, Fifil, Fifionek, Fifiś, Fifka, Fifko, Fiflak, Fifok, Fifol, Fifu, Fiko, Fikuś, Fil, Filek, Filemon, Filemonek, Filipa, Filipcio, Filipino, Filipo, Filipunio, Filipuś, Filis, Filler, Filo, Filon, Filson, Filu, Filuś, Finek, Finio, Finuś, Fip, Fipciu, Fisiek, Fisio, Fiś, Fliper, Ipek, Ipsio, Lipek, Pilik, Pilip, Pilipek, Pipek, Pippo.