Imieniny Elizy – kiedy są?

Imieniny Elizy w kalendarzu wypadają 14 czerwca, 17 sierpnia i 2 września. Najczęściej obchodzone są imieniny Elizy w czerwcu. Ciepłe dni późnej wiosny świetnie nadają się do świętowania z tej okazji.

Imieniny Elizy – życzenia

Eliza jest zamknięta w sobie, ale nie oznacza to, że nie lubi imprezować. Wręcz przeciwnie! Jej imieniny to doskonała okazja do zorganizowania przyjęcia w gronie najbliższych. Z tej okazji warto życzyć Elizie jak najwięcej chwil spokoju i wytchnienia - dla pracoholiczki takiej jak ona odpoczynek jest szczególnie cenny. W związku z tym, że Eliza przykłada dużą wagę do życia uczuciowego, z pewnością doceni też życzenia szczęścia i oparcia ze strony ukochanego. Eliza ceni sobie też przyjaźń, więc zapewnijmy ją o naszej sympatii i oddaniu.

 

Pochodzenie i znaczenie imienia Eliza

Eliza jest krótszą formą angielskiego imienia Elizabeth (po naszemu Elżbieta). Jego korzenie pochodzą z języka hebrajskiego, w którym pełna nazwa brzmi Eliszeba, co znaczy "Bóg moim wybawieniem".

Co oznacza imię Eliza? Kojarzy się ono z nieustannym dążeniem do perfekcji, uduchowieniem i umysłem otwartym na świat mistyczny. W naszym kraju imię to znane jest już od XVIII w., jednak popularność zdobyło dopiero w latach 70. XX w.

Szczęśliwą liczbą Elizy jest 8, jej pomyślny kamień to szmaragd, a fortunny kolor - zielony.

"Eliza to nie imię" – jaka jest Eliza?

Eliza to osoba pełna sprzeczności. Z jednej strony jest zamknięta w sobie, z drugiej wrodzona życzliwość sprawia, że łatwo jej znaleźć oddanych przyjaciół. Eliza posiada marzycielską i romantyczną naturę, ma jednak skłonności do brania wszystkiego niezwykle poważnie. Do wszelkich, nawet błahych obowiązków podchodzi z zapałem i nie spocznie, póki nie wykona ich najlepiej, jak to tylko możliwe. Perfekcjonizm ułatwia Elizie szybki rozwój i sprawia, że poradzi sobie z każdym problemem. Można wręcz powiedzieć, że Eliza jest skazana na sukces. Jednak nigdy nie pozwoli, aby woda sodowa uderzyła jej do głowy - pomoc innym oraz dbanie o przyjaciół należą do jej głównych wartości. Eliza jest świetnym słuchaczem i powierniczką sekretów. Zaradny umysł i oczytanie pozwalają jej udzielać trafnych rad i osądów w trudnych sytuacjach.

Zobacz także:

Eliza wykazuje duży talent do nauki języków. Pielęgnowanie go może zaowocować ciekawym kierunkiem zawodowym. Kreatywność, wrażliwość na piękno oraz zamiłowanie do świata mistycyzmu czyni z Elizy idealną kandydatkę na artystkę. Jeżeli skupi się na tej drodze kariery prędzej czy później napisze niesamowitą powieść, namaluje niezwykły obraz lub skomponuje magiczną piosenkę.

Jako osoba o romantycznym usposobieniu Eliza dużą wagę przywiązuje do życia uczuciowego. Jednak jej skrytość i duma sprawiają, że to jej adorator musi wykonać pierwszy krok i później starać się z całych sił o jej względy. Gra jest warta świeczki - jeśli Eliza już kogoś pokocha, to na zabój. Stworzenie ogniska domowego u boku ukochanej osoby należy do jej największych marzeń. Eliza szuka u drugiej połówki zrozumienia, ciepła i przede wszystkim opieki bez względu na okoliczności.

Znane osoby o imieniu Eliza

Jedną z najsłynniejszych imienniczek Elizy jest pisarka Eliza Orzeszkowa, autorka powieści obyczajowej Nad Niemnem. Wśród aktorek młodego pokolenia imię to nosi Eliza Rycembel znana m.in. z filmu Boże Ciało.  Kolejną znaną polką o tym imieniu jest Eliza Grochowiecka - wokalistka zespołu Andrzej i Eliza. Warto też wspomnieć, że imię to zainspirowało Ludwiga van Beethovena do stworzenia słynnego utworu Dla Elizy.

Zdrobnienia imienia Eliza

Imię Eliza posiada wiele zdrobnień.  Do najpopularniejszych z nich zaliczają się: Elza, Elizka, Lizka, Ela, Ełła, Elunia. W większości języków Eliza brzmi podobnie, jest jednak kilka wyjątków. W języku litewskim imię to brzmi Alyza lub Elże, w Niemczech - Lisette, we Włoszech zaś Lisa.