Kiedy są imieniny Doroty?

Dorota obchodzi imieniny 4 razy w roku - 2 razy w pierwszej połowie i 2 razy w drugiej. Najpopularniejsze daty to 6 lutego, 7 sierpnia i 5 września. Kolejna data to 25 czerwca, jednak tego dnia, zdecydowanie mniej Dorot obchodzi swoje święto. 

Życzenia imieninowe dla Doroty

Uśmiechnij się solenizantko, 

puchary szampanem napełnij prędko,

Twoi goście niech piją Twe zdrowie,

resztę później Ci dopowiem.

***

Dorotko!

Zobacz także:

Bądź tak szczęśliwa, jak kwiat na wiosnę,

gdy uśmiech słońca kielich mu rozchyla. 

Niech wokół Ciebie same kwiaty rosną,

A woń ich słodka życie Ci umila.

***

W dniu Twoich imienin Dorotko, w dniu pełnym radości,

Życzę Ci, aby uśmiech zawsze na Twej twarzy gościł!

Niech się spełni szybko każde Twe marzenie,

a smutek, troska i cierpienie idą w zapomnienie!  

Znaczenie imienia Dorota

Dorota to imię pochodzące z języka greckiego. Powstało z połączenia słów doran, czyli dar oraz Theós, czyli Bóg, co można przetłumaczyć jako "dar boży" lub jako "dar od Boga". W Polsce, imię Dorota funkcjonuje już od późnego średniowiecza, a konkretnie - od 1358 roku. Należy jednak podkreślić, że początkowo, miało nieco inną formę, a konkretnie - Doroteja.  W postaci, którą znamy dziś, zaczęło pojawiać się dopiero od 1385 roku. Imię Dorota cieszyło się wówczas dużą popularnością w Polsce, ale także w Czechach i w Niemczech.

Patronką Doroty jest św. Dorota, która w czasach cesarza Dioklecjana oddała życie, broniąc chrześcijańskich wartości, oraz błog. Dorota z Mstowów - tercjarka franciszkańska i stygmatyczka. 

Męskim odpowiednikiem imienia Dorota jest Doroteusz, które, w przeciwieństwie do żeńskiej formy, nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

"Dorota to nie imię" – jaka jest Dorota?

Dorota jest kobieta rzeczową, stanowczą, konkretną, która lubi stawiać na swoim. Nie ma tematu, co do którego nie miałaby zdania. Jednocześnie, cechuje ją spory upór - gdy już wyrobi sobie opinię, bardzo trudno jest przekonać ją do zmiany dania. Dorota lubi jednak konwertować z osobami, które reprezentują inny pogląd. Nic dziwnego - jest inteligentna, oczytana i wykazuje wrodzoną ciekawość świata. wymiana zdań z Dorotą nie jest jednak łatwym zadaniem - niewielu osobom udaje się znaleźć argumenty na tyle celne, że mogą skutecznie podważyć przedstawiany przez nią światopogląd.  

Mimo że Dorotę wyróżnia stanowczość, to cechuje ją przy tym wielkie opanowanie. Najprawdopodobniej dlatego, Dorota odnajduje się w wielu trudnych sytuacjach. Nie brakuje jej jednak temperamentu, który w niektórych przypadkach przekłada się nawet na agresywne zachowanie. Nie można jedna powiedzieć, że Dorocie brakuje logiki i uczciwości. te dwie cechy sprawiają, że osoba o tym imieniu jest obiektywna i uczciwa. Dorota myśli wielotorowo, a bardziej niż na szczęściu, polega na ciężkiej pracy, bo wie, że tylko w ten sposób może osiągnąć sukces. Wszystko to sprawia, że Dorota świetnie odnajduje się w nawet bardzo trudnych sytuacjach. Nie można jednak nie wspomnieć, że kobieta o tym imieniu wymaga dużo nie tylko od siebie. Jeżeli ktoś nie spełnia jej oczekiwań, może okazać się wyjątkowo surowa.

w sferze uczuciowej, Dorotę cechują sprzeczności - jest rozważna i i twardo stąpa po ziemi, ale nie brakuje jej też romantycznego usposobienia. Nie jest łatwo zdobyć jej zaufanie, ale mężczyzna, któremu uda się ta sztuka, może liczyć na miłość do grobowej deski, a uczucie, którym obdarzy go Dorota, nie będzie pozbawione nutki szaleństwa - z tą damą nie sposób się nudzić!

W sferze intymnej, Dorota lubi sprawować pełną kontrolę. Nie należy jednak bać się jej dominacji. Gdy Dorota może przejąć stery, do głosu dochodzi jej wrodzona swoboda - staje się spontaniczna, dzika i pełna fantazji.

Jako kobieta dumna i niezależna, Dorota nie jest typem gosposi, która cały dzień spędza w domu, spełniając zachcianki swojej rodziny. To zdecydowanie nie ten typ. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że dla Dobra rodziny, Dorota może poświęcić dosłownie wszystko, zawsze wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. Najważniejsze jest dla niej dobro rodziny, także w ujęciu materialnym. Potrafi ciężko pracować, ale uwaga - tego samego oczekuje od swojego życiowego partnera! Jej idealny kompan życiowy to twardziel, typ herosa, który nie będzie bał się wyzwań, wesprze ją w ciężkich chwilach, zawsze będzie gotów, by wyciągnąć silną, pomocną dłoń i zaspokoi jej wrodzoną ciekawość świata. 

Dorota nie potrafi skrywać emocji. Jej bliscy doskonale wiedzą, kiedy jest wzruszona, kiedy rozpiera ją radość i kiedy przepełnia ją gniew. Jako osoba otwarta, Dorota chętnie dzieli się z otoczeniem swoimi emocjami i, co istotne, potrafi tez rozmawiać o uczuciach innych osób. Otoczenie ceni sobie jej spontaniczne podejście do życia i szalone pomysły, które rozpierają głowę Doroty. Warto jednak wiedzieć, że  kobieta o tym imieniu ochoczo angażuje swoich przyjaciół we własne sprawy. Gdy Dorota zmaga się z jakimś problemem, możesz mieć pewność, że staniesz przed koniecznością udzielenia pomocy i zrobisz to, nawet wbrew swojej woli - tak charyzmatycznej osobie, po prostu nie sposób odmówić. Wyjątek stanowią sprawy najwyższej wagi. w takich sytuacjach, Dorota polega wyłącznie na sobie i na swojej rodzinie. 

Wyzwania są naturalnym środowiskiem Doroty. Doskonale odnajduje się w trudnych sytuacjach, zwłaszcza w takich, w których może objąć przywództwo i kierować innymi osobami. Jednocześnie, Dorocie trudno jest wykonywać polecenia innych. Gdy ktoś próbuje przejąć kontrolę, potrafi pokazać pazur. Wszystko to sprawia, że Dorota doskonale odnajduje się na kierowniczych stanowiskach lub w roli rekina biznesu. Od swoich współpracowników wymaga dużo, a gdy ci nie spełniają jej oczekiwań - może okazać się surowa. Nie oznacza to jednak, ze Dorota jest typem "szefowej z piekła rodem". Jest wymagająca, ale zawsze ma na względzie dobro swoich podwładnych i nigdy nie pozwoli, aby stała im się krzywda. Jej wymagające podejście wynika natomiast z szacunku, jakim darzy pracę. Dzięki tym cechom, Dorota łatwo osiąga sukces zawodowy. Trzeba jednak wiedzieć, że bogactwo nie jest jej priorytetem. Dla Doroty, pieniądze to tylko efekt uboczny dobrze wykonanej pracy. 

Zdrobnienia imienia Dorota

Dorota kiedyś była zdrabniana do formy Dochna i Dora. Dziś, większą popularnością cieszą się zdrobnienia: Dorotka, Dosia, Dosieńka, Dorka i Dorocia. 

Imię Dorota w innych językach

Dorota to popularne imię, które jest tłumaczone na wiele języków. W j. angielskim, Dorota to Dorothy, w niemieckim - Dorothee lub Dorothea, w hiszpańskim i we włoskim - Dorotea, a we francuskim - Dorothée.

Znane osoby o imieniu Dorota

Dorota to urodzona kobieta sukcesu, nie dziwi więc fakt, że imię to nosi wiele gwiazd ekranu, estrady i sportu:

Dorota Chotecka - aktorka,

Dorota Wellman - dziennikarka,

Dorota Idzi - pięcioboistka,

Dorota Świeniewicz - siatkarka,

Dorota Masłowska - pisarka,

Dorota Miśkiewicz - wokalistka.