Kiedy są imieniny Doroty?

Imieniny Doroty są aż 4 razy w roku – 2 razy w pierwszej połowie i 2 razy w drugiej. Najpopularniejsze daty to:

  • 6 lutego,
  • 7 sierpnia,
  • 5 września.

Czwartą datą jest 25 czerwca, jednak tego dnia zdecydowanie mniej Dorot obchodzi swoje święto. 

Imieniny DorotyCanva/ Klaudia Stawiarska

Życzenia imieninowe dla Doroty

Uśmiechnij się solenizantko, 

puchary szampanem napełnij prędko,

Twoi goście niech piją Twe zdrowie,

resztę później Ci dopowiem.

Dorotko!

Bądź tak szczęśliwa, jak kwiat na wiosnę,

gdy uśmiech słońca kielich mu rozchyla. 

Niech wokół Ciebie same kwiaty rosną,

A woń ich słodka życie Ci umila.

W dniu Twoich imienin Dorotko, w dniu pełnym radości,

Życzę Ci, aby uśmiech zawsze na Twej twarzy gościł!

Niech się spełni szybko każde Twe marzenie,

a smutek, troska i cierpienie idą w zapomnienie!  

Znaczenie imienia Dorota

Dorota to imię pochodzące z języka greckiego. Powstało z połączenia słów "doran", czyli dar oraz "Theós", czyli Bóg co można przetłumaczyć jako "dar boży" lub jako "dar od Boga". W Polsce imię Dorota funkcjonuje już od późnego średniowiecza, a konkretnie od 1358 roku. Należy jednak podkreślić, że początkowo miało nieco inną formę, a konkretnie – Doroteja. Imię Dorota cieszyło się wówczas dużą popularnością w Polsce, ale także w Czechach i w Niemczech.

Patronką Doroty jest św. Dorota, która w czasach cesarza Dioklecjana oddała życie, broniąc chrześcijańskich wartości. Męskim odpowiednikiem imienia Dorota jest Doroteusz, które, w przeciwieństwie do żeńskiej formy, nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

"Dorota to nie imię" – jaka jest Dorota?

Dorota jest kobietą rzeczową, stanowczą, konkretną oraz taką, która lubi stawiać na swoim. Nie ma tematu, co do którego nie miałaby zdania. Jednocześnie cechuje ją spory upór – gdy już wyrobi sobie opinię, bardzo trudno jest przekonać ją do zmiany dania. Dorota lubi jednak konwertować z osobami, które reprezentują inny pogląd. Nic dziwnego, gdyż jest inteligentna, oczytana i wykazuje wrodzoną ciekawość świata. Wymiana zdań z Dorotą nie jest jednak łatwym zadaniem, ponieważ niewielu osobom udaje się znaleźć argumenty na tyle celne, że mogą skutecznie podważyć przedstawiany przez nią światopogląd.  

Mimo że Dorotę wyróżnia stanowczość, to cechuje ją przy tym wielkie opanowanie. Najprawdopodobniej dlatego Dorota odnajduje się w wielu trudnych sytuacjach. Nie brakuje jej jednak temperamentu, który w niektórych przypadkach przekłada się nawet na agresywne zachowanie. Nie można jednak powiedzieć, że Dorocie brakuje logiki i uczciwości. Te dwie cechy sprawiają, że osoba o tym imieniu jest obiektywna i uczciwa. Dorota myśli wielotorowo, a bardziej niż na szczęściu polega na ciężkiej pracy, bo wie, że tylko w ten sposób może osiągnąć sukces. Wszystko to sprawia, że Dorota świetnie odnajduje się w nawet bardzo trudnych sytuacjach. Kobieta o tym imieniu wymaga dużo nie tylko od siebie. Jeżeli ktoś nie spełnia jej oczekiwań, może okazać się wyjątkowo surowa.

Zobacz także:

W sferze uczuciowej Dorotę cechują sprzeczności. Jest rozważna i twardo stąpa po ziemi, ale nie brakuje jej też romantycznego usposobienia. Nie jest łatwo zdobyć jej zaufanie, ale mężczyzna, któremu uda się ta sztuka, może liczyć na miłość do grobowej deski, a uczucie, którym obdarzy go Dorota, nie będzie pozbawione nutki szaleństwa. Z tą damą nie sposób się nudzić!

W sferze intymnej Dorota lubi sprawować pełną kontrolę. Nie należy jednak bać się jej dominacji. Gdy Dorota może przejąć stery, do głosu dochodzi jej wrodzona swoboda. Staje się bowiem spontaniczna, dzika i pełna fantazji.

Jako kobieta dumna i niezależna, Dorota nie jest typem gosposi, która cały dzień spędza w domu, spełniając zachcianki swojej rodziny. To zdecydowanie nie ten typ. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że dla dobra rodziny Dorota może poświęcić dosłownie wszystko zawsze wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. Najważniejsze jest dla niej dobro rodziny, także w ujęciu materialnym. Potrafi ciężko pracować, ale uwaga – tego samego oczekuje od swojego życiowego partnera! Jej idealny kompan życiowy to twardziel, typ herosa, który nie będzie bał się wyzwań, wesprze ją w ciężkich chwilach, zawsze będzie gotów, by wyciągnąć silną, pomocną dłoń i zaspokoi jej wrodzoną ciekawość świata. 

Dorota nie potrafi skrywać emocji. Jej bliscy doskonale wiedzą, kiedy jest wzruszona, kiedy rozpiera ją radość i kiedy przepełnia ją gniew. Jako osoba otwarta, Dorota chętnie dzieli się z otoczeniem swoimi emocjami i, co istotne, potrafi też rozmawiać o uczuciach innych osób. Otoczenie ceni sobie jej spontaniczne podejście do życia i szalone pomysły, które rozpierają głowę Doroty. Warto jednak wiedzieć, że kobieta o tym imieniu ochoczo angażuje swoich przyjaciół we własne sprawy.

Wyzwania są naturalnym środowiskiem Doroty. Doskonale odnajduje się w trudnych sytuacjach, zwłaszcza w takich, w których może objąć przywództwo i kierować innymi osobami. Jednocześnie Dorocie trudno jest wykonywać polecenia innych. Gdy ktoś próbuje przejąć kontrolę, potrafi pokazać pazur. Wszystko to sprawia, że Dorota doskonale odnajduje się na kierowniczych stanowiskach lub w roli rekina biznesu. Od swoich współpracowników wymaga dużo, a gdy ci nie spełniają jej oczekiwań, może okazać się surowa. Nie oznacza to jednak, że Dorota jest typem "szefowej z piekła rodem". Jest wymagająca, ale zawsze ma na względzie dobro swoich podwładnych i nigdy nie pozwoli, aby stała im się krzywda. Jej wymagające podejście wynika natomiast z szacunku, jakim darzy pracę. Dzięki tym cechom Dorota łatwo osiąga sukces zawodowy. Trzeba jednak wiedzieć, że bogactwo nie jest jej priorytetem. Dla Doroty pieniądze to tylko efekt uboczny dobrze wykonanej pracy.

Zobacz także:

Zdrobnienia imienia Dorota

Dorota kiedyś była zdrabniana do formy Dochna i Dora. Dziś większą popularnością cieszą się zdrobnienia:

  • Dorotka,
  • Dosia,
  • Dosieńka,
  • Dorka,
  • Dorocia. 

Imię Dorota w innych językach

Dorota to popularne imię, które jest tłumaczone na wiele języków. W języku angielskim Dorota to Dorothy, w niemieckim to Dorothee lub Dorothea, w hiszpańskim i we włoskim Dorotea, a we francuskim – Dorothée.

Znane osoby o imieniu Dorota

Dorota to urodzona kobieta sukcesu, nie dziwi więc fakt, że imię to nosi wiele gwiazd ekranu, estrady i sportu: