Imieniny Danuty – daty

Imieniny Danuty pojawiają się cztery razy w ciągu roku. Kiedy są imieniny Danuty? Te najpopularniejsze przypadają 24 czerwca. Danuta może obchodzić imieniny także 16 lutego, 1 października lub 3 stycznia.

Zdrobnienia imienia Danuta

Najczęściej spotykane zdrobnienia, jakie przybiera imię Danuta to: Danusia, Duśka, Danuś, Dancyś, Daśka, Danuśka, Danutka, Didi, Danusieńka, Dejna, Donatelka, Danka, Dusia, Dancia, Nuśka, Danulka, Dunia, Dania, Nutka, Deni, Nusia, Danucha, Daneczka, Dana.

Imię to nadawane jest też w innych krajach, np. w Niemczech brzmi tak samo jak u nas. W wielu państwach słowiańskich spotyka się natomiast wersję Dana, Danka, a we Francji Dany.

Pochodzenie imienia Danuta

Pochodzenie imienia Danuta, nie jest do końca jasne. Możliwe, że wywodzi się ono z łaciny lub z języka litewskiego. Znaczenie imienia Danuta może mieć związek z łacińskim słowem „donata”, które oznacza „darowana przez Boga”. Możliwe też, że pochodzi od litewskiego „danutie” – „córka nieba” lub powstało z dwóch elementów „dan” i „ut”, gdzie „ut” jest po prostu zdrobnieniem, a „dan” wywodzi się z litewskiego imienia Daniło (wschodniosłowiańska wersja imienia Daniel). W staropolskich źródłach można znaleźć imiona Donike czy Danickie, które mogły być pierwowzorem dla Danuty. Imię Danuta w obecnym brzmieniu po raz pierwszy pojawia się w kronice Jana Długosza i odnosi się do Danuty Anny, księżnej mazowieckiej.

W Polsce imię to nadawane było od XIV wieku. Przez wiele lat było bardzo popularne. Przyczynił się do tego Henryk Sienkiewicz, który nadał je jednej z głównych bohaterek powieści Krzyżacy. Dziś imię Danuta jest już nieco rzadziej spotykane.

Danuta nie ma żadnej świętej ani błogosławionej patronki.

Danuta to nie imię – jaka jest Danuta?

Kobieta o imieniu Danuta może sprawiać wrażenie nieśmiałej. Nawiązywanie nowych kontaktów nie przychodzi jej z łatwością, ale kiedy już kogoś dobrze pozna, jest bardzo towarzyska i zaraża pozytywną energią.

Zobacz także:

Danuta jest raczej skryta, nie lubi ujawniać swoich uczuć. Jest dobrą obserwatorką, która potrafi wychwycić wiele szczegółów niewidocznych dla innych, nie ma jednak skłonności do plotkowania, czy wykorzystywania swoich spostrzeżeń na czyjąś niekorzyść. Wyróżnia się wysoką kulturą osobistą i zawsze przestrzega obowiązujących norm grzecznościowych.

Danuta nie jest może bardzo przebojowa, ale za to sumienna i pracowita, co pozwala jej osiągać spore sukcesy zawodowe. Jest bardzo oczytana i ciekawa świata. Wyróżnia się ambicją i ma dużą motywacje do nauki. Potrafi też przedkładać obowiązki nad własne przyjemności. Jest dobrze zorganizowana, świetnie radzi sobie z nawałem różnorodnych zadań. Nie znosi bezczynności, ciągle musi być czymś zajęta. Chętnie też pomaga innym, odciążając ich.

Danuta jest bardzo subtelna i wrażliwa, przez co łatwo ja zranić. Krytyczne uwagi bardzo bierze do siebie i długo rozpamiętuje, co wpędza ją w kompleksy. Przykre słowa zbywa milczeniem, nie jest wybuchowa, a awantury nie są w jej stylu. Nie oznacza to jednak, że przez cały czas jest spokojna. Potrafi pokazywać swój temperament i ogromną energię do działania.

Kobieta o imieniu Danuta potrafi łatwo oczarować płeć przeciwną. Nie szuka jednak stabilizacji, bawią ją flirtowanie i przelotne romanse. Założenie rodziny i słały związek nie są dla niej priorytetem, choć kiedy już się na nie zdecyduje, doskonale radzi sobie z obowiązkami żony i matki.

Znane osoby o imieniu Danuta

Danuta Błażejczyk – piosenkarka

Danuta Dmowska-Andrzejuk – szpadzistka

Danuta Dobrzyńska – dziennikarka

Danuta Hojarska – polityk

Danuta Holecka – dziennikarka

Danuta Hübner – polityk

Danuta Kobylińska-Walas – kapitan żeglugi wielkiej

Danuta Kozák – węgierska kajakarka

Danuta Lato –fotomodelka

Danuta Majcher – judoczka

Danuta Mostwin – pisarka

Danuta Pietraszewska – posłanka

Danuta Rinn – piosenkarka

Danuta Stachyra – dziennikarka i lektorka

Danuta Stenka – aktorka

Danuta Sybilska – profesor chemii

Danuta Szaflarska – aktorka

Danuta Wałęsa – żona byłego prezydenta RP

Danuta Waniek – polityk

Danuta Wawiłow – pisarka