Imieniny Bogumiła – kiedy są?

Imieniny Bogumiła w kalendarzu pojawiają się kilkukrotnie w ciągu roku: 13 i 18 stycznia, 26 lutego, 10 czerwca, 3 listopada, a także 20 grudnia. Najczęściej obchodzone są imieniny Bogumiła w czerwcu.

Imieniny Bogumiła – życzenia

Jeśli chcesz wysłać do Bogumiła oryginalne i niespotykane życzenia, możesz zainspirować się naszymi wierszykami:

Wiele radości, miłości i przyjemności,

samych przydatnych umiejętności oraz skuteczności, 

wszelkiej pomyślności w dniu imienin życzy...

Zobacz także:

 

Życzenia na imieniny, 

wysyłam Ci z tej przyczyny

że dziś są Twe Imieniny.

Niech Ci zawsze szczęście sprzyja

a pech z daleka omija.

Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,

niech Cię kocha cały świat!

Pochodzenie i znaczenie imienia Bogumił

Bogumił to imię staropolskie, na które składają się dwa słowa Bóg (w niektórych źródłach rozumiane też jako los, dola, szczęście) i miły. Imię to tłumaczy się jako „miły Bogu” lub „miłujący Boga”, ale w przeszłości bywało też tłumaczone jako ”ten, któremu los sprzyja”. Imię Bogumił znane było już we wczesnym średniowieczu. Inne jego formy jakie się wtedy pojawiały to Bogmił i Bogomił. Ma też żeński odpowiednik - Bogumiła.

"Bogumił to nie imię" – jaki jest Bogumił?

Bogumił to wrażliwy idealista, który potrafi jednak twardo stąpać po ziemi kiedy jest taka potrzeba. Ma dobrze rozwiniętą intuicję, jest uważnym obserwatorem i zna się na ludziach. Wie komu można zaufać, a kogo lepiej trzymać na dystans i rzadko myli się w swoich ocenach.

Bogumił jest życzliwy i lubiany przez innych. Potrafi być asertywny i nie ulega wpływom z zewnątrz. Czasem bywa jednak bardzo uparty i z wielkim trudem przychodzi mu przyznanie się do błędu. Nie jest również odporny na krytykę, nawet tą uzasadnioną i wyrażoną w delikatny sposób.

Bogumił jest dobrym i oddanym mężem, jednak nie należy do osób, które chętnie okazują uczucia. Za to jest wierny, lojalny i troskliwy. Zawsze dba o to, żeby jego bliskim niczego nie brakowało. Jest też dobrym i cierpliwym ojcem.

Bogumił świetnie sprawdza się w zawodach wymagających dużej odpowiedzialności i odporności psychicznej. Jest bardzo konsekwentny, zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany. Wyróżnia go także odwaga oraz chęć do podejmowania wyzwań. Bardziej motywują go nowe zadania i możliwość wykazania się niż pieniądze.

Znane osoby o imieniu Bogumił

Bogumił Antczak – aktor, lektor

Bohumil Brhel - czeski żużlowiec

Bohumil Hrabal - czeski pisarz

Bogumił Kobiela – aktor

Bohumil Kubišta – czeski malarz, grafik

Bogumił Morawski - wokalista, raper, znany jako Bob One

Bogomil Pavlov - bułgarski skoczek narciarski

Bogumił Pawłowski - botanik

Zdrobnienia imienia Bogumił

Imię Bogumił można zdrabniać do form: Bogdan, Boguś, Bodziek, Bodzik, Bodzio, Bodziunek, Bogi, Bogumiłek, Miłek.