Imieniny Agaty – daty 

Imieniny Agaty pojawiają się w kalendarzu wielokrotnie. Kiedy są imieniny Agaty? Najwięcej kobiet o tym imieniu obchodzi je 5 lutego. Agata może też świętować imieniny 9 stycznia, 15 lutego, 14 maja, 5 sierpnia, 21 września, 14 listopada lub 7 grudnia.

Zdrobnienia imienia Agata

Od imienia Agata pochodzą takie zdrobnienie jak: Aga, Agul, Agatina, Agulina, Agatka, Agusieńka, Agatek, Agulek, Agula, Agritka, Agatuchna, Agita, Agatusia, Agunia, Agu, Agatulla, Agateńka, Agulka, Agun, Agusiek, Agna, Agateczka, Agulson, Agusia, Agatonek, Agat, Agi, Agatuś.

Imię Agata ma swoje odpowiedniki w wielu językach:

 • czeski – Agáta
 • fiński – Akaata
 • niemiecki – Agatha, Agathe
 • angielski – Agatha
 • japoński – Ajiata
 • serbski – Gaea
 • węgierski – Agáta
 • chiński – Ajiata
 • portugalski, hiszpański– Águeda
 • ukraiński – Ahafiya
 • litewski – Agota
 • słowacki – Agáta
 • francuski – Agathe

Pochodzenie imienia Agata

Imię Agata pochodzi od starożytnego greckiego słowa „agathe”, „agathos”. Znaczenie imienia Agata to „dobra”, „wspaniała”, „szlachetnie urodzona”. W Polsce imię Agata znane jest od XIII wieku.

Patronką kobiet o tym imieniu jest św. Agata Sycylijska, która za czasów cesarza Decjusza (III wiek n.e.) przyjęła wiarę chrześcijańską oraz złożyła śluby czystości. Odmówiła poślubienia namiestnika Sycylii, za co ukarano ją okrutnymi torturami i obcięto jej piersi, a następnie spalono żywcem. Święta Agata jest patronką kominiarzy i pielęgniarek. Ludzie modlą się do niej podczas pożarów.

Agata to nie imię – jaka jest Agata?

Kobieta o imieniu Agata, to prawdziwy wulkan energii kipiący pomysłami. Nie znosi nudy i rutyny. Przebojowa i odważna, często działa impulsywnie. Lubi żyć na wysokich obrotach i otaczać się ludźmi, mimo to nie czuje się najlepiej, kiedy jest w centrum uwagi.

Agata jest prawdziwą wojowniczką, która jak lwica potrafi walczyć o swoje cele i przekonania. Działa szybko i zdecydowanie. Zawsze sama decyduje o sobie i nie znosi sprzeciwu. Niektórych takie podejście może onieśmielać i nawet zdarza się, że odbierają ją jako groźną. Jednak niesłusznie, ponieważ Agata jest bardzo pozytywnie nastawiona do ludzi. Ma duże serce i jest otwarta na potrzeby innych. Bardzo towarzyska, otacza się licznymi przyjaciółmi, którzy znaczą dla niej dużo więcej niż sukcesy i dobra materialne (choć je też bardzo ceni). Agata zawsze chętnie służy wsparciem i pomocą.

Zobacz także:

W pracy zawodowej Agata dąży do sukcesu. Do celu stara się zmierzać jak najkrótszą drogą. Interesują ją zajęcia, w których szybko można osiągnąć odpowiednią pozycję i zarobić duże pieniądze. Lubi piąć się po szczeblach kariery, sprawia jej to prawdziwą satysfakcję. Potrafi być bardzo twórcza i kreatywna. Jeśli tylko odpowiednio rozwija swoje talenty, może doskonale sprawdzić się w zawodach artystycznych. Ceni sobie niezależność i chętnie wybiera samodzielne stanowiska, wymagające sporej odpowiedzialności, która jej nie przeraża, a stanowi ciekawe wyzwanie.

Agata nie potrafi usiedzieć w miejscu, żyje bardzo intensywnie. Wyróżnia się wyjątkowo silnym charakterem, potrafi wybrnąć praktycznie z każdej kłopotliwej sytuacji. Nie uznaje słabości zarówno u innych, jak i u siebie. Jest bardzo zaradna i konsekwentna. Bywa także choleryczna, wybuchowa i nieustępliwa, co sprawia, że życie z nią może być trudne, ale też nigdy nie jest nudne. Agata posiada bardzo duże poczucie humoru i ma szalone pomysły.

Dla mężczyzn Agata stanowi niemałe wyzwanie. Większość z nich bardzo intryguje swoim sposobem bycia. Jest niezwykle kobieca i wyróżnia się niewymuszoną elegancją, która przyciąga spojrzenia wielu panów. Niewątpliwie Agata jest interesującą kobietą, ale ma też trudny charakter, a jej wymaganiom czasem ciężko sprostać. Bywa bardzo pamiętliwa. Agata ma niesamowity urok osobisty, którego jest świadoma i potrafi go wykorzystywać do swoich celów. W związkach jest wymagającą partnerką, ale też wiele daje od siebie. Bardzo ceni sobie wierność. W małżeństwie poszukuje ciepła, ale jest przy tym bardzo zaborcza. W domu chce być głową rodziny. Nie dla niej rola kury domowej, Agata ma duże ambicje. Jako żona jest zdecydowana i zawsze ma własne zdanie. Jest surową i wymagającą matką, ale zawsze sprawiedliwą.

Poznaj znaczenie innych imion ->>

Znane osoby o imieniu Agata

Agata Budzyńska - piosenkarka, poetka i kompozytorka

Agata Bulwa - łuczniczka

Agata Buzek - aktorka i modelka

Agatha Christie - angielska pisarka powieści kryminalnych

Agata Gawrońska-Bauman - aktorka

Agata Jabłońska - poetka

Agata Karczmarek - gimnastyczka

Agata Kornhauser-Duda - pierwsza dama RP

Agata Kulesza - aktorka

Agata Młynarska -polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna

Agata Mróz-Olszewska - polska siatkarka

Agata Passent - felietonistka i dziennikarka

Agata Rowińska - polska prawnik

Agata Sapiecha -skrzypaczka

Agata Schmidt - śpiewaczka operowa

Agata Siecińska - aktorka filmowa, malarka

Agata Szymczewska - skrzypaczka

Agata Teleżyńska, - dziennikarka

Agata Tuszyńska - poetka, reportażystka i historyk literatury i teatru

Agata Wróbel -  sztangistka

Agata Zwiejska - pływaczka