Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Woda jest kluczowym składnikiem, którego zawartość w naszym organizmie sięga aż 70%. Nie sposób wymienić wszystkich jej funkcji, dlatego skupimy się na tych, które mogą mieć wpływ na nasz wygląd. Woda jest świetnym środowiskiem dla większości procesów metabolicznych: jest rozpuszczalnikiem dla witamin, enzymów, hormonów, minerałów. Woda transportuje składniki odżywcze, stanowi aż 90% krwi, a to ona dostarcza cenne produkty do każdej komórki ciała, również do komórek skóry. Oprócz tego, woda bierze udział w naturalnych procesach usuwających toksyny z organizmu. 

Ile wody wypijać dziennie?

Ilość naszego zapotrzebowania na wodę zależy od wagi, trybu życia i kilku innych czynników. Jak możesz obliczyć swoje zapotrzebowanie na wodę? Pomnóż swoją wagę przez 30ml. Dla przykładu, jeśli ważysz 60kg, powinnaś wypijać 1800ml, czyli 1,8l wody dziennie. Oczywiście, będziesz potrzebować jej więcej, kiedy uprawiasz intensywnie sport, masz gorączkę, czy przebywasz w wysokiej temperaturze (tracisz więcej wody przez skórę!). Pamiętaj, że woda znajduje się też w jedzeniu i napojach (zupy, owoce, warzywa), więc nasze wyliczenia nie oznaczają konieczności wypijania 1,8l samej wody mineralnej!

Czy picie wody wpływa na skórę?

Mimo, iż wszędzie dookoła trąbią o tym, że picie wody zapewnia skórze gładkość i blask... nie ma na to dowodów naukowych. Nie została potwierdzona bezpośrednia zależność między piciem wody, a nawodnieniem skóry. Wiemy jednak, że do tematu pięknej skóry należy podchodzić holistycznie: skoro woda odpowiada za transport substancji odżywczych, a także detoksykację organizmu, to jest też kluczowa dla procesów zachodzących w największym organie, jakim jest skóra! Do sedna: odwodnienie, na pewno odbije się na wyglądzie Twojej skóry, ale czy picie wody w dużych ilościach zapobiegnie zmarszczkom i trądzikowi? Raczej nie. W tym zakresie warto skupić się na kremach które, nawadniają od zewnątrz, ale też na tych, które dbają o płaszcz hydrolipidowy naskórka - to on chroni przed nadmierną utratą wody przez skórę. 

Utrata wody przez skórę: jak jej zapobiegać 

Co więc zrobić, aby skóra była dobrze nawilżona? Przede wszystkim używać produktów z kwasem hialuronowym, ale też emolientów. Takie substancje odżywiają naturalną barierę naskórka i uszczelniają ją, chroniąc przed parowaniem wody przez skórę. Warto również zainwestować w nawilżacz powietrza. Szczególnie zimą, powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach jest suche, co „wyciąga” jeszcze więcej wody ze skóry (kto by pomyślał, że lekcje fizyki przydadzą się w pielęgnacji, prawda?).