"Najważniejszy dzień w życiu" - tak pary młode często mówią o swoich ślubach. I choć nie dla każdej z nich wesele jest priorytetem, większość zmaga się z podobnymi wątpliwościami. Postanowiłyśmy zapytać ekspertkę ślubną o to, co nurtuje wielu nowożeńców.

Fakty i mity na temat ślubu. Ile włożyć do koperty?

Sandra Hajduk - Popińska: Paula, mitów na temat tego co "trzeba" na weselu jest wiele. Goście nie zawsze się w tym odnajdują. Jednym z tych sprawiających najwięcej stresu jest określona zawartość koperty. Właśnie - czy taka istnieje? Czy jest jakieś minimum, które powinniśmy włożyć do niej, by zadowolić parę młodą? Czy pytanie "ile włożyć do koperty" jest zasadne?

Paula Skomra: Powiem Ci, że jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez moich bliższych i dalszych znajomych. "Paula, ile powinnam wrzucić do koperty?" Nie dziwię się, że te pytania padają, bo skąd mają to wiedzieć, jeśli nie chodzą zbyt często na wesela czy nie pracują w branży ślubnej. Przyjęło się określenie, że powinno dawać się tyle za osobę, ile wynosi cena za talerzyk, aby część wydatków zwróciła się parze młodej, bo nie chodzi przecież o to, aby na weselu zarobili. Z roku na rok ceny wzrastają, a w sezonie 2022 wahają się one od 280 zł do nawet 480 zł/osobę w zależności, w jakim miejscu Para Młoda organizuje wesele. Najbliższa rodzina, świadkowie zazwyczaj do koperty starają się włożyć więcej niż przeciętnie, ale według mnie finalnie każdy powinien zdecydować się na taką kwotę, na jaką może sobie pozwolić, bo najważniejsza jest jednak obecność bliskich w dniu wesela.

Jak ubrać się na wesele?

Kolejny mit to: gościom nie wolno zakładać czerni bądź bieli. Od razu zaznaczę: ja na swoim weselu obaliłam tę tezę, prosząc druhny, by
miały na sobie biel. A jak to wygląda z Twojego punktu widzenia?

Do wszystkich par młodych: Ślub ma być waszym dniem i macie się tego dnia czuć w 100 % komfortowo! Jeśli panna młoda od zawsze marzyła o bajkowym ślubie i pięknej białej sukience, to zostawmy tego dnia ten kolor dla niej. Organizujesz ślub na plaży? Biel będzie strzałem w dziesiątkę, wesele w stylu: "Wielki Gatsby'"  - klasyczna czerń? Bardzo na tak! Outfit powinien być dostosowany do tematyki wesela, miejsca oraz preferencji pary młodej. Jeśli jest informacja w zaproszeniu o dress codzie to wiele ułatwia, bez niej staramy się po prostu dopasować.

Pogadajmy o prezentach. Kiedy zamykam oczy i myślę o klasycznym prezencie ślubnym widzę zastawy stołowe, sprzęt AGD czy wcześniej wspomniana gotówka. Czy w tym temacie istnieją jakieś trendy?

Oj tak, pewnie większość kobiet z naszych rodzin potwierdzi, że na swoim ślubie dostała po dwa tostery, żelazka, trzy zestawy garnków itp. Od tego się już od dawna odchodzi i jeśli nie chcemy podarować gotówki w kopercie decydujmy się na… voucher. Bon prezentowy do ulubionego sklepu z dodatkami do mieszkania, voucher do wykorzystania w spa (wspólne zabiegi we dwoje) lub na wakacje! Z tego ostatniego ucieszyłabym się chyba najbardziej! Bardzo modne stały się również personalizowane prezenty typu obrazy.

Zobacz także:

CZYTAJ:

Wesele 2022: O czym warto pamiętać?  

A co jeśli para młoda prosi o np. karmę dla psiaków na zbiórkę do schroniska czy jedynie symboliczne kwiaty? Uszanować tę prośbę czy jednak dołożyć coś od siebie?

No i pytanie, co potem z tymi kwiatami i bukietami robić, które po tygodniu będziemy musieli wyrzucić. Karma dla psiaków, zbiórka na cel charytatywny, ulubione wino, kupon lotto zamiast bukietów to wspaniały pomysł!

Wiem, że pary młode zastanawiają się też nad tym, co zrobić z prezentami/kwiatami, które dostają na ślubie. Jak mądrze to rozwiązać? Oddać to w ręce świadków? Zaplanować bezpieczne miejsce "składowania kopert”?

Wykorzystujemy świadków i zebrane "dary’" przenosimy od razu po życzeniach do pokoju pary młodej koniecznie wyposażonej w sejf. Kwiatami możemy dodatkowo udekorować bufety lub również zanieść je do pokoju.

Wesele 2022: Menu, zaproszenia i życzenia specjalne

To wróćmy jeszcze do momentu przed ceremonią, tego, kiedy wysyłamy zaproszenia, planujemy wydarzenie. Jak zadbać o gości wege/wegan/gluten free? Uwzględnić takie pytanie w zaproszeniu?

Tak, koniecznie! To jest właśnie ten moment kiedy to pytanie powinno paść. Prośba o zgłoszenie diet powinna być zawarta w zaproszeniu z adnotacją jak mogą to zgłosić - czy przez stronę www, mailem czy telefonicznie (ostatnią opcję zdecydowanie odradzam). Ułatwi nam to przygotowanie listy gości oraz ich diet, aby na miejscu nie doszło do "wpadek’" przy serwisie obiadu.

Ślubne wpadki: jak ich uniknąć?  

A co zrobić w sytuacji, gdy któryś z podwykonawców nie najlepiej zrealizuje powierzone mu zadanie? Na przykład: florystka dostarczy nieświeże kwiaty, DJ nie zadba o taką muzykę, jakiej chcieliśmy albo kucharz zapomni o dodatkowych porcjach jedzenia? I jak często zdarzają się takie sytuacje? Czy mamy wtedy prawo do jakiejś formy odszkodowania?

Takie sytuacje się zdarzają i to dość często, dlatego od tego są wedding plannerki/planerzy - tak mamy też panów, pozdrowienia dla Darka :) Zapobiegamy takim sytuacjom, sprawdzamy, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik, polecamy jedynie sprawdzonych podwykonawców, a jeśli coś się dzieje, to reagujemy od razu. Jest to bardzo ważne, aby na miejscu w dniu weselu mieć pomoc w koordynacji. Taka osoba odciąży parę młodą od mnóstwa pytań, które przychodzą w trakcie i zareaguje/ podejmie za nich decyzję w takich sytuacjach, aby oni w pełni mogli cieszyć się przygotowaniami do wesela bez niepotrzebnego stresu związanego z koordynacją.

 To teraz, Paula, bardzo delikatne pytanie: kwestia nietrzeźwego gościa na weselu. Jak dyskretnie pozbyć się go z przyjęcia?

Myślę, że ten problem powinien leżeć po stronie osoby towarzyszącej nietrzeźwego gościa, a jeśli jej nie ma to w delikatny sposób powinniśmy dać do zrozumienia, że już czas zbierać się do spania. Możemy w miły sposób pomóc takiej osobie w znalezieniu szybkiego i bezpiecznego transportu do domu.

Istotna jest też logistyka, czyli przywożenie i odwożenie gości. Czy mamy w obowiązku zadbać o ich transport? Na jaką formę najlepiej postawić?

Obowiązku takiego nie mamy, ale miło jest, jeśli para zadba o transport dla gości, szczególnie jeśli większość nocuje w hotelu, który jest poza terenem obiektu, w którym odbywa się wesele. Warto również pomóc w organizacji transportu dla gości zza granicy: możemy w łatwy sposób przygotować dla nich plik pdf/jpg z najważniejszymi informacjami (mapka z zaznaczeniem gdzie organizowane jest wesele, jakie środki transportu dojeżdżają z lotniska/stacji kolejowej i jak najłatwiej jest się tam dostać: może być to również numer do zaprzyjaźnionego taksówkarza, informacja czy można zamówić aplikację itp.). Z pewnością przesłany plik ułatwi gościom samodzielną organizację transportu, jeśli my jego nie zapewnimy.

Mamy taką sytuację: zapraszamy na wesele parę, ale ta para tuż przed... rozstaje się. Co wtedy? Zaprosić ich osobno z nowymi osobami towarzyszącymi? Posadzić obok siebie czy w odległości?

Żadna z odpowiedzi! Najpierw konsultujemy to z parą, która się rozstała, czy sadzamy ich obok siebie, czy jednak wolą być w pewnej odległości :) Raczej unikałabym zapraszania ich z nowymi osobami towarzyszącymi, chyba że oboje są z tym okej!

Wesele bez dzieci, chorujący goście: Jak poradzić sobie w weselnych sytuacjach kryzysowych?

A co jeśli jeden z gości nagle zachorował? Przecież zapłaciliśmy za ten "talerzyk"…

Wszystko zależy od tego, w jakim czasie to zgłosimy. Jeśli wydarzyło się to na 1/2 dni przed weselem, musimy najczęściej niestety zapłacić za nieobecne osoby. Jeśli zgłosimy to odpowiednio wcześniej, obiekt powinien podejść do tego z wyrozumiałością i nie powinien wymagać uiszczenia opłaty za nieobecne osoby z powodu covid.
 
To teraz "z grubej rury": Czy koperty z gotówką podpisujemy?  I co myślisz o dawaniu pustych kopert?

Możemy podpisać, umieścić kartkę z życzeniami. Puste koperty? Słyszałam niestety o takich przypadkach, ale zdarzają się one rzadko.

Wesele bez dzieci: Goście często zastanawiają się, czy przyjść, bo nie mają z kim ich zostawić. Jak bezpiecznie i delikatnie o tym rozmawiać?

Myślę, że w tym przypadku trzeba podejść do tego indywidualnie. Jeśli decydujemy się na organizację wesela bez dzieci, to nie powinniśmy robić wyjątków w przypadku, kiedy ktoś zgłosi nam, że nie ma z kim ich zostawić, ze względu na uczucia pozostałych rodziców. Możemy zawsze zgodzić się na obecność niani, która zajęłaby się na miejscu dzieckiem poza salą weselną - na przykład w pokoju hotelowym.

CZYTAJ TAKŻE: