Uzależnienie od Facebooka

Dzięki social media takim jak Facebook, mamy możliwość być na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie. Korzystanie z sieci społecznościowych sprawdza się też zawodowo, dając możliwość realizacji na wielu płaszczyznach. Medium internetowe umożliwia nam szybkie zaprezentowanie informacji o sobie, natychmiastowe dzielenie się wiadomościami. Do tego, Facebook służy cudownym narzędziem do rozszerzenie grona znajomych. Wszystko to sprawia, że ogromna część społeczeństwa nie wyobraża sobie życia bez codziennego "scrollowania" w social media.

Niestety coraz częstsza aktywność internautów może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji takich jak: uzależnienie. Eksperci nazywają je "Facebook Addiction Disorder".  Założycielka Flickra, Caterina Fake twierdzi, że uzależnienie jest spowodowane strachem, że coś nas ominie (ważna wiadomość, zdjęcie itp.). Jak zrozumieć, czy jesteśmy uzależnieni?

Facebook i Instagram wprowadzają liczniki czasu

Użytkownicy najpopularniejszych kanałów społecznościowych wkrótce będą mogli sprawdzać, ile czasu spędzają na przeglądaniu nowych wpisów i powiadomień. „Your Activity” i „Your Time on Facebook”  to nowe narzędzia, które mają na celu pomóc nam w zarządzaniu czasem „zmarnowanym”. Facebook i Instagram chcą, żeby ten krok służył tworzeniu środowiska, które sprzyja lepszemu spędzaniu czasu  w social media.

Facebook: jak będzie działać licznik czasu?

Po uruchamianiu nowych narzędzi Facebooka będziemy mogli ustawić dzienny limit spędzany w sieciach społecznościowych. Ponadto dostaniemy możliwość wyłączenia wszelkiego rodzaju powiadomień. Regularne podglądanie ekranu z informacją o tym, ile już czasu spędziliśmy w social media, pomoże nam lepiej zarządzać czasem w ciągu doby. Nowe narzędzia Facebook i Instagram będą aktywne w ciągu najbliższych tygodni. Ciekawe jaki będziemy miały wynik? I czy rzeczywiście te narzędzia pomogą nam spędzać mniej czasu w sieciach społecznościowych?