IKEA wycofuje ze sprzedaży kubek TROLIGTVIS

IKEA podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży popularnego kubka podróżnego TROLIGTVIS. Jak informuje szwedzki koncern, nowe wyniki badań dowodzą, że produkt może wydzielać niebezpieczne dla zdrowia ftalany. IKEA zaapelowała do klientów, aby zaprzestali używania kubka – i doprecyzowuje, że chodzi o serię produktów oznaczonych symbolem „Made in India”. Można je znaleźć na spodzie, po odwróceniu kubka.

- Niedawno otrzymaliśmy wyniki badań wykazujące, że kubek podróżny może wydzielać ftalan dibutylu (DBP) w ilościach przekraczających ustalone limity. Wiele lat temu IKEA podjęła decyzję o zakazie stosowania ftalanów w produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością i dlatego wstrzymała sprzedaż kubka podróżnego na czas dochodzenia oraz testów, które mają na celu ustalenie pierwotnej przyczyny problemu. Dochodzenie wykazało, że problem może dotyczyć kubków oznaczonych symbolem „Made in India” - czytamy w komunikacie prasowym.

Czy powinniśmy mieć powody do obaw o nasze zdrowie?

Dostępne badania wskazują dość jednoznacznie, że ftalany mają negatywny wpływ na zdrowie – a w szczególności na zdrowie dziecka. Zwiększają ryzyko wystąpienia astmy, uczuleń i alergii, mogą też zaburzać gospodarkę hormonalną. IKEA uspokaja jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków dla zdrowia jest bardzo niskie.

Kubek TROLIGTVIS można oddać w dowolnym sklepie IKEA

Feralne kubki TROLIGTVIS można zwrócić w dowolnym sklepie IKEA. Producent gwarantuje klientom zwrot pieniędzy. By dokonać zwrotu nie trzeba mieć paragonu. Kubek podróżny TROLIGTVIS był w sprzedaży od października 2019 roku.

Sklepy IKEA ponownie otwarte od 4 maja

4 maja, po siedmiu tygodniach czasowego zamknięcia IKEA ponownie otworzyła wszystkie swoje sklepy stacjonarne w Polsce. Jednocześnie koncern wprowadził dodatkowe zasady bezpieczeństwa, takie jak zachowanie min. 2 metrów odstępu, ograniczenie liczby klientów w sklepie czy środki ochrony osobistej dla pracowników. Oprócz tego, często dotykane powierzchnie są dezynfekowane kilka razy dziennie. IKEA uruchomiła też 8 nowych punktów odbioru zamówień.