Lakiery hybrydowe dla alergików

Dyskomfort, swędzenie, a nawet onycholiza, czyli oddzielenie się płytki od macierzy paznokcia, to jedne z możliwych skutków alergii na składnik lakieru. Najsilniej uczulającymi są toluen, aldehyd mrówkowy i DBP, czyli ftalan dibutylu, lecz uczulać mogą również inne substancje chemiczne, które znajdziemy w INCI hybryd. Z tego powodu na rynku możemy znaleźć lakiery hybrydowe, które nie zawierają części potencjalnych alergenów, co jest jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. 

Formuła 3free, którą oznaczone są niektóre produkty, to nic innego jak informacja o tym, że dany lakier nie zawiera formaldehydu, toluenu i DBP, choć należy mieć też na uwadze, że stosowanie niektórych z tego typu składników jest tak czy inaczej prawnie zabronione. Oznaczenia 4free, 5 free i tak dalej, wiążą się z rezygnacją z kolejnych "podejrzanych" składników.  Do tej grupy dołącza też formuła 7free, która oznacza, że lakiery, oprócz tych trzech wymienionych wyżej, nie zawierają również: żywicy formaldehydowej, kamfory, tozyloamidu etylu i ksylenu. Takie lakiery ma w swojej ofercie marka Hands:

Alergia na hybrydy

Skład lakieru hybrydowego to jedno, ale biorąc pod uwagę to, że uczulić może nawet marchew, należy zwrócić uwagę także na inne aspekty manicure hybrydowego. Częstą przyczyną wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości jest nieumiejętne wykonanie stylizacji. Popularność manicure hybrydowego sprawiła, że coraz częściej "łapiemy się" za wykonywanie tego zabiegu w domowych warunkach, zapominając o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Zdecydowanie rozsądniej jest oddać dłonie w ręce specjalistki, bądź specjalisty, który stawia na jakość i higienę wykorzystywanych sprzętów, a także posiada odpowiednią technikę - czy to wycinania skórek, czy samej aplikacji lakieru hybrydowego, co znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji.