Helen Mirren wyznała, że była molestowana

Brytyjska aktorka Helen Mirren jest zabrała głos w ważnej sprawie. 75-letnia gwiazda "Królowej" jest jedną z twarzy kampanii społecznej marki L'Oreal Paris "Stand Up Against Street Harassment", która skupia się na problemie molestowania ulicznego kobiet. Temat ten jest dla aktorki szczególnie ważny, gdyż jak wyznała w wywiadzie dla "Daily Mirror", sama wielokrotnie padła ofiarą napastowania seksualnego, co mocno odbiło się na jej psychice, a także doprowadziło do ograniczenia kontaktów towarzyskich. Helen miała paść ofiarą ekshibicjonisty już jako 13 latka:

To było potworne. Ci mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę. To zdarzało się prawie codziennie – gwizdy i wulgarne zaczepki, śledzenie, a nawet obnażanie się mężczyzn - mówiła.

Gwiazda jest przekonana, że z takimi sytuacjami mierzy się większość kobiet na świecie, niezależnie od wieku. Zwraca też uwagę na to, że wiele z nich nie potrafi odpowiednio reagować na podobne incydenty, a stoi za tym wstyd, strach i społeczne przyzwolenie na przemoc ze strony mężczyzn:

Kiedy rozmawiam o tym z innymi kobietami, wszystkie mówią, że też im się to kiedyś przytrafiło. Dosłownie każda kobieta, którą znam, przeszła przez coś podobnego. Oznacza to, że molestowania dopuszcza się ogromna liczba mężczyzn. Zawsze zdumiewało mnie, że nikt tak naprawdę głośno o tym nie mówi - tłumaczy aktorka.

Helen Mirren przyznała, że w pewnym momencie swojego życia ograniczała też kontakty towarzyskie, właśnie z obawy o nękanie. 

78% kobiet padło ofiarą ulicznego molestowania

Kampania "Stand Up Against Street Harassment" to reakcja na publikację badań, które jasno mówią o tym, że ofiarą molestowania ulicznego padło nawet 78% kobiet. Tylko 25% z nich otrzymało pomoc, a aż 86% badanych zadeklarowało, że nie wie jak zachować się w takiej sytuacji. Wspieranie akcji deklaruje wielu użytkowników mediów społecznościowych - tysiące zdjęć z literą "D" namalowaną na dłoniach na Instagramie można znaleźć pod hasztagiem #WeStandUp