Halyna Hutchins: kim była?

Tragiczna śmierć Halyny Hutchins była ogromnym wstrząsem nie tylko dla całego świata filmowego, ale dla nas wszystkich. 42-letnia operatorka filmowa została postrzelona przez Aleca Baldwina na planie filmu "Rust" pod koniec października 2021 roku. W ostatnich dniach w Albuquerque w Nowym Meksyku uczczono pamięć znanej operatorki. Podczas zorganizowanego czuwania, setki osób żegnało wspaniałą operatorkę filmową, matkę i żonę.

Halyny Hutchins urodziła się w 1979 roku w miejscowości Horodoc w obwodzie żytomierskim na Ukrainie. Dorastała w Murmańsku, w sowieckiej bazie wojskowej w Arktyce, gdzie służył jej ojciec. Podobno już w bazie wojskowej wykazywała pierwsze zainteresowanie filmem. Uczęszczała do  Państwowej Wyższej Szkoły Rolniczej, a następnie na Kijowski Uniwersytet Narodowy. Studia ukończyła z dyplomem z dziennikarstwa międzynarodowego. Przez pewien czas pracowała jako reporter śledczy.

Była osobą o szerokim spojrzeniu na życie, postrzegała świat w sposób szczególny, interesowała się różnymi dziedzinami. Pracę doktorską pisała na temat amerykańskiego systemu mediów społecznościowych. Jej specjalizacją były Stany Zjednoczone - mówi wykładowca Taras Petriw, cytowany przez ukraińską gazetę "Siegodnia".

Miała jasną wizję tego, co chce robić w życiu. Zajmowała się dziennikarstwem śledczym, pracowała w BBC, ale coraz mocniej interesowała się kinem.

W Kijowie poznała swojego przyszłego męża Matta Hutchinsa, który był Amerykaninem. To z miłości wyjechała do Stanów Zjednoczonych.

Zakochali się w sobie, a po ukończeniu przez Halynę studiów przyjechał po nią. Dwa miesiące później wyjechali do Stanów Zjednoczonych i pobrali się. Kilka lat później na świat przyszedł ich syn. Mieli wspaniałą rodzinę. Mąż był dla niej fortecą, jej wsparciem. Gdy dziecko miało dziewięć miesięcy, już pracowała - wspominała Oksana Stefanyszyna, znajoma ze studiów.

W 2015 roku ukończyła naukę na American Film Institute. W 2018 roku była jedną z pierwszych ośmiu autorek zdjęć filmowych biorących udział w programie FOX DP Lab, który powstał, aby zapewnić większe możliwości kobietom operatorom. W 2019 roku magazyn "American Cinematographer" ogłosił ją "wschodzącą gwiazdą" branży. 

Do historii kinematografii przejdzie jako wspaniała operatorka filmowa między innymi filmu "Archenemy" (z 2020 r.) w reżyserii Adama Egypta Mortimera, w którym w główną rolę wcielił się Joe Manganiello. Jej kariera nabierała tempa, kiedy wydarzył się tragiczny wypadek.

Zobacz także:

Fot. Getty Images

Halyna Hutchins: jak zginęła?

Do tragedii doszło 21 października w Nowym Meksyku. Na planie westernu "Rust" Alec Baldwin wystrzelił z rekwizytu, który nie był odpowiednio zabezpieczony. W wyniku postrzału, ranne zostały dwie osoby: operatorka Halyna Hutchins oraz reżyser Joela Souza. Kula, która trafiła kobietę w klatkę piersiową, przeleciała przez ciało i uderzyła w ramię Souza. Mimo szybko podjętej akcji ratunkowej Halyna Hutchins zmarła w drodze do szpitala z powodu odniesionych ran. Osierociła 9-letniego synka.

Alec Baldwin tuż po tragedii na swoim Twitterze napisał:

Nie ma słów, aby wyrazić mój szok i smutek w związku z tragicznym wydarzeniem, które pozbawiło życia Halynę Hutchins - żonę, matkę i uwielbianą przez wszystkich koleżankę. Jestem w stałym kontakcie z jej mężem i staram się wspierać rodzinę zmarłej Halyny. Moje serce jest złamane z powodu jej męża, syna i wszystkich, którzy znali i kochali Halynę - napisał aktor.

Aktor zdecydował się udzielić wywiadu na kanale TMZ po tragicznych zajściach na planie "Rust". Jak podkreślił, zrobił to, aby dziennikarze i paparazzi przestali go nieustannie śledzić. Podkreślił, że jest w "stałym kontakcie" z pogrążoną w żałobie rodziną Hutchins i spotkał się z jej mężem.

Jest w szoku, ma 9-letniego syna. Jesteśmy z nim w stałym kontakcie, ponieważ bardzo martwimy się o rodzinę i dziecko. Z niecierpliwością czekamy, aż wydział szeryfa powie nam, co przyniosło śledztwo – mówił.

Fot. Getty Images

Mąż Halynu Hutchins: "Tęsknimy za Tobą"

Mąż Halyny Hutchins to 38-letni prawnik z Los Angeles. Matt Hutchins, który po tragedii spotkał się z Alekiem Baldwinem, w rozmowie z Insiderem wyznał:

Rozmawiałem z Alekiem Baldwinem, który bardzo mnie wspiera. Nie wydaje mi się, aby istniały słowa, aby opisać tę sytuację. Nie będę w stanie komentować faktów ani tego, przez co teraz przechodzimy, ale doceniam to, że wszyscy byli bardzo życzliwi. Myślę, że będziemy potrzebować trochę czasu, zanim streścimy jej życie w łatwy do zakomunikowania sposób.

Matt Hutchins w mediach społecznościowych zamieścił również kilka zdjęć z albumu rodzinnego z żoną i synkiem. Obok fotografii napisał: "Tęsknimy za Tobą."

Z kolei w poście na Facebooku mąż Halyny Hutchins podkreślił, że docenia gest przyjaciół żony z  Amerykańskiego Instytutu Filmowego, którzy założyli fundusz jej imienia. 

Będzie honorować jej pamięć i wspierać kobiety aspirujące do kariery w kinematografii. Zawsze traktowaliście ją z szacunkiem jako członkinię waszej rodziny i wspaniale o niej mówiliście za jej życia, chwaliliście talent, który miał zapewnić jej sukces.