Anna Romantowska nigdy nie marzyła o tym, by być w centrum zainteresowania mediów. To niezwykle utalentowana aktorka, która ponad karierę postawiła wychowanie córki Julii, która ostatecznie poszła w ślady rodziców - gra w filmach i jest reżyserką. A sama Romantowska? Co dziś robi uwielbiana przez widzów Wiktoria z serialu "Matki, żony i kochanki"?

Anna Romantowska - kariera i życie prywatne

Aktorką chciała zostać tak naprawdę od zawsze. W 1974 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i właściwie od razu zaczęła otrzymywać propozycje zawodowe. Grała w teatrze i filmach. Jej role w "Zabij mnie glino", "Przesłuchaniu", czy "Pannie Nikt" docenili widzowie i krytycy, ale to Wiktoria z serialu "Matki, żony i kochanki" była tą, której kojarzymy ją do dziś. Jednocześnie, aktorka unikała zainteresowania mediów. Nie dzieliła się szczegółami ze swojego życia prywatnego, rzadko bywała na imprezach branżowych i nie lubiła pozować do zdjęć. Zawsze najważniejsza była dla niej rodzina, a właściwie urodzona w lipcu 1978 roku córka Julia Kolberger. 

Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger: małżeństwo z przyjaźni

Pierwszego męża Krzysztofa Kolbergera Anna Romantowska poznała jeszcze na studiach. Tuż po nich razem występowali w warszawskim Teatrze Narodowym. Ich znajomość zawsze opierała się na przyjaźni i wsparciu. Często pracowali razem, a ich duet wprost kochali słuchacze. W połowie lat 70. zaczęli czytać wiersze miłosne w audycji „Strofy dla Ciebie”. Wtedy też zdecydowali, że chcą być razem również prywatnie. Wzięli ślub, a 23 lipca 1978 roku na świat przyszła ich jedyna córka Julia Kolberger.

Ich małżeństwo, choć się przyjaźnili, trwało zaledwie kilka lat. Rozwiedli się bez rozgłosu, nigdy nie powiedzieli o sobie złego słowa. Jednak odbyło się to spokojnie, w przyjaźni. Krzysztof Kolberger zawsze mógł liczyć na wsparcie byłej partnerki. Kiedy zmagał się z chorobą nowotworową, starała się mu pomagać jak tylko mogła i do jego śmierci w 2011 roku była obecna w jego życiu.  

Nie przychodzi mi do głowy żadna negatywna cecha jego charakteru, chyba zrobię z niego anioła - mówiła o byłym mężu Anna Romantowska.

W grudniu 2021 roku córka Romantowskiej i Kolbergera udzieliła wywiadu, w którym potwierdziła, że jej ojciec był gejem (ujawnił to wbrew woli rodziny Jarosław Jakimowicz) i przez ostatnie lata życia był związany z mężczyzną. Jeśli się jest dzieckiem kochającego rodzica, to naprawdę orientacja rodzica jest bez znaczenia. I w drugą stronę: jeśli się kocha swoje dziecko, to orientacja dziecka też nie ma znaczenia. Jest OK być dzieckiem geja, dzieckiem lesbijki czy osoby transpłciowej…- powiedziała "Replice" Julia Kolberger.

Anna Romantowska i Jacek Bromski

Ze scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym Jackiem Bromskim aktorkę od lat 80. łączyła bliska znajomość. Z przyjemnością angażował aktorkę do swoich filmów. Zagrała u niego w m.in. "Zabij mnie glino", "Sztuce kochania", czy "Kuchni polskiej". Uwielbiał jej pasję do wykonywania zawodu i niezwykłą atmosferę, którą wokół siebie roztaczała.

W momencie, gdy zdecydowali się być razem, Anna Romantowska nie chciała już grać w filmach męża. Obawiała się, że to nie talent, a fakt, że są małżeństwem stoi za tym, że to ona, a nie inna aktorka zostaje zatrudniona w nowej produkcji Bromskiego. Podobnie jak relacja z Krzysztofem Kolbergerem, związek Anny Romantowskiej i Jacka Bromskiego zakończył się po kilku latach. O ich rozwodzie wiedzieli tylko najbliżsi, media ta informacja obiegła już po fakcie. 

Zobacz także:

Anna Romantowska i Jacek Bromski / fot. AKPA

Anna Romantowska obecnie. Co dziś robi Wiktoria z serialu "Matki, żony i kochanki"?

Aktorka do 1993 roku występowała w warszawskim Teatrze Studio, natomiast ostatnią rolą w filmie, którą docenili krytycy była księgowa, którą zagrała w "Statystach" (2006). Anna Romantowska otrzymała za nią nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Anna Romantowska w 2006 roku / fot. AKPA

Obdarzona wyjątkową barwą głosu aktorka w ostatnich latach postanowiła zaangażować się w pracę lektorki. Realizacja audycji radiowych i audiobooków stała się dla niej ważną częścią życia. W 2019 roku Anna Romantowska zagrała jeszcze epizod w serialu TVN Player "Pułapka" w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Dziś Anna Romantowska dystansuje się od świata od show-biznesu. Mieszka w towarzystwie kota, zapewnia, że nie chce sławy, a w swoim towarzystwie czuje się najlepiej.

Ja jestem właściwie kotem domowym [...] Mogę zaszyć się z książką i tygodniami z domu nie wychodzić. Mogę nie prowadzić życia towarzyskiego, mogę gadać… na przykład z kotem. Nie nudzę się nigdy ze sobą - powiedziała jakiś czas temu jednemu z portali internetowych.

Ostatnie zdjęcia Anny Romantowskiej pochodzą z 2019 roku. Znajdziecie je w galerii pod artykułem.

CZYTAJ TAKŻE: