Gdzie jest grób księżnej Diany?

W 1997 roku w tunelu Alma w Paryżu doszło do tragicznego wypadku, w którym uczestniczył samochód wiozący księżnę Dianę, jej partnera Dodiego Al-Fayeda, jego ochroniarza oraz kierowcę. Księżna Walii nie doznała widocznych obrażeń ani nie straciła przytomności, jednak kilka godzin po wypadku, w wyniku uszkodzeń narządów wewnętrznych, zmarła w murach paryskiego szpitala.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez pałac Buckingham, ciało kobiety zostało pochowane na terenie jej rodzinnej posiadłości Althorp....ale czy na pewno? Jakiś czas temu brat księżnej, Earl Spencer, zdradził, że szczątki zmarłej znajdują się w niewielkiej kaplicy w St. Mary’s Church w Great Brington, gdzie pochowany jest również jej ojciec. Zgodnie z jego słowami, rodzina królewska miała podać do prasy fałszywe informacje, by uchronić miejsce spoczynku Diany od wandalizmu.

Jak wygląda grób księżnej Diany?

Za miejsce spoczynku księżnej możemy uznać dwa miejsca – grobowiec w posiadłości Althorp oraz kaplicę w St. Mary's Church w Great Brington.

Pierwsze z nich znajduje się na niewielkiej wysepce w rodzinnej posiadłości Spencerów. Będąc dzieckiem, księżna Diana uwielbiała spędzać tam czas, dlatego miejsce to ma wymiar symboliczny i bardzo sentymentalny dla krewnych zmarłej. Na otoczonej jeziorem wyspie stoi biały grobowiec, przypominający front greckiej świątyni podpartej kolumnami. Wśród 36 drzew mających symbolizować każdy rok życia kobiety można dostrzec również upamiętniające ją pomniki.

Ukochane miejsce księżnej jest dostępne dla zwiedzających. Obecny właściciel posiadłości, czyli brat Diany zezwolił na to, by ci, którzy zechcą oddać hołd zmarłej mogli podejść do grobu, złożyć kwiaty i zmówić krótką modlitwę. Miejsce samo w sobie stało się również symbolem pewnej epoki w historii rodziny królewskiej, ale i całej Wielkiej Brytanii. 

Drugim z miejsc, jakie można uznać za grób księżnej Walii jest kaplica rodziny Spencerów w niewielkim, drewnianym kościółku w Brington. Zgodnie z doniesieniami, Diana spoczywa tam tuż obok swojego ojca i innych krewnych, a trumna z jej ciałem jest osłonięta metalowym płotem i otoczona czujnikami ruchu.

Przeczytaj także:

Czy grób księżnej Diany jest zaniedbany?

Jakiś czas temu w brytyjskiej prasie zawrzało po opublikowaniu zdjęć rzekomo zaniedbanego grobu księżnej Diany. Mowa tu oczywiście o grobowcu na niewielkiej wysepce w posiadłości Althorp. Swoją krytykę na temat kondycji tego miejsca wyraził prywatny kucharz księżnej Diany, Darren McGrady. Wystosował też apel do rodziny królewskiej, by zwróciła większą uwagę na miejsce pochówku zmarłych krewnych i zadbała o otaczający pomnik lasek.

Czy mieszkańcy pałacu Buckingham faktycznie mają powód do wstydu? Brat Diany dementuje plotki jakoby grób jego siostry był zaniedbany. Gwarantuje, że nad czystością całej posiadłości czuwają ogrodnicy, zaś o teren, na którym spoczywa księżna dbają ze szczególną uwagą.

Wrażenie zaniedbania mogą sprawiać obrośnięte mchem pomniki upamiętniające Dianę, jednak ogrodnicy uspokajają, że wrastanie kamienia w glebę jest naturalnym procesem formowania się krajobrazu.

Należy też pamiętać, o 36 rozrastających się drzewach, które, choć pięknie symbolizują każdy rok z życia Diany, zajmują sporą część niewielkiej wysepki. Zbyt dużą gęstość zalesienia określa jako sposób na utrzymanie prywatności i spokoju oraz zapewnia, że wszystkie połamane gałęzie są sukcesywnie usuwane, trawa regularnie koszona, a liście grabione.

Przeczytaj także:

Jak wyglądał pogrzeb księżnej Diany?

Księżna Diana, choć nie znajdowała się w kolejce do objęcia brytyjskiego tronu, była nazywana królową ludzkich serc. Kochali ją nie tylko mieszkańcy państw Zjednoczonego Królestwa, ale cały świat. Słabości do sympatycznej księżnej nie podzielała jedynie rodzina królewska, która nieprzychylnie spoglądała na jej budzące zaufanie zachowanie i spoufalające z obcymi gesty.

Choć księżna Diana po rozwodzie z księciem Karolem przestała formalnie należeć do rodziny monarchini, opinia publiczna oczekiwała, że zostanie uhonorowana zgodnie z królewską tradycją. Uwielbiający księżną ludzie spotkali się jednak z ogromnym rozczarowaniem, ponieważ Elżbieta II odmówiła opuszczenia flagi do połowy masztu, co zwykle dzieje się po śmierci jednego z jej krewnych. Na wiadomość o śmierci Diany nie wróciła również z corocznego urlopu w Szkocji, który spędzała wraz z mężem, księciem Karolem oraz wnukami.

Bojkot ze strony poddanych skłonił królową do zorganizowania zmarłej synowej ceremonii z wszelkimi książęcymi honorami. Pałac Buckingham otoczony był bukietami kwiatów, które składali żałobnicy z całego kraju. W pochodzie pogrzebowym uczestniczyły miliony ludzi, a na ceremonii pojawiło się wielu ważnych polityków, celebrytów i znanych przyjaciół zmarłej księżnej, w tym Elton John, Donatella Versace, Margaret Tatcher, Nicole Kidman, czy Tom Hanks.

Zobacz także: