Grejpfrut to sztucznie wyhodowana roślina, prawdopodobnie mieszanka rożnych odmian cytryn i pomarańczy. Hodowana jest w krajach podzwrotnikowych np. w Kalifornii. Owocem grejpfruta jest kulista jagoda (nazywana potocznie grejpfrutem jak cała roślina) o charakterystycznym cierpko-gorzkim smaku.

Grejpfrut to owoc o wielu pozytywnych właściwościach. Jest źródłem witaminy C, beta-karotenu, obniża też ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Znajdziemy w nim też prowitaminę A (beta-karoten) oraz witaminy z grupy B i potas.

Grejpfruty mają też działanie odchudzające! Mają bardzo mało kalorii, niski indeks glikemiczny i zawierają dużo pektyn, które obniżają poziom glukozy we krwi.
Jedzenie grejpfrutów codziennie przyspiesza przemianę materii i ułatwia spalanie tłuszczów. Dodatkowo oczyszcza organizm. Niestety najbardziej cenne są tu białe skórki okalające owoc wewnątrz, są one też najbardziej gorzkie.

Surowych owoców nie można niestety zamienić na smaczny sok z kartonu. Jest on sztuczne słodzony i rozrzedzany, co niszczy jego właściwości.

Grejpfrut ma też niestety wady, wchodzi on w interakcje z wieloma lekami. Jeśli przyjmujesz jakieś leki nie spożywaj tego owocu bezpośrednio przed lub po przyjęciu tabletek. Najlepiej utrzymuj ok. 4 godzinną przerwę, skonsultuj też spożywanie tych owoców z lekarzem. Grejpfrut może też obniżyć skuteczność przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych, jeśli będzie spożywany w niewielkim odstępie czasu po tabletce.