To może paradoks, ale im jestem starsza, tym bardziej lubię siebie. Choć nie zamierzam udawać, że fajniej jest mieć 50 niż 30 lat, ani mi się śni, aby z tego powodu zrezygnować z kobiecości. Ani z młodości, która tylko luźno związana jest z metryką. Przecież młodość nie koń-czy się po przekroczeniu określonego wieku. Młodość to ciekawość życia, umiejętność dziecięcego zadziwienia światem i tym, co on przynosi. Także nieprzebieranie się za nikogo innego. Bycie sobą w najlepszym wydaniu. Wiek nie jest przeszkodą, ale często alibi. Wymówką, aby się poddać, rozleniwić i rozmemłać. Przecież nie chodzi o to, aby przetrwać ten czas, lecz żeby żyć pełnią życia.

Przez kilka lat główkowałam, co zrobić ze swoim „dojrzewaniem”. Wprawdzie roboty mam huk, może nawet więcej, niż kiedy byłam młodsza, ale zdaję sobie sprawę, że telefon może kiedyś przestać dzwonić. Nie będę drżeć ze strachu, czekając na ten moment, wolę już teraz rozejrzeć się za nowym miejscem dla siebie. I pożytecznie wykorzystać pokłady energii, których 50-letni człowiek wciąż ma mnóstwo! Po głowie chodziły mi różne pomysły. Z podziwem patrzyłam na kolegów, którzy stworzyli własne teatry.

Nieoczekiwanie, jakieś dwa lata temu, dostałam propozycję poprowadzenia jednej z warszawskich scen. Niestety, wszystko spaliło na panewce. Wtedy mój wzrok przykuł Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa. To właśnie tam, w ramach Fundacji Garnizon Sztuki, którą właśnie założyłam, będę organizowała koncerty i przedstawienia. Chcę przełamać stereotyp, że kultura wojskowa to tylko parady i orkiestry dęte. Wierzę, że mi się uda. Jeśli nie? Trudno, przeżyję. Kto nie ryzykuje, nie pije szampana.

Prezentowane zdjęcie pochodzi z sesji do kampanii Projekt Test, której hasło brzmi: „Manifest 50: Chcemy całego życia!”. Przed obiektywem Zuzy Krajewskiej stanęli: Lidia Popiel, Mariola Bojarska-Ferenc, Ewa Kasprzyk, Grażyna Wolszczak, Piotr Polk, Andrzej Grabowski, Jacek Kawalec, Tomasz Lipiński. Celem kampanii jest zachęcenie Polaków, zwłaszcza tych po pięćdziesiątce, do badań na HIV. Kampania jest finansowana z międzynarodowego funduszu MAC AIDS FUND. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.manifest50.pl