Grand Press Photo 2020

Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”) wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020. Jego praca przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, w wyjątkowych okolicznościach dyżuru podczas epidemii koronawirusa.

Grand Press Photo to najważniejszy w Polsce konkurs fotograficzny, który skierowany jest do osób zajmujących się fotografią prasową, dokumentalną, pracujących w redakcjach (również internetowych), agencjach fotograficznych, jak również freelancerów.

Jury konkursu składa się z wysoko cenionych na świecie specjalistów, a jego przewodniczący to zawsze laureat World Press Photo. W tym roku został nim Pieter Ten Hoopen, szwedzki fotoreporter i czterokrotny laureat World Press Photo.

Zdjęcia konkursowe można zgłaszać w wielu kategoriach, zarówno prace pojedyncze, jak i fotoreportaże. I tak, dla tych pierwszych, są to: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka. W 2017 roku ustanowiono dodatkową kategorię: Young Poland, w której wystartować mogą fotografowie od 18 do 26 roku życia.