Grammy 2021 rozdane

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego w Los Angeles, odbyła się 63. gala rozdania nagród Grammy 2021. Muzyczne Oscary zostały w tym roku przełożone z 31 stycznia na 14 marca z powodu pandemii. Gala odbyła się bez publiczności, a gwiazdy musiały mieć przy stołach założone maseczki i przed wydarzeniem zostały przebadane na obecność koronawirusa. Zadbano też o to, żeby między artystami został zachowany odpowiedni dystans. 

Galę w tym roku poprowadził komik i prezenter radiowy i telewizyjny, Trevor Noah. Pierwszy na scenie wystąpił Harry Styles, który zdobył tego wieczoru nagrodę za najlepsze wykonanie solowe („Watermelon sugar”). Dwie statuetki odebrała  Billie Eilish. Została nagrodzona za nagranie roku („Everything I wanted”) i najlepszą piosenkę napisaną na potrzeby mediów wizualnych („No time to die”). Rekord pobiła tego wieczoru Taylor Swift, która zdobyła statuetkę za album roku („Folklore”) i tym samym została pierwszą kobietą w historii, która zwyciężyła w tej kategorii aż trzy razy. Za piosenkę roku uznano „I Can't Breathe” amerykańskiej wokalistki i autorki tekstów H.E.R. Utwór jest hołdem dla George’a Floyda, który w 2020 r. zmarł wskutek brutalnego aresztowania. Podczas gali wystąpiła również Dua Lipa, która była nominowana aż w sześciu kategoriach. Artystka otrzymała nagrodę za najlepszy album wokalny („Future Nostalgia”).

Córka Beyonce jedną z najmłodszych laureatek w historii Grammy

Ten wieczór zdecydowanie należał do Beyonce i jej 9-letniej córki Blue Ivy. Gwiazda zdobyła aż cztery statuetki m.in. za najlepszą piosenkę R&B. Oznacza to, że 39-letnia piosenkarka, która na swoim koncie ma 28 nagród Grammy, pobiła rekord i została najbardziej utytułowaną artystką w historii. Gwieździe brakuje zaledwie trzech statuetek, żeby wyrównać rekord Georga Soltiego, węgierskiego dyrygenta żydowskiego pochodzenia, który pozostaje najczęściej nagradzanym muzykiem w historii Grammy. 

Co ciekawe córka Beyonce, Blue Ivy, również zapisała się tego wieczoru w historii. 9-latka, razem z mamą zwyciężyły w kategorii „najlepszy teledysk” za klip do utworu „Brown Skin Girl”. Blue Ivy została tym samym jedną z najmłodszych osób nagrodzonych statuetką. Najmłodszą laureatka Grammy jest Leah Peasall z zespołu „The Peasall Sisters”, która odbierając nagrodę miała zaledwie 8 lat.