Dla wszystkich fanek „Grace i Frankie” mamy dobrą wiadomość -  platforma Netflix właśnie potwierdziła, że powstanie piąty sezon serialu! Jeśli jesteście zmęczone kryminalnymi fabułami czy serialami dedykowanymi nastolatkom, albo po prostu: należycie do fanek przygód tytułowych bohaterek, z przyjemnością dopiszecie go do listy must see tej zimy. Plus informacja dla niecierpliwych: nowe odcinki będzie można obejrzeć już pod koniec stycznia.

„Grace i Frankie” – fabuła

Tytułowe bohaterki, czyli Grace (w tej roli Jane Fonda) i Frankie (wciela się w nią Lily Tomlin) są na ostatniej życiowej prostej. Początkowo nie darzą się sympatią, są raczej rywalkami, ale gdy przychodzi im skonfrontować się z trudną rzeczywistością – okazuje się, że ich mężowie są homoseksualni i od 20 lat wiodą w tajemnicy wspólne życie - kobiety decydują się wspólnie stawić temu czoła. „Stanę się taka jak kiedyś: nieokrzesana, bezkompromisowa, groźna” – zapowiada ekscentryczka Frankie, a sceptyczna, obdarzona dużo spokojniejszym temperamentem Grace ochoczo się do tego postanowienia przyłącza.

Obie kobiety odkrywają, że nieoczekiwany bieg zdarzeń to dobra okazja, a być może ostatni gwizdek, by wreszcie zacząć żyć na własnych zasadach. Wszystko dzieje się na oczach dorosłych już dzieci bohaterek, które z pozycji „wiedzących już wszystko” przedstawicieli wieku średniego patrzą na swoje matki z niekrytym zaskoczeniem, ale też przymrużeniem oka.

Ten serial jest nazywany najlepszym serialem ostatniej dekady: gdzie go obejrzymy?

„Grace i Frankie” to nie pierwsze raz, gdy Jane Fonda i Lily Tomlin spotykają się na ekranie

Warto dodać, że to nie pierwszy raz gdy duet Fonda + Tomlin jednoczą siły na ekranie i rozkochują w sobie widzów. Zanim pojawiały się w bijącym rekordy popularności produkcji Marty Kaufman pt. „Grace i Frankie” (tak, tej samej, która 2 dekady temu stworzyła kultowy serial „Przyjaciele”) debiutowały w tym składzie u boku Dolly Parton w roli sekretarek łączących siły przeciwko seksistowskiemu szefowi w produkcji „9 to 5”. Film stał się hitem. Fonda jako producentka zebrała fantastyczne opinie, a aktorski duet zapisał się w pamięci widzów na długo. Ale żeby zobaczy go w akcji jeszcze raz, widzowie musieli czekać aż 35 lat (serial „Grace i Frankie” wszedł na ekrany w 2015 roku).

5. sezon „Grace i Frankie” – kiedy wejdzie na ekrany

Spora część seriali podbijających serca widzów traktuje o młodości. Przyjaźń, miłość, trudne związki czy wreszcie wątki kryminalne, w które zaangażowani są bohaterowie – większość fabuł dotyczy ludzi będących u progu życia, którzy zdają się mieć w posiadaniu i do swojej dyspozycji wszystko, za wyjątkiem życiowego doświadczenia. W „Grace i Frankie” szala przechyla się w drugą stronę – bohaterki odkrywają, że dobra stabilizacja (jakkolwiek w obliczu ich odkrycia to brzmi) i całkiem nieźle prosperujący biznes równie mogą się przytrafić po 60. (bohaterki otwierają firmę handlująca wibratorami dla seniorek z artretyzmem). Co więcej, rzadko który serial zgarnął tyle pochwał za dotknięcie tabu późnej homoseksualności z takim taktem i wyczuciem. Nowe odcinki 5 sezonu „Grace i Frankie” zobaczycie na Netfliksie już 18 stycznia!