Gorąca kąpiel - ile kalorii spala?

Czy to możliwe, aby leżąc w wannie i nie robiąc absolutnie nic, spalać kalorie i chudnąć? I to tak samo intensywnie jak podczas energicznego spaceru? Naukowcy z Loughborough University przeprowadzili test, aby sprawdzić, jak gorąca kąpiel wpływa na nasze ciała.

Zbadano dwie grupy mężczyzn: jedni przez godzinę jeździli na rowerach, drudzy także przez godzinę leżeli w wodzie o temperaturze 40 stopni C - chodziło o to, aby podnieść temperaturę ciała o 1 stopień C. W efekcie pierwsza grupa cyklistów spaliła oczywiście dużo więcej kalorii, okazało się jednak, że w organizmach tych, którzy "tylko" brali kąpiel, także zaszły zmiany - spalili ok. 130 kalorii. To tyle, ile spalamy podczas 30-minutowego, szybkiego marszu!

Sauna - jak działa?

Badanie pokazało przy okazji, że nieznaczne, krótkotrwałe podniesienie temperatury ciała ma dobroczynny wpływ na organizm i może działać przeciwzapalnie. Idea biernego ogrzewania jako sposobu leczenia jest stosunkowo nowa i popularna zwłaszcza w jednym kraju: Finlandii.

Badanie czasopisma JAMA Internal Medicine z 2015 roku sugerowało np., że spędzanie czasu w saunie może pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Naukowcy podkreślają też, że oprócz jednoznacznych zalet dla ciała gorąca kąpiel czy sauna mają również bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie. Potwierdzamy!