Nigdy nie będę twoja, Reż. Amy Heckerling
Rosie (Michelle Pfeiffer) jest atrakcyjną 40-latką (i mamą nastolatki), która myśli, że najlepsze ma już za sobą i nic dobrego (czytaj facet) już się jej nie trafi . Ale jak to ostatnio również w realu bywa, lekiem staje się młodszy mężczyzna. Adam stara się i stara, ale Rosie ma wciąż wątpliwości. Wreszcie pewna intryga czyni cuda w porozumieniu dusz. Zobacz, jeśli akurat nic innego, lepszego nie jest w zasięgu.
Sztuczki, Reż. Andrzej Jakimowski
Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jednogłośnie nagrodziło Złotymi Lwami Jakimowskiego (reżysera "Zmruż oczy") za ciepły, pełen wiary, ale i miłości film o chłopcu, który wymyśla różne tytułowe sztuczki, aby odmienić los i sprawić, by jego ojciec powrócił do opuszczonego przed laty domu. W obrazie wyróżnionym również nagrodą Europa Cinemas w Wenecji zagrali utalentowani amatorzy, m.in. rewelacyjny Damian Ul (na zdj.). Nareszcie historia, która choć ponownie pokazuje szarą polską rzeczywistość Śląska, tym razem daje ukojenie i pozostawia uśmiech i błysk szczęścia.
Wieczór, Reż. Lajos Koltai
Plejada gwiazd: Meryl Streep i jej debiutująca w filmie córka, Glenn Close, Vanessa Redgrave, Claire Danes, a także scenariusz Michaela Cunninghama (o autorze czyt. na str. 193) wcale nie zagwarantowały kinowego hitu. Choć opowieść o Annie, która całe życie nie może zapomnieć o młodzieńczej miłości, i jej córkach, które z niecierpliwością szukają uczucia, ale uciekają przed bliskością, może pomóc docenić tu i teraz. "Wieczór" na dobry początek wieczoru. Bonus to seksowni aktorzy Hugh Dancy (na zdj.) i Patrick Wilson oraz muzyka oscarowego Jana A.P. Kaczmarka.
Michael Clayton, Reż. Tony Gilroy
Wartki, wciągający thriller. Jak zawsze uroczy, ale i mocny w roli tytułowego Michaela Claytona, nowojorskiego adwokata -George Clooney. Kariera Michaela do tej pory była pasmem powodzeń. Zemsta jest jednak słodka, bo niegdysiejsi klienci, których bronił, teraz pragną go pogrążyć. Michaelowi potrzeba sukcesu. Długi, brak pieniędzy to motywacja. Z zacięciem więc tropi, jak się potem okazuje, aferę na szczeblach władzy.