"ŻYCIE. MYŚLI ZEBRANE", PAULO COELHO, Wyd. Świat Książki
Paulo Coelho, "alchemik słowa", to jeden z najbardziej wpływowych współczesnych pisarzy, a jego książki nieustannie prowokują cały świat do dyskusji. "Życie" to wybór myśli i cytatów z wszystkich dzieł Coelho, które najtrafniej oddają sedno i charakter jego twórczości, poglądów i stosunku do życia.
"SIOSTRO, SIOSTRO", OKSANA ZABUŻKO, Wyd. W.A.B.
Intymnie, poetycko i baśniowo, z pierwiastkiem żeńskim. Zabużko w zbiorze liryczno-mitycznych opowiadań zdradza najskrytsze tajemnice kobiecej duszy. Pisze o siostrzanej miłości i tęsknocie, wyniszczającej zazdrości i bólu oraz o magii przeznaczenia. Porusza i jednoczy. Sięgnij po nią, siostro.
"BRZEMIĘ RZECZY UTRACONYCH", KIRAN DESAI, Wyd. Znak
Powieść nagrodzona Bookerem 2006, przez którą się płynie tak jak płynie życie w podhimalajskiej wsi. Cudowna historia o hinduskich emigrantach, jednak tak podobna do losów Polaków. Bo przecież my jesteśmy narodem, który przez wieki dziedziczył tylko rzeczy utracone.
"EUKALIPTUS", MURRAY BAIL, Wyd. Świat Książki
Czytając "Eukaliptus", gubiłam się w ambiwalencji własnych odczuć: z jednej strony byłam znudzona rozwlekłością szczegółowych opisów przyrody i historyjek oraz anegdot niby niezwiązanych z głównych wątkiem, z drugiej - nie mogłam się od tej książki oderwać! Albowiem, jak się okazało, w tej opowieści o pięknej dziewczynie, której rękę ojciec obiecał zwycięzcy konkursu na zidentyfikowanie stu gatunków eukaliptusów - żadne słowo nie jest zbędne, a historie miłosne lubią metafory.
"SZELMOSTWA NIEGRZECZNEJ DZIEWCZYNKI", MARIO VARGAS LLOSA, Wyd. Znak
Pożądanie, pogoń, uzależnienie, szaleństwo, rozpacz, nienawiść to uczucia targające Ricardem, który jako nastolatek poznaje "Chilijeczkę", a ona naznacza całe jego życie. Taka jest też ta książka - pięknie ekstremalna i uzależniająca. Naznaczy bieg twoich myśli na długo...
"OPOWIADANIA SZKOLNE", PRACA ZBIOROWA, Wyd. Prószyński i S-ka
Osiemnastu polskich pisarzy podzieliło się swoimi refleksjami na temat często wątpliwych uroków szkoły. Lekcje, uczniowie, nauczyciele... "Edukacyjne" fantazje i wspomnienia, od których zakręci się łezka w oku i przemknie niejeden uśmiech.
"ULICA SZALONEJ RZEKI", JOY FIELDING Wyd. Świat
Książki
Historia trzech kobiet i jednego przystojnego mężczyzny, który chcąc odnaleźć syna i zemścić się na byłej żonie, posunie się do najgorszego. Książka trzyma w napięciu do samego końca.
"BARBARA RADZIWIŁŁÓWNA Z JAWORZNA-SZCZAKOWEJ", MICHAŁ WITKOWSKI, Wyd. WAB
Świetnie napisana powieść o uczuciowym lichwiarzu. Dość eklektyczna: trochę PRL-u, kapitalizmu, dostojewszczyzny ("Zbrodnia i kara") i legendy sarmackiej. A czasem czysta poezja. Dobre!