"TRAKTAT O ŁUSKANIU FASOLI", WIESŁAW MYŚLIWSKI Wyd. Znak
Niemodny pisarz: nie udziela się towarzysko, nie występuje w telewizji, pracuje wolno - jedna książka na 10 lat. Niemodna książka: nic się nie dzieje, jak to po sezonie na działkach. Takie tam o życiu, ni to rozmowa, ni wspomnienia. A przy tym to kawał potężnej literatury i tegoroczna nagroda Nike. Przepięknie napisane.
"DŻUMA W BRESLAU" MAREK KRAJEWSKI Wyd. W.A.B.
Lata 20., mroczny Wrocław, morderstwa i tajemnice. Kolejna odsłona najgłośniejszego dziś autora polskiej powieści kryminalnej. Bohater Eberhard Mock tym razem prowadzi śledztwo w sprawie śmierci dwóch prostytutek. Intryga zacieśnia się, gdy ścigający sam staje się ściganym.
"MORZE", JOHN BANVILLE Wyd. Znak
Powieść nagrodzona Bookerem 2005. Dla mnie na pewno za niepowtarzalną grę słów, porównań. Tak pisać może tylko człowiek o zmąconej wyobraźni i nietuzinkowej wrażliwości. Historia Maxa, którego u progu życia dotyka śmierć żony, chce rozliczyć się z przeszłością. Wraca do nadmorskiej miejscowości z dzieciństwa. Ale tam odnajduje nie tylko ukojenie, którego szuka. listopad kulturalny
"PO ZMIERZCHU", HARUKI MURAKAMI Wyd. Muza
Skromny (i krótki!) obraz jednej nocy w Tokio. Niczym z lotu ptaka widzimy dwoje studentów zatopionych w rozmowie, pobitą chińską prostytutkę, dziewczynę od kilku miesięcy pogrążoną we śnie. Historie ani nie zostają rozwinięte, ani rozwiązane. Nie ma typowych dla Murakamiego tajemnicy i zagmatwania. Trochę rozczarowuje...
"HISTORIA BRZYDOTY", UMBERTO ECO Wyd. Rebis
Brzydota to "piekło piękna". Na przestrzeni wieków obrazy brzydoty zajmowały i nadal zajmują szczególne, choć demoniczne miejsce w kulturze i sztuce. Umberto Eco zebrał całe to bogactwo osobliwości, degeneracji, sadyzmu, szpetności, strachu, potworności i bestialskiego wyuzdania, i stworzył z tego naprawdę piękną historię.
"BIEGUNI", OLGA TOKARCZUK Wyd. Literackie To jest książka o byciu w podróży, czyli o naszym świecie, o nas, będących w wiecznym ruchu, pośpiechu, odwiedzanych przez przejezdnych we własnym domu, własnym mieście. Dużo wątków, wiadomości, bohaterów - i spokój mimo chaosu.
LAUREATKA NOBLA
W tym roku literacką nagrodę Nobla otrzymała 88-letnia brytyjska pisarka Doris Lessing. W Polsce z jej bogatego dorobku ukazały się dwie powieści, "Piąte dziecko" i "Podróże Bena", obie nakładem PIW.