"POCIĄG DO ŻYCIA WIECZNEGO", JERZY PILCH Wyd. Świat
Książki Końska dawka felietonów, które od 2002 roku Pilch pisał dla "Polityki", a po 2006 dla "Dziennika", dobitnie prezentuje jego temperament rasowego felietonisty (co wcale nie jest obecnie tak często spotykane). My to w Pilchu i doceniamy, i bardzo lubimy.
"NAZYWAM SIĘ CZERWIEŃ", ORHAN PAMUK, Wyd. Literackie
Druga wydana w Polsce powieść tureckiego pisarza, ubiegłorocznego noblisty. W XVI-wiecznym Stambule grasuje morderca miniaturzystów pracujących dla sułtana. Historia opowiadana jest z perspektywy uczestników wydarzeń, a każdy rozdział jest odrębną relacją, pełną wysmakowanych detali i kolorów. Mimo leniwego tempa, pozostawia głowę pełną pytań o sens sztuki, rolę artysty, konfl ikt kultury Wschodu i Zachodu.
"PROSZĘ SIĘ NIE ROZŁĄCZAĆ", IRENA OBERMANNOWÁ, Wyd. Literackie
Kiedy mężczyzna rzuca kobietę w Ameryce, ona otrząsa się, rozkręca własny interes, poznaje lepszego mężczyznę i zaczyna nowe życie. Porzucona Polka od razu zaczyna nowe życie: poznaje biednego, szlachetnego mężczyznę i zakochuje się. A Czeszka? One to mają śmiesznie! Zobacz sama...
"ZAMYKAMY, ALE ŁADNE MOGĄ ZOSTAĆ DŁUŻEJ", MARZENA MATUSZAK, Oficyna Wydawnicza Rytm, Wyd. Waza
Debiutancka powieść naszej współpracowniczki jest dokładnie taka jak jej autorka - nieco szalona, pełna zaskakującej wyobraźni i absurdalnych skojarzeń. Ale my Marzenę znamy, więc nas jej opowieść o życiu młodej kobiety we współczesnym wielkim mieście nie zaskoczyła. Jesteśmy bardzo ciekawe, czy zaskoczy ciebie?
"BAJEROM WBREW" ANNA ZIĘTARA, Wyd. Prószyński i S-ka
Napisana lekkim piórem historia studentki Ani, którą rozkochuje w sobie kolega z roku, Jacek. Wszystko byłoby super, gdyby nie okazało się, że wyidealizowany chłopak wyrywa dziewczyny na doskonale opracowany bajer. Książka pełna humoru i banalnych prawd życiowych wprawi cię w dobry nastrój. Nieraz przy niej się roześmiejesz.
"KATEDRA W BARCELONIE", ILDEFONSO FALCONES, Wyd. Albatros
Jeśli jesteś fanką kultowego "Cienia wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna, spodoba ci się i "Katedra...". Podobny klimat, podobny rodzaj niespiesznej narracji, ta sama - tylko nieco wcześniejsza, bo średniowieczna - Barcelona. A w tle spisek i długie ręce Świętego Oficjum. Tej książki nie możesz przegapić.
"MIŁOŚĆ, CIEKAWOŚĆ, PROZAK I WĄTPLIWOŚCI", LUCÍA ETXEBARRÍA Salamandra
Od A do Z o losach kobiet, trzech sióstr, które mają na sumieniu różne przewinienia i grzeszki oraz niemało problemów z mężczyznami. Za kurtyną doświadczeń z narkotykami i przygód seksualnych jest głębia uczuć i tęsknota za drugą osobą. Czasem szokująca i na pewno skłaniająca do refleksji.