"9 WIGILII" wyd. Świat Książki
Dziewięć opowiadań dziewięciu największych nazwisk współczesnej polskiej literatury. Do przeczytania w jeden wieczór, raczej nie wigilijny, bo wtedy co innego jest ważne. Ale do przeczytania koniecznie - może dzięki temu twoje wigilijne sprawy staną się jeszcze ważniejsze...
"KSIĘGA RZECZY UTRACONYCH" JOHN CONNOLLY wyd. Niebieska Studnia
Królewna Śnieżka, która jest grubą, żarłoczną babą i wykorzystywane przez nią krasnoludki - zdeklarowani komuniści. Takich przewrotnych interpretacji baśni w tej książce jest wiele. Ale przede wszystkim to historia osieroconego Davida, który potęgą własnej wyobraźni walczy ze smutną rzeczywistością II wojny światowej. W sam raz na świąteczne popołudnie.
"O PSYCHIATRACH, PSYCHOLOGACH I INNYCH PSYCHOLACH", RODRIGO MU'OZ AVIA wyd. Znak
Tytuł mówi sam za siebie. Rodrigo ma fobię na punkcie guzików lub być może wcale jej nie ma, tylko wmówił mu ją jego szwagier, psychiatra. O tym, jak absurdalna i psychopatyczna może być rzeczywistość, w której psychiatrzy także (a może przede wszystkim) powinni się leczyć.
"ZYGZAK", JOSÉ CARLOS SOMOZA wyd. Muza
Złowieszcza czasoprzestrzeń książki pochłania z każdą kolejną stroną. Somoza zdaje się być już ekspertem w każdej dziedzinie życia. Tym razem stworzył thriller naukowy z eksperymentalną fizyką w tle. Główne przesłanie książki to: "Czas niczego nie łagodzi, on tylko ukrywa". Tajemnica. Niebezpieczeństwo. Happy end. Prawdziwy majstersztyk.
"DWA DOMKI NA KÓŁKACH", MARINA LEWYCKA wyd. Albatros
Po prześmiesznym debiucie "Zarys dziejów traktora po ukraińsku", tę książkę Lewyckiej otwierałam z uśmiechem na ustach. Jednak tym razem jest to słodko-gorzka, bardziej gorzka, historia m.in. ukraińskich i polskich emigrantów w Anglii, którzy szukają pracy, szczęścia i miłości. Co prawda mniej tu humoru, ale autorka nie pozwoliła mi się rozczarować. Tak snuje opowieści, że pozostaje jedynie nieprzerwana lektura i bezsenne noce.
"PAMIĘTNIK PRZETRWANIA", DORIS LESSING wyd. Literackie
Noblistka
opisuje splatające się losy kobiety i dziewczynki w świecie po zagładzie. Panuje tam przemoc, i by przetrwać, nawet dzieci muszą być okrutne. Lessing chce nas uchronić przed zgubnym końcem, jej odpowiedzią jest humanizm: miłość i empatia.
"WILGOTNE LASY RÓWNIKOWE", THOMAS MARENT wyd. G+J RBA
Wspaniały pomysł na prezent. Cudownych zdjęć fauny i flory, takich jak tej rewelacyjnej żaby, jest tu mnóstwo.