Georgette Mosbacher to zdecydowanie jedna z najbarwniejszych postaci amerykańskiej dyplomacji. Słynąca ze swoich stanowczych wypowiedzi i widowiskowych kreacji ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce ma nie tylko oryginalny sposób bycia, ale także bardzo interesujący życiorys.

Georgette Mosbacher - kariera zawodowa

Mosbacher rozpoczęła swoją karierę w biznesie w 1987 roku. Wykupiła podupadającą wówczas markę kosmetyczną La Praire, przebijając oferty takich gigantów jak Revlon, Avon i Estee Lauder. W ciągu zaledwie kilku lat udało się jej wyciągnąć La Praire z finansowego dołka i 1991 roku sprzedała ją z zyskiem międzynarodowemu koncernowi Beiersdorf.

W latach 90. założyła Georgette Mosbacher Enterprises, swoją własną firmę konsultingową w zakresie biznesu i finansów. Od 2000 roku przez 15 lat pełniła funkcję dyrektora generalnego nowojorskiej firmy Borghese, zajmującej się produkcją kosmetyków.

Georgette Mosbacher ma także na swoim koncie dwie, napisane w latach 90. książki motywacyjne dla kobiet: "Feminine Force" oraz "It Takes Money Honey".

Georgette Mosbacher - kariera polityczna

Z Partią Republikańską związana jest od lat 60. ubiegłego wieku. Zasiadała we władzach partii, gdzie zajmowała się głównie finansami. Spełniała się także w roli sponsora i promotora młodych, aspirujących działaczy.

Mosbacher to także pierwsza kobieta, która stanęła na czele stowarzyszenia republikańskich gubernatorów. W 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Komisji Doradców ds. Dyplomacji. 13 lutego 2018 roku prezydent Donald Trump ogłosił jej nominację na stanowisko ambasadora w Polsce. 

Pod koniec grudnia 2020 Mosbacher w jednym z wywiadów telewizyjnych ogłosiła, że w związku z wyborczą porażką Donalda Trumpa, złożyła swoją rezygnację z pełnionej funkcji. 

Zobacz także:

- Takie są zasady obowiązujące ambasadorów nominowanych politycznie. Rezygnację należy złożyć do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta. Złożyłam ją więc z dniem 20 stycznia. To będzie mój ostatni dzień na urzędzie ambasador - mówiła ambasador na antenie Polsat News.

Georgette Mosbacher - życie prywatne

Georgette Mosbacher przyszła na świat 16 stycznia 1947 roku w niewielkim mieście Highland w stanie Indiana jako Georgette Paulsin. Po śmierci ojca, który zginął w wypadku samochodowym i powrocie matki do pracy, w wieku zaledwie 7 lat musiała opiekować się swoim młodszym rodzeństwem. Pracowała i oszczędzała pieniądze już od wczesnych lat, dzięki czemu w 1969 roku udało się jej ukończyć studia na Uniwersytecie Indiany.

Trzykrotnie wychodziła za mąż. Po raz pierwszy stanęła na ślubnym kobiercu w 1972 roku. Jej małżeństwo z Robertem Muirem zakończyło się rozwodem pięć lat później. W 1979 roku Georgette poślubiła prezesa firmy kosmetycznej Fabergé, George'a Barrie'ego, z którym rozwiodła się po trzech latach. Również trzy lata trwał jej trzeci i jak dotąd ostatni związek małżeński z przedsiębiorcą i politykiem Partii Republikańskiej, Robertem Mosbacherem.

73-letnia dziś Georgette Mosbacher jest singielką. Jej towarzyszką jest obecnie jej ukochana suczka rasy cavalier king charles spaniel.

Moja Guinevre jest uosobieniem przyjaźni i miłości. Nasze zwierzaki sprawiają, że jesteśmy lepszymi ludźmi - napisała Mosbacher w lutym na Twitterze z okazji obchodzonego w USA Narodowego Dnia Zwierząt Domowych.