Gejowski ślub w bajce dla dzieci

Coraz więcej książeczek i bajek dla najmłodszych ma za zadanie nie tylko dostarczać dzieciom rozrywki, ale także edukować poprzez zabawę i uczyć tolerancji na „inność”. Wszyscy pamiętamy książeczkę o homoseksualnym pingwinie Tango, która ukazała się z amerykańskiego przekładu „And Tango Makes Three”. Fabuła oparta jest na autentycznej historii Roya i Silo, dwóch samców pingwinów z Central Park Zoo w Nowym Jorku, które wychowują potomstwo.

O czym jest kreskówka "Artur"?

„Artur” to z kolei kanadyjsko-amerykański serial animowany oparty na książkach „Przygody Artura” zilustrowanych przez Marca Browna. Głównym bohaterem jest mrównik Artur, który otoczony liczną rodziną i przyjaciółmi odkrywa świat. Często w jego otoczeniu pojawiają się różne społeczne problemy i choroby (rak czy autyzm). „Artur” emitowany jest w telewizji od 1996 roku i właśnie rozpoczął swój 22. sezon.

Pierwszy odcinek nowego sezonu bajki dla dzieci „Artur” wzbudził ogromne kontrowersje ze względu na ślub homoseksualnej pary dwóch mężczyzn. Na ekranie żenią się pan Ratburn, nauczyciel ze szkoły podstawowej ze swoim wybrankiem. Nie spotyka się to ze zdziwieniem jego uczniów, po prostu przeżywają uroczystość. „Pan Ratburn się ożenił, wciąż nie mogę w to uwierzyć. Tak, to całkiem nowy świat”, słyszymy w rozmowach głównego bohatera Artura.

Twórcy kreskówki podkreślają, że ma ona oddawać różnorodność istniejących społeczności i uczyć tolerancji. Wierzymy, że ważne jest przedstawianie dzieciom szerokiego zakresu dorosłych i ich sposobu życia”, mówią.