Jak pomóc dziecku udrożnić nosek?

Należy nawilżać błonę śluzową. Pomocne w tym są preparaty zawierające wodę morską (kupisz je bez recepty.) Rozpuszczają wydzielinę ułatwiając oddychanie, a także nawilżają nos, dzięki czemu prawidłowo działa mechanizm jego oczyszczania. Wspierają również barierę ochronną noska.

Co może wysuszać skórę?

Nie zawsze szorstka i podrażniona skóra malca jest tylko skutkiem zbyt suchego powietrza. Czasem dolegliwość tę potęgują także codzienne błędy pielęgnacyjne, np. długie kąpiele w zbyt ciepłej i twardej wodzie lub nieodpowiednie kosmetyki.

Czym objawia się "suchy nosek"?

Bardzo łatwo to zaobserować. Główną oznaką wysuszonego noska jest to, że malec zaczyna oddychać "przez usta". Najbardziej jest to widoczne podczas snu - ma wtedy otwarte usteczka, a z jego noska dochodzi jakby dźwięk sapania. A to wszystko właśnie za sprawą wysuszonego śluzu. Poza tym wokół noska mogą pojawić się małe strupki i drobne wypryski.

Czemu malec głośno sapie?

Nosek maluszka spełnia funkcję "wewnętrznego filtra", chroniącego jego układ oddechowy (i cały organizm) przed bakteriami i innymi "intruzami", np. pyłkami roślin lub kurzu. W jego wnętrzu (na powierzchni śluzówki) znajdują się miliony poruszających się malutkich rzęsek, które dzięki swojej budowie oraz charakterystycznemu "poruszaniu się", oczyszczają wdychane przez dziecko powietrze. Gdy jest ono zbyt suche, nosek wysusza się, a rzęski przestają się poruszać. Wtedy nie spełniają już swojej "oczyszczającej" funkcji. Dodatkowo tworzą się zatory z gęstego śluzu i właśnie wtedy malec ma problemy z oddychaniem. Nasila się to szczególnie nocą, powodując częste pobudki, a niekiedy nawet nieprzespane noce.

Jeśli tylko jest taka możliwość, dobrze żeby łóżeczko maluszka nie stało w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika.

Co zrobić, aby ograniczyć podrażnienia skóry?

Pamiętaj, aby podczas kąpieli temperatura wody wynosiła 35°C. Staraj się także używać kosmetyków, które utrzymują prawidłowe dla skóry maluszka ph - 5,5. Możesz do wanienki dodawać też kilka kropelek oliwki lub płynu do kąpieli dla niemowląt - zmiękczy to trochę chlorowaną wodę. Po kąpieli natomiast smaruj malca specjalnym mleczkiem lub balsamem - złagodzą one podrażnienia i stworzą na skórze specjalną warstwę ochronną.

Jak nawilżyć powietrze?

  • W sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego znajdziesz specjalne elektryczne nawilżacze powietrza. Jeśli już zdecydujesz się na ich zakup, najlepiej będzie wybrać taki z dodatkowym fi ltrem, który eliminuje zanieczyszczenia. 
  • Zamiast profesjonalnych nawilżaczy, możesz użyć także zwykłych kamionek z wodą, przyczepianych do kaloryferów. Są prostsze w użyciu i tańsze, a sprawdzą się równie doskonale! 
  • Możesz także wykorzystać zwykły kaloryfer jako "suszarkę" do prania (pod warunkiem, że nie pachnie ono zbyt intensywnie). Najlepiej rozwieszać ubrania wieczorem. Parująca woda nawilży powietrze, a ty będziesz miała suche pranie. Tak samo możesz zrobić z pieluchami tetrowymi. Uwaga! W przypadku niektórych grzejników elektrycznych producenci zabraniają wieszania na nich ubrań, bo może to spowodować zwarcie. Sprawdź to! 
  • Staraj się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenie, w którym dziecko śpi. Jeśli jest taka możliwość najlepiej zrobić to tuż przed snem. Żeby malec się nie przeziębił, na czas wietrzenia zimą koniecznie zabierz go do innego pomieszczenia.

PAMIĘTAJ!

Z nawilżaniem powietrza nie można przesadzać. Szczególnie w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Zbyt wysoka wilgotność, zamiast pomóc, może wręcz maluszkowi zaszkodzić – łatwiej rozwijają się wtedy roztocza, pleśnie i grzyby powodujące uczulenia.

CZY WIESZ, ŻE...
...zbyt długie przebywanie w "przesuszonym pomieszczeniu" zwiększa ryzyko przeziębienia i może powodować bóle głowy.

Zobacz także: