"Gareth Jones": nowy film Agnieszki Holland

W marcu ruszają zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland "Gareth Jones". To oparty na faktach thriller historyczny, który opowiada o losach młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który odkrywa zbrodnię, jaką Stalin dokonał w latach 30. na ludności Ukrainy i Kaukazu. Polityka Stalina doprowadziła wówczas do głodowej śmierci około siedmiu milionów ludzi, czemu komuniści konsekwentnie zaprzeczali. Gareth Jones jako pierwszy nagłośnił w zachodniej prasie ogrom tragedii, co przyczyniło się do jego śmierci. Został zamordowany przez NKWD tuż przed swoimi 30. urodzinami. Teksty Garetha Jonesa uświadomiły całemu Zachodowi, co działo się na Ukrainie i były inspiracją dla George'a Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego".

Film Agnieszki Holland "Gareth Jones" - o produkcji

Film Agnieszki Holland "Gareth Jones" będzie to koprodukcja polsko-brytyjsko-ukraińska, do której scenariusz napisała amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, pisząca między innymi do "Huffington Post". Za scenografię odpowiada Grzegorz Piątkowski ("Miasto 44", "Misja Afganistan"), za zdjęcia Tomasz Naumiuk ("Amok", "Być jak Kazimierz Deyna"), a za kostiumy Aleksandra Staszko ("Ida", "Demon", "Imagine").

Film Agnieszki Holland "Gareth Jones" będzie współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Zdjęcia do filmu Agnieszki Holland "Gareth Jones" będą kręcone na terenie Ukrainy, Polski i Szkocji i rozpoczną się w marcu. 

Film "Gareth Jones" zapowiada się rewelacyjnie, a my już nie możemy się doczekać, kto znajdzie się w obsadzie!