Gabardyna - co to za materiał?

Gabardyna to określenie sposobu tkania, a nie gatunku tkaniny. Oznacza to, że pod tą nazwą mogą się kryć różne rodzaje materiałów. Ich charakterystyczną cechą jest diagonalna struktura. Gabardynę tka się z wełny, bawełny, wiskozy lub włókien syntetycznych. Wygodę i ładny wygląd zapewnia domieszka elastanu. Z cienkich szyje się eleganckie kostiumy, średniej grubości idealnie nadają się na spodniumy, a grube wykorzystuje się na sportowe płaszcze i żakiety.

Gabardyna - KROJENIE

Przed skrojeniem gabardynę z czystej bawełny należy koniecznie wyprać, gdyż tkaniny bawełniane kurczą się pod wpływem wody. Czystą żywą wełnę prasuje się z użyciem pary. Niezależnie od rodzaju gabardyny przed krojeniem należy ją rozłożyć i rozprasować brzegi złożenia. Jeśli okaże się to niemożliwe, należy ułożyć części wykroju na materiale w taki sposób, aby ominąć nierozprasowane miejsca. Przenoszenie linii szwów na materiał: gabardyna dobrze znosi radełko i papier do kopiowania, ale trzeba pamiętać, że kopiuje się zawsze na lewą stronę materiału. Wkład: do wzmacniania cienkich tkanin oraz małych części, jak np. odszycia czy wierzch kołnierza, a także materiałów, których nie wolno prasować z użyciem pary, najlepiej nadaje się flizelina G785 lub H180. Grubsze tkaniny z wełny lub z jej domieszką radzimy wzmacniać flizeliną G700 lub H410.

Gabardyna - SZYCIE

Do szycia gabardyny wystarczą uniwersalne igły grubości 70 lub 80, tylko do szczególnie gęsto tkanej gabardyny z mikrowłókien potrzebna jest igła do mikrowłókien grubości 70. Długość ściegu zależy od rodzaju tkaniny. Obowiązuje następująca zasada: cienkie materiały szyje się drobnym ściegiem (długości ok. 2 mm), natomiast grube i sztywniejsze ściegiem długości 2,5–3 mm. Do szycia gabardyny używa się zwykłych nici poliestrowych.

ZOBACZ TEŻ:

Gabardyna - PRANIE

Pielęgnacja gabardyny też zależy od rodzaju włókien, z których ją utkano. Syntetyczne i mieszane można prać w temp. do 40°C (program do tkanin delikatnych), bawełniane nawet do 60°C. Żakiety i płaszcze najlepiej oddać do pralni, gdyż podczas prania mogą stracić fason. To samo dotyczy gabardyny wełnianej.

Gabardyna - PRASOWANIE

Temperatura prasowania zależy od gatunku gabardyny. Bawełnianą prasuje się żelazkiem ustawionym na 2–3 punkty (najlepiej z użyciem pary), wełnę i tkaniny z jej domieszką żelazkiem z parą, ustawionym na 2 punkty. Aby uniknąć powstawania świecących miejsc, prawą stronę należy przykryć ściereczką. Ostrożnie postępować z prasowaniem gabardyny syntetycznej lub elastycznej, bowiem źle ona znosi wysoką temperaturę – żelazko można ustawić maksymalnie na 2 punkty. Wcześniej najlepiej przeprowadzić test na resztce materiału.

 

Zobacz także: