Fuksja, zwana jest rzadziej ułanką. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii. Cały rodzaj obejmuje około 100 gatunków fuksji. Jest to znany kwiat doniczkowy. Często pojawia się i zdobi nasze domy, tarasy, balkony, czy werandy. Najczęściej fuksja doniczkowa należy do mieszańców międzygatunkowych i dość trudno jest ustalić jej właściwe pochodzenie. Dlatego przyjęło się, że ta uprawiana w domach zwie się fuksją mieszańcową (Fuchsia ×hybrida). Cechuje się pięknymi, zwisającymi różowymi kwiatami z fioletowym środkiem. Może mieć także inny kolor, w zależności od odmiany: biały, pomarańczowy i lekko żółty.

Fuksje to rośliny o różnej wielkości. Mogą mieć ok. 25 cm wysokości, ale też istnieją odmiany o wysokości ponad 1 metra! Liście fuksji są jajowate i zaostrzone na wierzchołku.

Jakie wymagania ma fuksja?

Fuksja doniczkowa wymaga żyznej ziemi próchniczej o lekko kwaśnym odczynie. Należy pamiętać, o stałym jej podlewaniu. Kwiat nie znosi szybko schnącej, gliniastej gleby, gdyż to powoduje przesuszanie kwiatów. Aby ziemia do uprawy fuksji doniczkowej miała idealną strukturę, można zmieszać ją z kompostem, który jednocześnie doda jej wartości odżywczych. Roślina lubi półcień, nie jest wskazane wystawianie jej na bezpośrednie słońce. Jest to gatunek, który tylko latem i wczesną jesienią może być przechowywany na zewnątrz np. na balkonach. Nie znosi bowiem niskich temperatur i nie jest odporna na mróz. Fuksja może być także uprawiana na rabatach w ogrodzie. Należy jej jednak wybrać ocienione miejsce i nieco osłonięte np. w okolicy wyższych krzewów. Latem nie można zapomnieć o podlewaniu fuksji ogrodowej. Na zimę natomiast, trzeba wykopać ją z gruntu i przenieść do domu. Wiejący wiatr zrywa delikatne kwiaty, stąd też należy unikać wystawiania fuksji na balkon w wietrzne dni.

Jak uprawiać fuksję w doniczce? 

Fuksja doniczkowa musi rosnąć w ciągle wilgotnej ziemi. Regularnie i obficie podlewając glebę, najlepiej jest wykorzystywać do tego celu nawóz płynny, wieloskładnikowy. Wybrać trzeba nawóz do roślin kwitnących, którym podlewa się fuksję w doniczce raz w tygodniu. może się tak zdarzyć, że roślina będzie bardzo bujnie rosła w liście, ale bardzo słabo kwitła. Jest to oznaka przedawkowania azotu, który może być dostarczony w nawozie. Jeżeli zaniedba się nawożenie i podlewanie, spowoduje to wysychanie kwiatów, utratę liści i atak szkodników na fuksję w doniczce. Bardzo popularne są mszyce, mączlik i przędziorki, które lubią atakować rośliny rosnące na balkonie. W wilgotnych pomieszczeniach mogą pojawiać się grzyby i roztocza. Fuksja doniczkowa nie może stać w wodzie, gdyż grozi to także rozwojem chorób grzybowych i gniciem korzeni. Dlatego, chcąc cieszyć się pięknem rośliny i bogactwem jej różowych, zwisających kwiatów, należy pamiętać, jak ważna jest jej pielęgnacja. Nawożenia dokonuje się już od początku marca, i kontynuuje aż do września. Ważna jest baczna obserwacja i doglądanie swoich okazów. Jeżeli zaś spostrzeże się coś niepokojącego, trzeba w porę reagować, używając preparatów chemicznych. W innym wypadku można stracić nawet pięknie rozrośnięty kwiat. W sezonie letnim, glebę w której rośnie fuksja trzeba podlewać dwukrotnie – rano i wieczorem. Jeżeli kwiat jest w doniczce w pomieszczeniu, to podlewa się go dwa razy w tygodniu. W sezonie zimowym można ograniczyć to do jednorazowego zabiegu w obrębie tygodnia.

Jak przycinać i rozmnażać fuksję?

Fuksja ogrodowa może być kształtowana na pokaźne drzewko lub krzew ozdobny. Należy ją wysadzić do ogrodu w odpowiednie stanowisko i przycinać wiosną. Pozostawia się jej 2-3 zeszłoroczne oczka. Jeżeli bardzo się rozkrzewia, to zabieg można powtórzyć także latem. Bardzo popularna jest ona obecnie jako roślina ogrodowa we Francji i krajach Beneluksu.

Aby rozmnożyć fuksję i pozyskać sadzonki, w sierpniu pobiera się niezdrewniałe pędy o długości od 8 do 10 centymetrów. Najlepsza do tego celu jest podstawa pędu głównego. W lutym można pobrać sadzonki z pędów które wyrastają po zimie. Ukorzenienie następuje w temperaturze 20-22 stopni Celsjusza. Aby mała sadzonka fuksji w doniczce lepiej się rozkrzewiła, należy ułamać jej wierzchołek pędu głównego. Do utrzymywania wystarczającej wilgotności potrzeba stworzenia warunków szklarniowych. Nad doniczką tworzy się namiot z folii i dzięki temu, parująca z gleby woda może ciągle zraszać młody pęd. W Po dwóch miesiącach od zabiegu, przesadza się sadzonkę do właściwej doniczki i rozpoczyna się jej pielęgnację - regularne podlewanie i nawożenie. Młodym roślinom każdego roku zmienia się doniczkę, wymieniając ziemię. Przy starszych okazach dokonuje się tego co 2-3 lata.

Fuksja na balkonie – jak wybrać dla niej stanowisko? 

Najlepszym stanowiskiem balkonowym jest miejsce w półcieniu i osłonięte. Bardzo dobrze fuksja na balkonie rozwija się, gdy ma on wystawę wschodnią lub zachodnią. Najczęściej wybieraną do uprawy balkonowej jest fuksja zwisająca. Podwiesza się ją do sufitu lub pergoli za pomocą uchwytu nad doniczką. Fuksja rozrasta się w każdą stronę, pięknie eksponując zwisające kwiaty. Dobra pielęgnacja rośliny balkonowej spowoduje, że będzie ona kwitła przez cały sezon – od maja aż do jesieni.

Zobacz także:

Odmiany fuksji

Obecnie istnieje ok 2000 odmian fuksji! Fuksje mają piękne, dekoracyjne kwiaty, które mogą być jedno-, dwu- lub trójbarwne. Najczęściej spotyka się różne kombinacje bieli, różu, czerwieni, fioletu i purpury. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, mają też bardzo ciekawy kształt. Działki kielicha są zwisające lub podwinięte do góry, natomiast korona składa się przeważnie z czterech płatków (u odmian pełnych płatków jest więcej). Kielich bardzo często ma inną (niekiedy bardzo kontrastową ) barwę niż korona. Fuksje kwitną od kwietnia do października.