Okrągła twarz – czym się charakteryzuje?

Okrągła twarz charakteryzuje się przede wszystkim niskim czołem i wydatnymi policzkami. W wielu przypadkach jest dość pulchna lub pucołowata. Może zostać łatwo pomylona z twarzą kwadratową, ze względu na podobny wygląd niewielkiego podbródka. Różni się jednak od niej tym, że rysy są o wiele mniej kanciaste, a linia żuchwy nie układa się w kąt prosty. Można by też powiedzieć, że okrągła twarz przypomina nieco owalną ze względu na kształt linii włosów, jest jednak od niej szersza. Posiadaczki tego kształtu twarzy są zazwyczaj odbierane jako łagodne i przyjacielskie osoby, ponieważ okrągła twarz sprawia wrażenie młodzieńczej, niekiedy wręcz dziecięcej. 

Fryzury dla okrągłej twarzy mają więc często jedno główne zadanie - powinny optycznie ją wyszczuplić i wydłużyć. Aby osiągnąć ten efekt, należy przestrzegać kilku prostych porad dotyczących sposobu układania włosów i ich długości. Podpowiadamy, jak osiągnąć ten efekt, a jednocześnie nie zatracić młodzieńczego uroku, jaki ma w sobie okrągła twarz. Jednocześnie warto też zaznaczyć, że nie jest prawdą popularne stwierdzenie, że kobiety o okrągłej twarzy powinny zrezygnować z grzywki lub krótkich włosów. Pamiętaj, że wymienione poniżej porady stanowić mają jedynie inspirację lub podpowiedź. Każda z nas wygląda najlepiej w tym, w czym czuje się najlepiej. Nie bój się więc postawić na swoim, jeśli wbrew opinii stylistów uważasz, że wyglądasz dobrze. 

Grzywka do okrągłej twarzy

Jaka grzywka pasuje do okrągłej twarzy? Odpowiedź na to pytanie tylko pozornie jest łatwa - z pewnością nie prosta. Podobnie jak w przypadku twarzy kwadratowej może ona sprawić, że nasza buzia nabierze ciężkości. Szczególnie niekorzystna może okazać się długa grzywka, która sięgałaby poniżej linii brwi. Może ona być też problematyczna w przypadku osób z niskim czołem. Pojawia się jednak pytanie, jeśli nie prosta, to jaka? 

Dobrze sprawdzą się wszystkie półokrągłe grzywki, które miękkimi pasmami opadają przy twarzy. Świetnym pomysłem będą też lekkie, delikatnie wycieniowane, włosy, które będą lekko opadać na czoło. Dobrym rozwiązaniem może być też grzywka w stylu curtain bangs, jednak warto zwrócić uwagę, aby nie była ona zbyt gruba. Osoby z okrągłą twarzą nie muszą też obawiać się asymetrii. 

Krótkie fryzury dla okrągłej twarzy

Krótkie włosy dla okrągłej twarzy nie sa zbyt często polecane. Nie oznacza to jednak, że musisz na dobre o nich zapomnieć. Jeśli marzysz o bobie, powinien on kończyć się między linią żuchwy a ramionami. Krótsze cięcie mogłoby wpłynąć niekorzystnie na wygląd Twojej szczęki. W przypadku osób obdarzonych okrągłą twarzą najlepiej sprawdzą się różne wersje long boba lub angel boba. Ogromnie wiele może zdziałać też sposób obcięcia włosów. W tym wypadku fryzury dla owalnej twarzy mogą stanowić inspirację. 

Krótkie włosy do okrągłej twarzy powinny być też delikatnie wycieniowane. Raczej nie sprawdzą się idealnie gładkie cięcia, które w połączeniu z szeroką twarzą mogłyby nadać jej niepotrzebnej ciężkości. Najczęściej zaleca się postawić na lekkie, delikatnie wycieniowane fryzury. Doskonałym przykładem będzie blunt bob lub kontrolowany nieład, czyli french bob (w jego dłuższej wersji). Chcąc osiągnąć “Efekt Wow!” uważaj jednak, aby nie przesadzić z objętością. Unikaj też klasycznych, gładkich loków. Staraj się też nie układać krótkich włosów na szczotkę, ponieważ to sprawi, że cała objętość skoncentruje się w okolicy policzków. 

Jeśli lubisz zaszaleć i marzysz o naprawdę krótkiej fryzurze, polecamy Ci pixie boba lub krótkiego irokeza. Tego typu fryzury przepięknie odsłonią i podkreślą Twoje rysy, jednoczenie nie wydobywając dodatkowo okrągłego kształtu twarzy. Należą też do tych, dzięki którym z łatwością osiągniesz balans między objętością, a “przyklapem”. W przypadku osób o okrągłej twarzy to właśnie ten złoty środek jest jednym z głównych elementów sukcesu. 

Półdługie fryzury dla okrągłej twarzy

Wyszczuplające fryzury dla okrągłej twarzy uda się wykonać zwłaszcza na włosach półdługich. To właśnie one są najczęściej polecane przez stylistów. Również w tym wypadku dobrze sprawdzi się delikatne cieniowanie lub opadające na twarz pazurki. Świetnym rozwiązaniem będą też miękkie, romantyczne fale. Jeśli Twoje włosy nie kręcą się naturalnie, ale nie chcesz układać ich z pomocą ciepła, aby ich nie zniszczyć, polecamy Ci wypróbowane sposoby na wykonanie loków bez lokówki.

Fryzury dla okrągłej twarzy powinny mieć też ograniczoną objętość przy samej głowie. Nie chodzi o to, aby próbować specjalnie je “przylizać”, jednak natapirowane ich lub użycie kosmetyków dodających objętości, mogłoby spowodować, że nasza twarz stanie się optycznie jeszcze bardziej okrągła. 

Jednocześnie też należy uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę. Gładko zaczesane włosy przyciągają uwagę do policzków, brody i linii żuchwy. Z tego powodu osobom o okrągłej twarzy często odradza się wiązanie włosów w gładkiego kucyka lub koka. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się swobodne upięcia z lekkimi kosmykami puszczonymi przy twarzy, takie jak messy bun, lub luźny warkocz. Jeśli na co dzień lubisz spinać włosy, możliwe, że polubisz się z grzywką, która wówczas stanowić będzie główną ramę dla Twojej twarzy. 

Długie fryzury dla okrągłej twarzy

Fryzura dla cienkich włosów i okrągłej twarzy nie musi koniecznie oznaczać długich pukli, często jednak to właśnie one sprawiają, że nie tylko nasza twarz zostaje optycznie wyszczuplona, ale też włosy nabierają objętości. Wszystko jest kwestią umiejętnego cięcia i koloryzacji. Nie obawiaj się delikatnego cieniowania. Polecamy również wypróbowanie jaśniejszych refleksów, które mogą wizualnie nadawać włosom głębi i sprawić, że będą wyglądały na gęstsze. Doskonale sprawdzą się też delikatne fale. Jeśli podejrzewasz, że Twoje włosy mają tendencję do zwijania się, wypróbuj naturalne metody wydobywania skrętu włosów. 

Jeśli jednak chodzi o tradycyjne loki, powinnaś być raczej ostrożna. Zbyt duża objętość spowodowana skrętem może nie wpłynąć korzystnie na całokształt. Z tego samego powodu osobom o okrągłej twarzy zaleca się też unikanie loków w stylu retro, których podstawą jest ogromna objętość. Jeśli zauważysz, że zbyt dużo dzieje się przy samej głowie, możesz spróbować uczesać się w samurai bun, czyli zebrać włosy na czubku głowy i upiąć je w koka. To pozwoli nieco zapanować nad niesfornymi kosmykami, a jednocześnie optycznie wydłuży twarz. 

Chcąc cieszyć się pięknymi, długimi włosami, koniecznie zadbaj o ich kondycję. Jeśli planujesz je zapuścić, nie zapominaj o serum silikonowym na końcówki, które uchroni je przed mechanicznymi uszkodzeniami i rozdwajaniem się. Regularnie olejuj włosy i nakładaj na nie maskę humektantową. Jeśli Twojej kosmyki są suche lub zniszczone, polecamy zajrzeć do artykułu, w którym przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak szybko przywrócić je do formy. Pamiętaj, że najpiękniejsze włosy, to przede wszystkim zdrowe włosy!