Frida Kahlo była zdecydowanie jedną z największych meksykańskich artystek. Wizjonerka, mistrzyni koloru, wybuchowa i inspirująca rozkochała w sobie samego Diego Riverę, słynne muralistę. Rozkochała też miliony fanów swojej twórczości, której wartość tak naprawdę doceniono dopiero po jej śmierci.

Wygląda na to, że czeka nas pierwsza wystawa dzieł Fridy Kahlo w Polsce, w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Od 27. września 2017 do 21. stycznia 2018 roku roku będą tam wystawione najlepsze i najczęściej komentowane prace Meksykanki oraz obrazy i rysunki Diego Rivery, fotografie Bernice Kolko, malarstwo i grafiki Fanny Rabel i współczesna sztuka meksykańska z kolekcji prywatnych i Muzeum Narodowego w Warszawie.

fot. East News/ Frida Kahlo

Frida Kahlo jest postacią niezmiernie ważną nie tylko w sztuce, była też jedną z pierwszych meksykańskich feministek, co w społeczeństwie tzw. machistas nie szanujących kobiecych praw, było naprawdę odważnym ruchem. Nie do końca szczęśliwa w małżeństwie, bezkompromisowa, biseksualistka o abstrakcyjnej wyobraźni tak można by w kilku słowach opisać Fridę Kahlo. Jej autoportrety oddają cierpienie fizyczne i duchowe - wcześnie zachorowała na polio, przez co do końca życia chodziła o lasce, malować zaczęła po ciężkim wypadku autobusowym. Mieszkała w przepięknym meksykańskim Casa Azul, który często uwieczniała na obrazach, w Paryżu (przeniosła się tam na jakiś czas w 1939 roku) zaprzyjaźniła się z malarzami Pablem Picasso i Marcelem Duchamp, a jej miłość do męża Diego Rivery była pasmem wzlotów i upadków. Oboje zdradzali się dość regularnie, prowadząc życie artystycznej bohemy, jednak łączyła ich szczególna więź. Dość powiedzieć, że Frida rozwiodła się z Diego, po to, żeby po jakimś czasie znów go poślubić. Ona była pierwszą recenzentką jego murali, on opiniował jej malarstwo.

W latach 50. doczekała się swojej pierwszej wystawy w rodzinnym Meksyku i pomimo ciężkiej choroby, pojawiła się na jej otwarciu. Zmarła w wieku zaledwie 47 lat w swoim ukochanym Casa Azul, zostawiając ogromną malarską spuściznę. Przelewając emocje w surrealistyczny sposób na płótno Frida Kahlo stała się jedną z najważniejszych artystek XX wieku i ikoną feminizmu.

Jej pierwsza w Polsce wystawa będzie z pewnością odwiedzana przez tłumy. My już zanotowałyśmy w kalendarzu odwiedziny w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Polecamy Wam gorąco zrobić to samo.

ZOBACZ TEŻ:

ZWIASTUN: SZTUKA KOCHANIA MICHALINY WISŁOCKIEJ

10 TOP FILMY NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA